Sfat pentru achizitionarea unui trimmer/masina de tuns iarba

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • DYC
    Membru marcant
    • 28.iul.2008
    • 386

    #31
    Referitor la masina de tuns iarba electrica cam la toate modelele este aceeasi poveste adica un motor si un cutit atasat direct de axul rotorului, deci foarte putine piese care se pot strica; singurele "pe dos"sunt cele de la Bosch care au motoare cu perii colectoare si o curea de transmisie.
    Ceea ce spuneti ds este foarte normal referitor la modul de utilizare, cu un trimmer nu veti putea obtine niciodata suprafete nivelate chiar daca mici, el este destinat strict spatiilor inguste sau zonelor cu flori/arbusti etc...
    Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
    vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

    Comentariu

    • danecdan
      Membru
      • 03.iul.2009
      • 120

      #32
      si EU,...ca si voi...

      ...boireilor, am un petec de iarba de tuns,,...ma rog, de gazon care netuns, devine iarba inalta.
      Are cam ...11mx 7m...este rau ,...dar si bine,ca este in fata casei, la strada si trebuie tuns mereu. Eram santajat tot timpul de un vecin amator de recompense spirtoase sa-mi coseasca,...dar numi cind avea el CHEF.
      Intre timp gazonul creste cind si cit vroia el.
      Agasat putin de acest aspect, dar si de ...dependenta mea de ...serviciile vecinului...am trecut la ..FAPTE.

      Dintr-o masina despalat,..veche, un boiler electric scos din uz si un carucior de plimbat colii abandonat de popierar,...am facut o VACA.







      Am ajuns la concluzia ca rotile erau prea...mici si le-am schimbat..



      Rezultatul este cam asa....


      Masinaria, (vaca), are 3 ani vechime si in afara de a-i ascutii cutitul din cind in cind ...nu am avut probleme... ...dar am scapat de ...dependenta fata de vecin...
      Be nice with America, Or...., they bring " democracy" in your country...

      Comentariu

      • ics
        Membru Marcant
        • 16.sep.2009
        • 624

        #33
        din experienta recenta cu trimer bosch: toaca iarba marunt si o imprastie pe inclusiv pe utilizator, pe suprafete denivelate trebuie ridicat pt ca se impiedica, firul subtire se rupe foarte usor, in schimb cel gros e foarte ok
        despre omogenitate si aspect unitar nu poate fi vorba pe suprafete denivelate...
        ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

        Comentariu

        • tanasie
          Living Legend
          • 15.oct.2008
          • 2501

          #34
          Postat în original de DYC
          ....cu un trimmer nu veti putea obtine niciodata suprafete nivelate chiar daca mici, ...
          Eu am alta parere, dupa patru ani de utilizare (si vreo 30 de dat cu coasa) iese "brici".
          Cu respect.

          Comentariu

          • vladbobu
            Incepator
            • 08.ian.2009
            • 54

            #35
            Masina tuns gazon castelgarden cs350

            Salut,

            A cumparat cineva din Dedeman MASINA TUNS GAZON CASTELGARDEN CS350 care este acum la oferta in jur de 160ron?
            Este buna de ceva?
            Am in buget cam 160ron pt. un trimmer sau masina de tuns iarba si nu stiu daca sa cumpar un trimmer mai de firma sau o masina ca asta..
            Am o suprafata cam de vreo 50mp de gazon si nu stiu ce e mai potrivit.

            Astept opinii, multumesc frumos!

            Comentariu

            • jas1
              Incepator
              • 08.mai.2007
              • 5

              #36
              Răspuns la: Sfat pentru achizitionarea unui trimmer/masina de tuns iarba

              Are un vecin MASINA TUNS GAZON CASTELGARDEN CS350 cumparata la oferta si tunde de rupe...
              Stateam la o bere cu el si ce face...Face o gramajoara destul de mare de crengute( adunate de copil din curte pentru joaca) aseaza masina pe ea si gramajoara dispare...Unele erau chiar si cat degetul mic de groase.
              Ascute doar cutitul cand este nevoie.

              Culmea...chiar e buna.
              http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...(lider-mondial)
              Vand incalzire electrica in pardoseala DEVI by DANFOSS -lider mondial(mi-a ramas de la casa mea)

              Comentariu

              • fanero
                Living Legend
                • 02.aug.2008
                • 2107

                #37
                Răspuns la: Sfat pentru achizitionarea unui trimmer/masina de tuns iarba

                Salut.

                Vreau sa cumpar o masina pentru tuns iarba pe o suprafata de 1800 mp.

                Oscilez intre doua modele:
                Mașina pentru tuns gazonul HUSQVARNA LC 153S http://www.husqvarna.com/ro/products...specifications
                si
                Mașină de tuns iarbă cu motor pe benzină 190 cc, 51cm PLM5113 http://www.makita.ro/masina/21230/PLM5113.html

                Care considerati ca ar fi cea mai potrivita?
                Ar fi utile si pareri despre alte marci/modele care ar putea fi folosite la suprafata pe care o am.

                Multumiri pentru ajutor.
                Numai de bine.

                Comentariu

                • fanero
                  Living Legend
                  • 02.aug.2008
                  • 2107

                  #38
                  Răspuns la: Sfat pentru achizitionarea unui trimmer/masina de tuns iarba

                  Dupa o documentare pe internet, am achizitionat o masina de tuns iarba NAC (New American Concept) model LS53-EA190-HS ale carei caracteristici le puteti vedea aici https://www.praktiker.ro/masina-tuns...lsie-8490.html.

                  Comentariu

                  Procesare...