+ Răspuns la subiect
Rezultate 1 la 7 din 7

Subiect: Cum se tencuieste?

Cum se tencuieste?

Despre tencuiala clasica

Cum se tencuieste tavanul?
    Cum se tencuiesc peretii?
    Care e tehnica?
    Ce tip de mortar trebuie sa prepar (reteta)?

Va rog nu ocoliti mesajul meu! Va multumesc!

Stimate vizitator,
    In linii mari pentru tencuirea unor elemente se incepe prin verificarea verticalitatii/orizontalitatii si planeitatii lor cu un boloboc lung de 2 m. Se face apoi pontarea grosimii tencuielii cu ajutorul unor distantieri de lemn prinsi cu mortar. Dupa udarea zidariei se aplica un sprit cu un mortar mai fluid apoi dupa intarire se aplica mortarul propriu zis prin aruncare cu mistria si tragere cu dreptarul, urmarind pontajul facut initial. In privinta mortarului o sa va dau o reteta uzuale rspectiv un M 50 T.
    - Ciment II AM 32,5 275 kg sau 5+1/2 saci de 50 kg.
    - Var hidratat 60 kg sau 2+1/2 saci de 25 kg.
    - Nisip 0-3 mm 1450 kg. sau 94 galeti de 10 litri
    - Apa pina la obtinerea consistentei dorite.
    Pentru o prezentare detaliata cautati cartea zidarului.

Pentru plafon sfatul meu este sa tragi direct glet de ipsos , ca mortarul e cam greu sa-l convingi sa stea pe tavan :D
    efectuam dirigentie santier si amenajari interioare

Da, bine, da cum ar arata o camera unde se vede tubul in care sta firul de la becu de pe tavan, peste zugraveala, nu v-ati gandit?

la blocuri, tuburile de la instalatia electrica din tavan se monteaza in podeaua de la vecinul de sus, in sapa acestuia.

daca aceasta solutie nu e accesibila, ai urmatoarele posibilitati

- daca faci o simpla cablare intr-o camera, poti incerca si fara tub, si sa zgirii putin plafonul, ca sa intre firul, iar apoi, dat cu ipsos, nu se va vedea

- daca totusi vrei tub, atunci poti incerca si cu mascarea acestuia cu rigips.
    in final, tencuit sau rigips cred ca va iesi cam la fel la pret, avind in vedere ca rigipsul se monteaza mult mai repede, deci manopera mai putina, si se poate obtine si calitate buna in regim de amator, pe cind la tencuit, trebuie mina formata, adica mester bun, care costa mai mult

cel mai ieftin este sa tencuiesti, dar omule daca nu iti merge mana, stai linistit ca miscarea se invatza greu prin exercitiu, io zic sa incerci sa dai pe perete, dar iti zic sigur ca o sa te linistesti dupa primul metru patrat,
    pt neprofesionisti, oamenii priceputi la toate, este mai bine si mai simplu sa incerce pe rigips;
    va multumesc de raspunsuri.

D-le nennea,
    Cred ca ar trebui sa urmati sfatul d-lui Cuciuch Daniel.

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 22.09.2008, 13:05
  2. As vrea sa stiu, in detaliu, cum se tencuieste
    De scorilo333 în forumul Corp cladire
    Răspunsuri: 11
    Ultimul post: 14.07.2008, 18:47
  3. Cum se tencuieste interior un perete?
    De marcelb în forumul Amenajari interioare
    Răspunsuri: 12
    Ultimul post: 25.08.2006, 23:06
  4. parchetul laminat: cum il aleg, cum il montez
    De crocko_dilul în forumul Amenajari interioare
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 17.07.2006, 10:34

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii