Sfat pentru achizitionarea unui trimmer/masina de tuns iarba

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ggelu
    Membru marcant
    • 28.apr.2009
    • 394

    #16
    Pai daca le socotesc : la 60 min. trebuie oprit utilajul ( se incinge ) ; la fiecare 5 min. un drum de 3-5 min. pentru golit sac colector + berea corespunzatoare , apare si un gratar intre timp ...ca nu sunt la norma , ce zici , iese de se umple o zi de week-end

    Comentariu

    • Val 22
      Incepator
      • 05.apr.2008
      • 77

      #17
      Postat în original de ggelu
      Pai daca le socotesc : la 60 min. trebuie oprit utilajul ( se incinge ) ; la fiecare 5 min. un drum de 3-5 min. pentru golit sac colector + berea corespunzatoare , apare si un gratar intre timp ...ca nu sunt la norma , ce zici , iese de se umple o zi de week-end
      Scuze, nu am luat in calcul timpii auxiliari

      Comentariu

      • ggelu
        Membru marcant
        • 28.apr.2009
        • 394

        #18
        Pai in cazul de fata timpii auxiliari sunt cei mai importanti; treaba cu tunsul e doar un pretext sa mearga bine berea si gratarul

        Comentariu

        • Seni
          Living Legend
          • 05.mar.2006
          • 3481

          #19
          hai sa facem o echipa si sa plimbam masina de tuns iarba....

          Comentariu

          • vdingo11
            Membru Marcant
            • 07.iul.2006
            • 620

            #20
            Va multumesc pentru sfaturi dar cred ca voi incerca un trimmer pentru inceput (suprafata este mica plus ca este usor de depozitat).
            Eu as investi in jur de 150 ron pentru el si am gasit doua variante de la bosh:
            1. ART 23 Easytrim - 280 W, diametru 23cm, Bobină "Pro-Tap": 1.6 mm X 8 m, brat 100cm - pret: 110
            2. ART 26 Easytrim -300 W, diametru 26cm, Bobină "Pro-Tap": 1.6 mm X 8 m, brat 100cm: pret 150

            Sunt bune aceste produse sau as putea lua altceva mai bun de banii astia?
            Se merita diferenta de 50 RON numai pentru 20W in plus?

            Comentariu

            • mihaim5
              Incepator
              • 25.aug.2006
              • 79

              #21
              pe primul il am si eu, dupa cum ti-am spus, anul trecut il luasem pentru o suprafata mare - nu poti tunde la acelasi nivel toata suprafata iar anul asta am cumparat o masina de tuns electrica. acum mai folosesc trimerul la " finisari" acolo unde nu ajunge masina de tuns electrica.

              vad ca esti hotarat sa iti iei trimer - sper ca dupa prima folosire sa nu iti para rau ca nu ai achizitionat o masina de tuns electrica.
              personal pot sa iti spun ca vizual e mare diferenta intre rezultatul scos de trimer si masina de tuns. un bosh rotak 32 e 350 ron, sunt oferte de masini electrice de tuns iarba si la 160 ron.

              numai bine

              Comentariu

              • vdingo11
                Membru Marcant
                • 07.iul.2006
                • 620

                #22
                Va dau dreptate ca suprafata nu va fi uniforma, dar este problama de depozitare (masina ocupa mult). Poate unii o sa spuna ca stai la casa si nu unde sa o tii? Dar chiar nu am mult spatiu liber.

                "pe primul il am si eu" - care a fost suprafata maxima pe care ai tuns-o fara pauza?

                Poate imi raspunde cineva si la diferenta dintre art 23 si art 26. MIe mi se pare destul de mare diferenta pentru 20W.

                Comentariu

                • mihaim5
                  Incepator
                  • 25.aug.2006
                  • 79

                  #23
                  in jur de 100 m, insa pauze sunt inerente, trebe sa faci loc pe langa flori/pomi trebe sa tragi cablul electric, trebe sa maresti guta cand se toceste/rupe si raza de actiune nu mai e la fel de mare....

                  nu stiu cat aduc in plus cei 20w

                  Comentariu

                  • ggelu
                    Membru marcant
                    • 28.apr.2009
                    • 394

                    #24
                    Postat în original de Seni
                    hai sa facem o echipa si sa plimbam masina de tuns iarba....
                    In sfarsit am lasat marketingul si studiul documentatiilor si am luat o masina de tuns iarba Alko de 51 cm. Nu am avut rabdare si aseara pe ploaie am testat-o ....E , alta viata ! Pe loc drept nu e nici o problema, merge singura, are sacul mare , parca te plimbi. Mai complicat e pe langa gard, copaci, trandafiri s.a. Acolo nu se poate folosi tractiunea si trebuie impinsa .
                    E drept ca nu am mai tuns iarba de o luna dar chiar cu noua scula intr-o ora mai mult de 150 mp nu am facut. Cu siguranta performantele vor creste dar pana si echipei de gradinari pe care am avut-o intretinere ii lua 2-3 ore si unul tundea cu masina si altul cu foarfecele pe unde nu putea intra primul.

                    Comentariu

                    • Arha
                      Membru
                      • 24.iul.2007
                      • 260

                      #25
                      Postat în original de ggelu
                      Postat în original de Seni
                      hai sa facem o echipa si sa plimbam masina de tuns iarba....
                      In sfarsit am lasat marketingul si studiul documentatiilor si am luat o masina de tuns iarba Alko de 51 cm. Nu am avut rabdare si aseara pe ploaie am testat-o ....E , alta viata ! Pe loc drept nu e nici o problema, merge singura, are sacul mare , parca te plimbi. Mai complicat e pe langa gard, copaci, trandafiri s.a. Acolo nu se poate folosi tractiunea si trebuie impinsa .
                      Cel mai bun randament aveti cand iarba este uscata

                      Comentariu

                      • ggelu
                        Membru marcant
                        • 28.apr.2009
                        • 394

                        #26
                        Asta stiam ..., da' deh - harnicia din mine nu m-a lasat ( a doua zi nu ajungeam acasa pe lumina ) si da-i si lupta
                        Oricum, azi am constatat ca ce am facut pe inserat este cam zero - linii oblice , curbe , s.a. Am avut destul de corectat la ceea ce am facut inainte.

                        Comentariu

                        • avram56
                          Incepator
                          • 03.iun.2010
                          • 1

                          #27
                          trimer multifunctional

                          am cumparat un trimmer destul de avantajos acum ceva timp. e adevarat ca am dat ceva bani pe el da la cat consuma si la accesorile lui pentru tot ce inseamna tuns in gradina eu zic ca merita. are lama pentru ramuri si gard viu, lama pentru tuns iarba, lama fierastrau pentru crengi si copaci.
                          uite aici de unde l-am luat http://www. 2u2me.ro/45-trimmer-benzin-kit-4-in-1.html
                          mi l-a adus acasa pana in fata portii si a venit si repede cu el.
                          imi place ca il poti baga pe unde nu intra masina de tuns iarba pe sub tufe si pe langa garduri.
                          l-a mai incercat cineva?
                          cu respect mitica!

                          Comentariu

                          • kristina_racoasa
                            Membru marcant
                            • 18.oct.2007
                            • 403

                            #28
                            Buna! Odata cu venirea primaverii a inceput si gazonul meu sa revina la viata. Dupa trei ani de tuns cu trimmer-ul, gazonul nu arata prea bine. M-am hotarat sa cumpar o masina electrica. Pana acum aveam cam 60 mp de gazon, acum am marit un pic curtea si am ajuns la cca 100mp. Ce masina sa iau oare? Am studiat terenul si am vazut ca sunt de la 160 lei pana la.... Din ce am citit am inteles ca sa nu iau ce este cel mai ieftin. Ok, nu iau la 160 lei dar sa iau la 200 lei? Nu pot spune ca sunt de firma, doar no-name-uri. Cele de firma incep de la 350 lei si inca este criza... O sugestie, ceva? Eventual un link pe privat daca aici se considera reclama...Va multumesc mult!

                            Comentariu

                            • nicu78
                              Living Legend
                              • 25.mar.2010
                              • 1164

                              #29
                              masina de tuns iarba

                              Voi ,vorbiti de experienta ,... ,...eu tai de 8 ani 4 hectare si ceva ,...cu 5 masini diferite ,..am 4 HONDA SI un JOHN DEERE,... ....ACUM de exemplu sint bagat pina in git in iarba ,...
                              Eu ,iarba o las jos , pentru-ca o macina ..
                              Apropo DANIEL la acutitul cutitelor ,adica a elicelor , trebuie sa stii sa le ascuti , altfel smulge iarba ,sau o tai in scari , este ca si foarfecul ....asa ca atentie...

                              Comentariu

                              • cosmintr
                                Membru Marcant
                                • 30.iul.2006
                                • 570

                                #30
                                Buna ma bag si eu in discutie, nu am nu stiu ce suprafata, am vreo 200mp, la inceput am luat un trimer bosch si dupa putin timp am luat si o masina de tuns iarba electrica de vreo 250 lei dintr-un hipermarket. aceasta nu este de firma dar se comporta excelent, 95 la suta tund cu masina si pe linga gard si tufe cu trimerul. Le am de vreo 3 ani si nu am avut prob. cu nici una, la masina de tuns se desfac rotile si am pus niste suruburi cu piulite cu plastic si nu se mai desfac. In reste taie excelent si se poate alege inaltimea de taiere la masina intre 3 nivele, eu merg pe cel din mijloc. Trebuie calculat si timpul de alimentare cu bere si uneori fac focul cu lemne si pina tund totul am jaru numa bun de gratar.

                                Comentariu

                                Procesare...