Sapa din nisip ciment si rumegus pentru mansarda

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • benodisk
    Incepator
    • 27.dec.2005
    • 3

    Sapa din nisip ciment si rumegus pentru mansarda

    Am facut mansardare dar nu stiu plafonul din ce sa-l fac. As dori ceva usor. Momentan am peste grinzi scandura de 2 cm. Mi s-a zis ca se poate face o sapa in care se adauga rumegus din lemn. Am mai intrebat si unii n-au auzit dar am mai gasit pe cineva care a zis ca se poate. De aceea va intreb daca ma poate cineva lamuri: e bine? care sunt procentele daca exista asa ceva?
    Toate cele bune!
  • dominte
    Incepator
    • 10.iul.2005
    • 66

    #2
    buna seara,
    da! se poate face cu rumegus.
    cumnatul meu si-a facut o asemenea mansardare peste garaj, unde a facut camerele copiilor.
    izolarea termica e buna.

    proportiile din pacate nu le stiu.
    daca va mai intereseaza, dati un semn si le aflu.
    respecte

    Comentariu

    • benodisk
      Incepator
      • 27.dec.2005
      • 3

      #3
      Sigur ma intereseaza, am inteles ca se pune ceva mai mult de 50 la suta rumegus , iar restul nisip si ciment. Stiti cumva daca este bun orice rumegus? Cred ca rumegusul din lemn e mai bun.
      Mersi astept raspuns!
      Toate cele bune!

      Comentariu

      • KATALIN
        Membru marcant
        • 25.ian.2006
        • 405

        #4
        sapa ciment nisip si rumegus pentru mansarda

        daca inteleg eu bine plafonul este de fapt planseul pe care calci cand esti in mansarda.
        tii neaparat sa torni sapa?nu e mai simlu cu osb si parchet laminat?
        ai avantajul ca podeaua este demontabila si oricand poti rezolva o problema ulterioara.
        KATA

        Comentariu

        • vdiana
          Incepator
          • 12.sep.2006
          • 6

          #5
          Re: sapa ciment nisip si rumegus pentru mansarda

          Postat în original de KATALIN
          daca inteleg eu bine plafonul este de fapt planseul pe care calci cand esti in mansarda.
          tii neaparat sa torni sapa?nu e mai simlu cu osb si parchet laminat?
          ai avantajul ca podeaua este demontabila si oricand poti rezolva o problema ulterioara.
          Ma intereseaza si pe mine subiectul cu osb in loc de sapa. Eu am scos parchetul vechi si dusumeaua si am ramas dedesubt cu placi de beton intre care am niste santuri pe care ma gandesc sa le umplu cu nisip. Nu as vrea sa torn sapa, asa ca ma gandeam la placile osb peste care sa pun parchet laminat. Nu am gasit insa prea multe detalii despre modul de montare. Am inteles ca se prinde in suruburi. Te rog, daca poti sa imi dai si mie mai multe detalii despre subiectul asta.
          Multumesc anticipat pentru sprijin

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6920

            #6
            Re: sapa ciment nisip si rumegus pentru mansarda

            Postat în original de vdiana
            Ma intereseaza si pe mine subiectul cu osb in loc de sapa. Eu am scos parchetul vechi si dusumeaua si am ramas dedesubt cu placi de beton intre care am niste santuri pe care ma gandesc sa le umplu cu nisip. Nu as vrea sa torn sapa, asa ca ma gandeam la placile osb peste care sa pun parchet laminat. Nu am gasit insa prea multe detalii despre modul de montare. Am inteles ca se prinde in suruburi. Te rog, daca poti sa imi dai si mie mai multe detalii despre subiectul asta.
            Multumesc anticipat pentru sprijin
            OSB se monteaza pe o folie anticondens prins in suruburi autofiletante.

            O varianta tot usoara de realizare a pardoseli, dar net superioara, ar fi polistirenul extrudat cu tehnologia aferenta de montare. Polistirenul este foarte bun termoizolator si nu putrezeste in timp. Ofera o baza solida pentru pardoseala cu parchet.

            Daca doriti detalii reveniti cu intrebarile dumneavoastra.
            Cu stima.

            Comentariu

            • vdiana
              Incepator
              • 12.sep.2006
              • 6

              #7
              Re: sapa ciment nisip si rumegus pentru mansarda

              Postat în original de MaistrulMax
              Postat în original de vdiana
              Ma intereseaza si pe mine subiectul cu osb in loc de sapa. Eu am scos parchetul vechi si dusumeaua si am ramas dedesubt cu placi de beton intre care am niste santuri pe care ma gandesc sa le umplu cu nisip. Nu as vrea sa torn sapa, asa ca ma gandeam la placile osb peste care sa pun parchet laminat. Nu am gasit insa prea multe detalii despre modul de montare. Am inteles ca se prinde in suruburi. Te rog, daca poti sa imi dai si mie mai multe detalii despre subiectul asta.
              Multumesc anticipat pentru sprijin
              OSB se monteaza pe o folie anticondens prins in suruburi autofiletante.

              O varianta tot usoara de realizare a pardoseli, dar net superioara, ar fi polistirenul extrudat cu tehnologia aferenta de montare. Polistirenul este foarte bun termoizolator si nu putrezeste in timp. Ofera o baza solida pentru pardoseala cu parchet.

              Daca doriti detalii reveniti cu intrebarile dumneavoastra.
              Foarte de ajutor raspunsul. Poate fi o varianta buna. As mai avea o intrebare legata de OSB: Eventualele denivelari se rezolva cand pun placile OSB, sau trebuie sa nivelez cu ceva inainte ? As avea niste denivelari de 5-10mm adancime pe suprafete de 20-30 cm pe latimea intregii placi (placa e lata de vreo 50cm). Daca trebuie nivelat, ce as putea folosi ? (ma intereseaza cea mai simpla si ieftina solutie, care sa nu necesite neaparat ajutorul altcuiva, pt ca as vrea sa montez eu astea). La fel trebuie sa se procedeze si cu polistirenul extrudat ? Multumesc

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6920

                #8
                Re: sapa ciment nisip si rumegus pentru mansarda

                Postat în original de vdiana
                Foarte de ajutor raspunsul. Poate fi o varianta buna. As mai avea o intrebare legata de OSB: Eventualele denivelari se rezolva cand pun placile OSB, sau trebuie sa nivelez cu ceva inainte ? As avea niste denivelari de 5-10mm adancime pe suprafete de 20-30 cm pe latimea intregii placi (placa e lata de vreo 50cm). Daca trebuie nivelat, ce as putea folosi ? (ma intereseaza cea mai simpla si ieftina solutie, care sa nu necesite neaparat ajutorul altcuiva, pt ca as vrea sa montez eu astea). La fel trebuie sa se procedeze si cu polistirenul extrudat ? Multumesc
                Prin montarea OSB suprafata devine plana. Daca doriti aceste denivelari se pot scoate prin folosirea unei sape autonivelante Thomsit DA cu aplicarea unei amorse Thomsit R777. Pentru folosirea polistirenului extrudat sunt necesare alte materiale (adeziv Ceresit CT85)+plasa fibra sticla.
                Cu stima.

                Comentariu

                • vdiana
                  Incepator
                  • 12.sep.2006
                  • 6

                  #9
                  Re: sapa ciment nisip si rumegus pentru mansarda

                  Postat în original de MaistrulMax
                  Postat în original de vdiana
                  Foarte de ajutor raspunsul. Poate fi o varianta buna. As mai avea o intrebare legata de OSB: Eventualele denivelari se rezolva cand pun placile OSB, sau trebuie sa nivelez cu ceva inainte ? As avea niste denivelari de 5-10mm adancime pe suprafete de 20-30 cm pe latimea intregii placi (placa e lata de vreo 50cm). Daca trebuie nivelat, ce as putea folosi ? (ma intereseaza cea mai simpla si ieftina solutie, care sa nu necesite neaparat ajutorul altcuiva, pt ca as vrea sa montez eu astea). La fel trebuie sa se procedeze si cu polistirenul extrudat ? Multumesc
                  Prin montarea OSB suprafata devine plana. Daca doriti aceste denivelari se pot scoate prin folosirea unei sape autonivelante Thomsit DA cu aplicarea unei amorse Thomsit R777. Pentru folosirea polistirenului extrudat sunt necesare alte materiale (adeziv Ceresit CT85)+plasa fibra sticla.
                  Super. Multumesc mult the raspuns.
                  Sa inteleg ca astfel denivelari nu au nevoie de ajustari pt a putea pune placile OSB? Pot sa pun, pur si simplu, placa peste ele si este destul de rezistent si nu stau cu grija ca in timp se lasa, datorita mobilei sau traficului? Mentionez ca as vrea sa pun parchet laminat de 8 mm peste OSB (evident inclusiv folia izolatoare alba). Multumesc

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6920

                    #10
                    Eu de rezistenta in timp a placilor ma tem deoarece depinde de grosimea placi de OSB si umiditate. Sub placile OSB trebuie sa puneti folie anticondens. Denivelarile daca au o suprafata mare trebuiesc indreptate dupa cum am mai mentionat.
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    Procesare...