Lampa dubla baie pe acelasi fir cu aprindere in 2 etape

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • flocampean
    Incepator
    • 19.oct.2009
    • 90

    Lampa dubla baie pe acelasi fir cu aprindere in 2 etape

    Salut, am si eu urmatoarea problema : in baie exista o oglinda cu dulapior si spoturi sus , ca sa va faceti idee despre ce e vorba, asa am cumparat apartamentul, si au fost suspendate cele 2 spoturi fiind legat pe fir un neon. Eu as dori sa pastrez cele 2 spoturi si sa pun un alt corp de iluminat pentru lumina generala din baie si sa folosesc cele 2 spoturi la nevoie . Cum as putea sa fac acest lucru , sigur un electrician ar rezolva problema cu ochii inchisi pentru suma corecta dar cred ca m-as descurca si singur cu ajutorul dumneavoastra bineinteles. Ideea e sa ramana circuitul intact , intrerupator afara din baie si firul care vine la neon , acolo daca se poate sa le impartim si la aprindere sa functioneze neonul si la nevoie sa aprind si spoturile , pe langa neon de la un intrerupator asezat undeva frumos sa nu sara in ochi .Eventual si alte sfaturi sunt binevenite , atata timp cat sunt practice si imi rezolva problema.
    Multumesc anticipat de ajutor,
    Cele bune
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Un intrerupator dublu, cu grad de protectie corespunzator, asezat undeva pe corpul de mobila/perete.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • flocampean
      Incepator
      • 19.oct.2009
      • 90

      #3
      Am inteles dar pe mine ma intereseaza cum leg firele intre cele 2 surse de luumina ca sa nu se aprinda numai neonul in prima faza si apoi daca e nevoie si spoturile, asta in cazul in care se poate face ceva in felul acesta daca nu atunci probabil o las balta si chem un electrician , mai tragem niste fire si atunci am 2 circuite separate cu intrerupator dublu afara la intrare in baie. (a fost simplu la apartamentul celalalt unde am refacut de la 0 instalatia electrica )

      Comentariu

      • Dan_Daniel
        Living Legend
        • 20.nov.2009
        • 1134

        #4
        Schema electrica ar fi cam asa ceva.
        Fișiere Atașate
        Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #5
          Daca nu vrei sa fi legat de functionarea neonului nu ai decat varianta circuitului separat, in rest se vor aprinde numai daca neonul este la randul sau aprins.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • bogd
            Membru Marcant
            • 16.aug.2009
            • 546

            #6
            Lampa dubla baie pe acelasi fir cu aprindere in 2 etape

            o mica corectie daca se poate. intrerupatoarele se leaga numai pe faza.
            PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

            Comentariu

            Procesare...