Motocositoare vs Masina de tuns iarba

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cipriannedelcu
    Incepator
    • 18.aug.2009
    • 6

    Motocositoare vs Masina de tuns iarba

    Buna ziua.

    Va cer ajutorul in legatura cu utilitatea sau/si avantajele si dezavantajele unei motocositoare in comparatie cu o masina de tuns iarba, evident, pentru amenajarea si intretinerea unei suprafete destul de mare (spre 3000 mp) acoperita cu gazon/iarba.

    Ma gandesc ca in livada, printre copaci sa incerc sa pun iarba peste tot. Vreau, ca in final, sa arate ca un gazon (sa fie uniforma iar firul sa fie "pastrat" relativ scurt). In acest sens ce mi-ati recomanda in cazul in care ar fi sa aleg intre o motocositoare si o masina de tuns iarba.

    Ma gandesc ca masina de tuns iarba este mai rapida in utilizare si mai comoda (numai si daca mentionez ca are sac de strangere a resturilor) insa mai putin capabila. Presupun ca masina de tuns iarba este mult mai utila DUPA ce gazonul este amenajat si este in principal folosita pentru intretinere.

    In schimb, daca suprafata ce urmeaza a fi amenajata este nelucrata (iarba foarte inalta, papadii si/sau alte mici plante/buruieni) este indicat sa se foloseasca motocositoarea. Pare ca poate taia "mai multe" decat masina de tuns iarba in schimb este mai lenta si necesita mult mai multa munca (si resturile trebuie ulterior stranse spre exemplu).

    Sunt novice, n-am mai folosit pana acum nici o motocositoare dar nici o masina de tuns iarba asa incat va rog sa-mi spuneti daca prezumtiile pe care le-am formulat mai sus sunt corecte. Si ce ar mai trebuie sa stiu...
    Unde e mai folositoare motocositoarea si unde masina de tuns iarba.
    Evident ca ma refer la activitati legate de amenajarea si intretinerea unei gradini personale.

    Multumesc anticipat.
  • Focus
    Incepator
    • 11.sep.2006
    • 40

    #2
    Cu o masina de tuns iarba pe 3000 de mp, considerand latimea de taiere de cca 50 de cm - inseamna ca o sa parcurgi 6 km la o taiere. Are avantajul unui sac de colectare - dar dezavantajul este ca se umple relativ repede si trebuie golit.

    O a treia solutie este trimmerul. Usor manevrabil printre copaci si pretabil la fel de fel de buruieni.

    Comentariu

    • tanasie
      Living Legend
      • 15.oct.2008
      • 2501

      #3
      La asa suprafata trimerul nu-l lasi din mana decat noaptea cand dormi
      Cu respect.

      Comentariu

      • cipriannedelcu
        Incepator
        • 18.aug.2009
        • 6

        #4
        Masina de taiat poate tunde si iarba mai inalta ? Sau se chinuie si se intepenesc "foarfecele" ?

        Lucratorii de la primarie, intr-un parc, "niveleaza" iarba cu motocositoarea. Si nu este vreo zona prea dificila. Iarba a crescut destul de mult, intr-adevar, si, de asemenea, zona e plina de papadii. Alte obstacole nu mai sunt (gen crengi, etc).

        De aproape se vede ca motocoasa nu taie uniform (unele fire sunt mai mari altele mai mici) si ma intreb de ce nu folosesc o masina de tuns care sigur taia uniform firul de iarba

        Chiar daca sacul unei masini de tuns iarba se umple des, si la motocoasa resturile trebuie adunate cu grebla ulterior deci nu cred ca folosesc motocoasa pentru ca resturile ar fi mai usor de strans, ba dimpotriva.

        Singurele motive care-mi vin in cap pentru care folosesc motocositoarea la "tuns" iarba sunt legate fie de fiabilitatea motocositoarei in fata masinii de tuns in cazul unor suprafete mai mari si un pic mai grele fie proverbiala "eficienta" a institutiilor statului in derularea lucrarilor (poate ca au prea multi functionari angajati si deci tb sa munceasca mai multe persoane mai mult timp )

        Comentariu

        • DeCasa
          Membru
          • 09.mar.2008
          • 158

          #5
          Eu am si motocositoare si masina de tuns iarba.
          Folosesc motocositoarea pentru a curata o livada (ce-i drpet, putin mai mare), iar acasa pentru o curte de 300 de mp cu iarba, folosesc masina de tuns iarba.
          La suprafata dvs., masina de tuns iarba nu face față, ori dvs. nu veti face fata. Eu tund 300 de mp in aprox 1,5 ore, ca sa nu mai spun ce batai de cap iti da depozitarea ierbii taiate. Rezervorul de iarba trebuie golit des. O alta problema este prelungitorul, chiar daca am doar 300 de mp si pare o suprafata mica, am ars doua prelungitoare obisnuite, iar manevrarea prelungitorului prin toata curtea nu este tocmai usoara. Ce-i drept masina de tuns iarba tunde uniform. Cred ca la suprafata dvs. veti face cel putin doua capite de iarba, dupa o zi intreaga de tuns iarba.

          Motocositoarea se preteaza la suprafete mari, merge mai repede, dar trebuie sa suporti un zgomot mai mare si ceva vibratii in maini. Iarba rezultata nu o strang niciodata, se usuca ea acolo unde e.

          Daca va doriti o livada, dar care sa fie acoperita si de gazon atunci va trebuie altceva. Parerea mea e ca la suprafata dvs. va trebuie o masina de tuns iarba motorizata, foarte mare, din aceea pe care te asezi si o conduci ca pe un mic tractor.
          O masina de tuns iarba obisnuita cu siguranta nu face fata. Doar cu motor si una cat mai mare.

          Comentariu

          • Arha
            Membru
            • 24.iul.2007
            • 260

            #6
            N-am folosit niciodata o motocoasa. Am doar o masina termica de tuns iarba.
            In gradina am aproximativ 300 mp de iarba (nu gazon), si am si o livada de 1000 mp in care intentionez sa pun iarba (acum am buruieni)

            Puteti folosi o masina de tuns iarba cu conditia sa nu lasati iarba din livada sa creasca prea mare. Cu cat o tundeti mai des cu atat masina de tuns iarba va merge mai bine iar sacul se va umple mai greu (iarba tunsa mai putina)

            Daca tundeti iarba din livada 1 data pe saptamana va veti descurca foarte bine cu o masina de tuns iarba.

            Chiar daca iarba creste mai mare masina de tuns iarba va face fata, numai ca dupa fiecare 2-3 m va veti opri sa goliti sacul, depinde de cat de mare este iarba.


            Daca va hotarati la masina de tuns iarba sa incercati sa luati una mai puternica, cu un sac cat mai mare si neaparat cu autopropulsie. Si sa fie cu motor termic.

            Comentariu

            • sorinake
              Membru
              • 21.aug.2007
              • 255

              #7
              Eu am o curte de cam 1300 mp, cu iarba. pe alocuri vie, zmeura, arbusti. buturugi, resturi copaci...

              Am o masina de tuns iarba electrica, si un trimmer electric.

              Cred ca cel mai bine e sa ai o masina de tuns iarba cu sac maaaare, motor termic, si tractiune (curtea mea e si inclinata).

              E buna si motocoasa, daca din diverse motive n-ai avut timp sa cureti gradina, bagi repede cu aia, si nivelezi cu masina de tuns iarba.

              resturile din sacul masinii de tuns iarba se pot pune intr-un compostor, dispare in cateva zile.

              Comentariu

              • cipriannedelcu
                Incepator
                • 18.aug.2009
                • 6

                #8
                Am cam inteles ce si cum.

                Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Intr-un final va trebui sa le am pe amandoua (si motocositoare si masina de tuns iarba) si, evident, nu in variantele lor electrice.

                Comentariu

                • Arha
                  Membru
                  • 24.iul.2007
                  • 260

                  #9
                  Postat în original de cipriannedelcu
                  Am cam inteles ce si cum.

                  Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Intr-un final va trebui sa le am pe amandoua (si motocositoare si masina de tuns iarba) si, evident, nu in variantele lor electrice.
                  Dupa achizitii si folosire poate ne impartasiti si nou impresile dvs.

                  Comentariu

                  • cipriannedelcu
                    Incepator
                    • 18.aug.2009
                    • 6

                    #10
                    Asa am sa fac dar o sa mai dureze putin. Acum sunt la stadiul achizitionarii proprietatii si astept pe proprietar sa "stranga" toate actele necesare vanzarii/cumpararii (gen certificat fiscal, extras de carte funciara, etc).

                    Primul lucru pe care o sa-l fac dupa ce semnez actele este sa ma duc sa iau o motocositoare (asta pentru ca am mai fost inca o data si am vazut mai bine livada si mi-am dat seama ca masina de tuns iarba acolo nu va face fata.).

                    Comentariu

                    • cipriannedelcu
                      Incepator
                      • 18.aug.2009
                      • 6

                      #11
                      Se pare ca nu pot edita postul anterior asa ca o sa mai creez un mesaj.

                      Am uitat sa intreb si sa va cer sfatul in legatura cu marcile bune de motocositoare si/sau masini de tuns iarba. Am vazut pe la praktiker sau dedeman si niste "bombe" gen Budget sau Homefit.

                      Marcile de care am auzit numai de bine si dintre care as achizitiona scule sunt: Bosch, Sthil (sper ca am scris corect), Husqvarna, Black & Decker sau Hitachi Power Tools.

                      Am mai vazut, mai ales la masini de tuns, si alte marci gen Ruris sau Bronto despre care nu stiu nimic si tocmai de aia nu prea m-as apropria de ele. Dar paote nu ma pricep eu si sunt marci excelente.

                      Asadar, imi mai puteti recomanda o marca in afara de cele mentioante de mine mai sus ?

                      Mentionez ca sunt dispus sa cheltuiesc pe o motocositoare (neaparat cu motor termic) in jur de 1000 - 1300 Ron.

                      Comentariu

                      • Arha
                        Membru
                        • 24.iul.2007
                        • 260

                        #12
                        Eu am cumparat asta:

                        picasaweb.google.com/gavrilapaul/MasinaDeTunsIarba#

                        de la Hornbach, are autopropulsie, am dat in anul 2009 900 RON. Nu stiu cum stau cu service-ul sau piese de schimba dar pana acum n-am avut probleme, an folosit-o o data pe saptamana.

                        Eu v-as sugera sa faceti altfel.
                        Nu are nici un rost sa dati banii pe o motocositoare. Cumparati o coasa si o masina de tuns iarba. In prima faza luati grosul cu coasa si indreptati cu masina de tuns iarba. Mai tarziu, daca nu faceti fata cu coasa si credeti ca este necesar puteti sa cumparati si motocoasa. Intre timp capatati si experinta si ramaneti si cu banii in buzunar daca motocoasa nu este utila.

                        Comentariu

                        • cipriannedelcu
                          Incepator
                          • 18.aug.2009
                          • 6

                          #13
                          E interesanta propunerea dvs. Am sa o iau in considerare.

                          Singurul aspect de care va trebui sa tin cont este ca nu am mai pus mana pe coasa pana acum deh, vin de la apartament.... Dar nu e timpul pierdut

                          Comentariu

                          • tanasie
                            Living Legend
                            • 15.oct.2008
                            • 2501

                            #14
                            Postat în original de cipriannedelcu
                            ...nu am mai pus mana pe coasa pana acum...
                            Atunci renunta la idee
                            Cu respect.

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 12977

                              #15
                              Postat în original de tanasie
                              Postat în original de cipriannedelcu
                              ...nu am mai pus mana pe coasa pana acum...
                              Atunci renunta la idee
                              Plus ca o coasa mai trebuie si ascutita periodic.
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              Procesare...