Sapa termobeton in pod

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • nuntasu daniela
    Incepator
    • 23.mar.2008
    • 27

    Sapa termobeton in pod

    intrebarea mea este daca se poate turna sapa termobeton in pod dupa ce bat scandura peste grinzi si cum se comporta daca a folosit cineva
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    Teoretic se poate dar aveti si alte variante.
    Daca doreati sapa turnati de la inceput un planseu de beton.

    Nu detaliati putin ceea ce doriti sa faceti, aplicatia dvs.?

    Planseul ce structura are?

    Comentariu

    • nuntasu daniela
      Incepator
      • 23.mar.2008
      • 27

      #3
      nu am placa turnata,peste etaj,doar grinzile peste care bat scandura ,peste acea scandura sotul ar vrea sa toarne sapa

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #4
        Nu am zis ca aveti turnata placa.
        Am solicitat cateva detalii? Astept sa ni le spuneti pentru a intelege exact problema.

        Teoretic se poate turna insa depinde de rezistenta planseului (dimensiunie grinzi, distanta intre ele, mod panoatre etc.)

        Comentariu

        • nuntasu daniela
          Incepator
          • 23.mar.2008
          • 27

          #5
          aha ,am inteles la ce va referiti scandura de 10/15 puse pe lat la distanta de 80 cm intre ele

          Comentariu

          • heretic24m
            Incepator
            • 27.mai.2008
            • 11

            #6
            sapa termobeton

            eu am turnat si a iesit bine.la mansarda totul e pe structura de lemn. am folosit granule de polistiren cumparate de la bricostore. stratul a fost cam de 7 cm. structura dedesub grinzi de 20 cm si scandura de 2,5. atentie sa chituiti tot cu termobeton rosturile dintre scanduri altfel o sa se scurga apa in ceea ce aveti dedesubt.sau puteti pune o folie. succes

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15056

              #7
              Obligatoriu sa turnati sapa pe o folie de polietilena.

              Comentariu

              • alinescoo
                Membru
                • 18.ian.2008
                • 212

                #8
                Răspuns la: Sapa termobeton in pod

                Zilele astea am aflat si eu despre termobeton. Situatia mea e in felul urmator, in planseul (tavanul) este din grinzi de stejar, scanduri batute sub + tencuiala. Problema e ca am soareci in pod si uneori reusesc sa treaca printre scanduri si ii aud pe rigipsul de pe tavan.

                M-am gandit ca in pod, intre grinzi sa torn o sapa semi-uscata din nisip+ciment insa pe langa faptul ca e greu de pus (trebuie urcat cu galeata in pod) mai e si problema greutatii.
                Oare ar merge sa folosc termobeton intre grinzi? Ofera rezistenta suficienta incat sa nu poata fi ros de soareci? Ce pregatiri ar fi necesare, intind o folie PVC intre grinzi? Nu vreau aderenta, in pod nu se umbla si peste sapa va veni vata bazaltica

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15056

                  #9
                  Răspuns la: Sapa termobeton in pod

                  Ar trebuie ca planseul sa fie inchis cu scandura sau OSB peste grinzi si apoi turnata o sapa.

                  Comentariu

                  • alinescoo
                    Membru
                    • 18.ian.2008
                    • 212

                    #10
                    Răspuns la: Sapa termobeton in pod

                    @Gemini multumesc pentru raspuns insa ideea era ca tocmai intre grinzi sa infund ca acolo o sa se bage soarecii.... Ma gandeam ca numai bine umplu de 5-10 cm intre grinzi si mai imi incape un rand de vata de 10cm.

                    Comentariu

                    • alinescoo
                      Membru
                      • 18.ian.2008
                      • 212

                      #11
                      Răspuns la: Sapa termobeton in pod

                      De asemenea, ma gandesc ca daca pun folie in pod si apoi torn termobeton, nu se face condens pe scandura?

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15056

                        #12
                        Răspuns la: Sapa termobeton in pod

                        Intre grinzi se poate turna numai daca sunteti sigur ca stratul suport tine greutatea respectiva. Trebuie sa evaluati daca scandura existenta, prin modul de prindere, poate sustine greutatea adaugata cu sapa respectiva. Daca este nevoie se poate face o dublare, montare rigle pe lateral grinzi si inchidere peste rigle cu scandura sau OSB. Ulterior se poate turna sapa.

                        Comentariu

                        • alinescoo
                          Membru
                          • 18.ian.2008
                          • 212

                          #13
                          Răspuns la: Sapa termobeton in pod

                          Grinzile sunte de stejar iar scandura de brad de grozime normala (cred ca 2-2.5cm) am montatat-o sub ele cu holtzsuruburi de 50, cate 2-3 in functie de latimea scandurii. Ar trebui sa tina greautatea sapei? Care ar fi greutatea/mp/sapa de 5 cm grosime?
                          Exista un alt material pe care sa il pun si sa ma protejez de soareci?

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15056

                            #14
                            Răspuns la: Sapa termobeton in pod

                            Poate sa tina sau nu, dar scandura fiind montata sub grinzi, vor prelua greutatea sapei. Nu recomand sapa peste aceste scanduri.

                            Comentariu

                            Procesare...