+ Răspuns la subiect
Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 36

Subiect: Sfat pentru achizitionarea unui trimmer/masina de tuns iarba

Citat Postat în original de Val 22
    Din experienta......
    Pai experienta asta o am si eu ( dar la 500 m) . Vecinului mei ii trebuiesc 4-5 ore (cu o masina cu benzina ) si mie nu-mi ajunge o zi cu cea electrica de 30 cm
    Vad ca Husq.....spune de roti , ca au rulmenti nu stiu cum...., totusi nu e tractor ! E importanta ( sau mai bine zis merita ) chestiunea asta ?

Lawnmower

Ma lipesc si eu de topic
    Imi trebuie o masina de tuns iarba pe benzina cu transmisie. Mar interesa modele cu motor Honda sau Kawasaki.(modele mai ieftine)

Multumesc

Citat Postat în original de ggelu
    Vad ca Husq.....spune de roti , ca au rulmenti nu stiu cum...., totusi nu e tractor ! E importanta ( sau mai bine zis merita ) chestiunea asta ?
    Ca si firma, ca si produse, Husq.... este un nume care se respecta si produsele sant de calitate, acuma stiti cum este, orice firma cand scoate cate ceva nou, asta conteaza pentru publicitate si se scoate in fata pentru a vinde un produs. Acuma sa nu credeti ca celelalte nu au rulmenti la roti, sau rotile sant o mare problema, se defecteaza etc, caci pana sa apara chestia asta de care pomeniti au functionat foarte bine masinile de tuns iarba si fara ea. Ce pot eu sa va spun este ca sa va cumparati o masina in functie de bugetul de care dispuneti pentru acest lucru, totusi sa nu fie nici cea mai ieftina posibil, caci de obicei cat dati pe ea atat o sa si tina, nu este o regula generala dar cam asa se intampla.
    Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

Re: Lawnmower

Citat Postat în original de nautilus
    Ma lipesc si eu de topic
    Imi trebuie o masina de tuns iarba pe benzina cu transmisie. Mar interesa modele cu motor Honda sau Kawasaki.(modele mai ieftine)
    Multumesc
    Am constatat ca astea sunt cele mai scumpe.
    Am gasit pe net o Honda HRG465SDE pe la 2000 lei + transport ( din tara ) si Makita PLM4601 la 1600 lei - asta e cu motor B&S.

Citat Postat în original de Val 22
    Din experienta......
    Pai experienta asta o am si eu ( dar la 500 m) . Vecinului mei ii trebuiesc 4-5 ore (cu o masina cu benzina ) si mie nu-mi ajunge o zi cu cea electrica de 30 cm
    Daca la 5oo mp aveti nevoie de o zi intreaga, poate ca acolo ziua este doar de 1,5 ore, aceasta este durata cu o masina de 30 cm

Pai daca le socotesc : la 60 min. trebuie oprit utilajul ( se incinge ) ; la fiecare 5 min. un drum de 3-5 min. pentru golit sac colector + berea corespunzatoare , apare si un gratar intre timp ...ca nu sunt la norma , ce zici , iese de se umple o zi de week-end

Pai daca le socotesc : la 60 min. trebuie oprit utilajul ( se incinge ) ; la fiecare 5 min. un drum de 3-5 min. pentru golit sac colector + berea corespunzatoare , apare si un gratar intre timp ...ca nu sunt la norma , ce zici , iese de se umple o zi de week-end
    Scuze, nu am luat in calcul timpii auxiliari

Pai in cazul de fata timpii auxiliari sunt cei mai importanti; treaba cu tunsul e doar un pretext sa mearga bine berea si gratarul

hai sa facem o echipa si sa plimbam masina de tuns iarba....

Va multumesc pentru sfaturi dar cred ca voi incerca un trimmer pentru inceput (suprafata este mica plus ca este usor de depozitat).
    Eu as investi in jur de 150 ron pentru el si am gasit doua variante de la bosh:
    1. ART 23 Easytrim - 280 W, diametru 23cm, Bobină "Pro-Tap": 1.6 mm X 8 m, brat 100cm - pret: 110
    2. ART 26 Easytrim -300 W, diametru 26cm, Bobină "Pro-Tap": 1.6 mm X 8 m, brat 100cm: pret 150

Sunt bune aceste produse sau as putea lua altceva mai bun de banii astia?
    Se merita diferenta de 50 RON numai pentru 20W in plus?

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Trimer sau masina de tuns iarba?
    De adriancean în forumul Gradina / Curte
    Răspunsuri: 54
    Ultimul post: 16.05.2013, 22:19
  2. Motocositoare vs Masina de tuns iarba
    De cipriannedelcu în forumul Scule si unelte
    Răspunsuri: 25
    Ultimul post: 27.10.2012, 14:39
  3. Vand masina de tuns iarba si scule electrice
    De lucian01 în forumul Bursa