Sfat pentru achizitionarea unui trimmer/masina de tuns iarba

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vdingo11
    Membru Marcant
    • 07.iul.2006
    • 620

    Sfat pentru achizitionarea unui trimmer/masina de tuns iarba

    Buna ziua.
    Am in curte o suprafata de 60 m2 de iarba (initial am pus gazon, dar au mai crescut si alte feluri de iarba)
    Acum a crescut si am zis ca pentru o suprafata asa de mica nu caut ceva electric si am tuns-o cu un foarfec de iarba. Problema este ca foarfecele asta nu taie prea bine.
    Am vazut ca sunt trimmere si masini de tuns.
    Ce credeti ca ar trebui sa urmaresc pentru ami face treaba: trimmer sau masina?
    Nici nu as vrea sa investesc mult.
    Am vazut un trimer art 26 easy tream, 300w, diametru 26 la 150.
    Credeti ca este bun?
    Ce caracteristici sa urmaresc?

    Se poate tunde uniform cu acest trimmer?

    Orice sfat este binevenit, deoarece nu ma pricep deloc.

    Multumesc anticipat.
  • mihaim5
    Incepator
    • 25.aug.2006
    • 79

    #2
    curte de 500m, anul trecut cumparat trimer, anu asta mi-am luat masina de tuns. mai folosesc si trimerul pe langa flori/pomi/locuri unde nu pot baga masina de tuns.
    masina de tuns are nivel de reglaj pentru tundere, si sac de colectare a gazonului tuns, lucru f bun pentru ca te scuteste de adunatul ierbii.

    eu te sfatuiesc sa iti cumperi o masina de tuns electrica

    Comentariu

    • Dan_Daniel
      Living Legend
      • 20.nov.2009
      • 1134

      #3
      Postat în original de mihaim5

      eu te sfatuiesc sa iti cumperi o masina de tuns electrica
      Si eu tot asa zic, in plus iasa mai uniform gazonul, mai "elegant", tuns cu masina elestrica.
      Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

      Comentariu

      • vdingo11
        Membru Marcant
        • 07.iul.2006
        • 620

        #4
        Imi recomandati vreo masina electrica care sa fie avantajoasa pentru suprafete mici si sa nu aiba un pret mare: model, marca
        Aceste masini electrice se intretin greu?
        L-a trimer este acel fir pe acre il inlocuiesti. Masinile cu ce taie?

        Comentariu

        • vdingo11
          Membru Marcant
          • 07.iul.2006
          • 620

          #5
          In plus: cand cumperi un trimmer ce caracteristici urmaresti iar la masina ce caracteristici?

          Acum ma gandesc si la pret si la suptafata. Se merita masina la o suprafata pana in 100 m patrati?

          Comentariu

          • Dan_Daniel
            Living Legend
            • 20.nov.2009
            • 1134

            #6
            Postat în original de vdingo11
            Imi recomandati vreo masina electrica care sa fie avantajoasa pentru suprafete mici si sa nu aiba un pret mare: model, marca
            Aceste masini electrice se intretin greu?
            L-a trimer este acel fir pe acre il inlocuiesti. Masinile cu ce taie?
            Cumparati-va o masina electrica cu un pret mediu (nu cele mai ieftine) daca nu vreti sa cheltuiti multi bani cu achizitionarea ei, oricum nu sant foarte scumpe, marca nu conteaza prea mult la cat o sa o folositi dv. Pentru suprafata dv. cautati una care are latimea de taiere cat mai mica, astfel va fi si masina mai mica si mai usor de depozitat. Intretinerea ei consta mai mult in curatarea ei de iarba dupa fiecare utilizare, in partea de jos, in "locasul" in care se afla "elicea" care taie iarba, deasemenea stergerea "elicei" taietoare cu o carpa uscata. Odata pe an se poate ascuti aceasta "elice" taietoare, chiar daca nu este uzata dar va taia mai bine. Toate aceste operatiuni le faceti cu cablul electric debransat. La trimerul cu fir acesta se uzeaza prin functionare si trebuie inlocuit.
            Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

            Comentariu

            • ggelu
              Membru marcant
              • 28.apr.2009
              • 394

              #7
              Ma lipesc si eu la topic : imi trebuie o masina de tuns gazon mai mare; am una electrica de 30 cm si la gradina de 500 m mai mult fac drumuri pentru golirea sacului . Nu mai vorbesc de prelungitoarele trase .....
              La motor vad ca e cel mai simplu : mai toate sunt B&S .
              La ce anume ar trebui sa fiu atent ?

              Comentariu

              • Dan_Daniel
                Living Legend
                • 20.nov.2009
                • 1134

                #8
                Postat în original de ggelu
                Ma lipesc si eu la topic : imi trebuie o masina de tuns gazon mai mare; am una electrica de 30 cm si la gradina de 500 m mai mult fac drumuri pentru golirea sacului . Nu mai vorbesc de prelungitoarele trase .....
                La motor vad ca e cel mai simplu : mai toate sunt B&S .
                La ce anume ar trebui sa fiu atent ?
                Pentru un teren de 500 mp eu personal as opta pentru o masina de tuns cu motor termic de 4,5 CP si latimea de taiere de 45 cm, nu este nevoie de mai mult. De asemenea as opta pentru ca aceasta masina de tuns sa fie in varianta "mulching variabil", ceea ce inseamna ca are optiunea selectabila printr-o maneta :
                - pozitia 1, in care taie iarba si o aduna in sacul destinat acestui lucru, care trebuie golit cand se umple, varianta valabila in cazul in care se face compost cu aceasta iarba, sau chiar data la animale, (cine are, de ce nu).
                - pozitia 2, denumita "mulching", in care in acelasi timp taie iarba si o si toaca foarte marunt, in acest caz nemaifind nevoie de sac care sa se umple si care trebuie golit, pentru ca iarba maruntita este imprastiata pe loc inapoi pe sol ramanand intre firele de iarba ale gazonului, folosind ca si ingrasamint, si pastrand umiditatea solului impiedicand evaporarea apei din el in zilele calduroase, stiind ca iarba contine peste 90% apa.
                Asta este parerea mea, puteti face o tura prin magazine sa vedeti ce gasiti, sau sa mai asteptati si alte pareri. Succes.
                Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                Comentariu

                • Dan_Daniel
                  Living Legend
                  • 20.nov.2009
                  • 1134

                  #9
                  Si mai in gluma mai in serios, un mester priceput poate sa transforme o masina de tuns care are functia de taiat si tocat iarba (si nu numai) in ASA ceva.
                  Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                  Comentariu

                  • Val 22
                    Incepator
                    • 05.apr.2008
                    • 77

                    #10
                    Din experienta, pentru suprafata de pana la 200-400 mp recomand masina electrica de tuns (cu elice metalica), cu latime de taiere cca. 30 cm.Pentru reducere drumuri golire sac, puneti iarba taiata pe o folie de polietilena ceva mai groasa, pe care o mutati din loc in loc prin tarare fara mare efort.

                    Comentariu

                    • ggelu
                      Membru marcant
                      • 28.apr.2009
                      • 394

                      #11
                      Postat în original de Val 22
                      Din experienta......
                      Pai experienta asta o am si eu ( dar la 500 m) . Vecinului mei ii trebuiesc 4-5 ore (cu o masina cu benzina ) si mie nu-mi ajunge o zi cu cea electrica de 30 cm
                      Vad ca Husq.....spune de roti , ca au rulmenti nu stiu cum...., totusi nu e tractor ! E importanta ( sau mai bine zis merita ) chestiunea asta ?

                      Comentariu

                      • nautilus
                        Incepator
                        • 07.mai.2010
                        • 3

                        #12
                        Lawnmower

                        Ma lipesc si eu de topic
                        Imi trebuie o masina de tuns iarba pe benzina cu transmisie. Mar interesa modele cu motor Honda sau Kawasaki.(modele mai ieftine)

                        Multumesc

                        Comentariu

                        • Dan_Daniel
                          Living Legend
                          • 20.nov.2009
                          • 1134

                          #13
                          Postat în original de ggelu
                          Vad ca Husq.....spune de roti , ca au rulmenti nu stiu cum...., totusi nu e tractor ! E importanta ( sau mai bine zis merita ) chestiunea asta ?
                          Ca si firma, ca si produse, Husq.... este un nume care se respecta si produsele sant de calitate, acuma stiti cum este, orice firma cand scoate cate ceva nou, asta conteaza pentru publicitate si se scoate in fata pentru a vinde un produs. Acuma sa nu credeti ca celelalte nu au rulmenti la roti, sau rotile sant o mare problema, se defecteaza etc, caci pana sa apara chestia asta de care pomeniti au functionat foarte bine masinile de tuns iarba si fara ea. Ce pot eu sa va spun este ca sa va cumparati o masina in functie de bugetul de care dispuneti pentru acest lucru, totusi sa nu fie nici cea mai ieftina posibil, caci de obicei cat dati pe ea atat o sa si tina, nu este o regula generala dar cam asa se intampla.
                          Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                          Comentariu

                          • ggelu
                            Membru marcant
                            • 28.apr.2009
                            • 394

                            #14
                            Re: Lawnmower

                            Postat în original de nautilus
                            Ma lipesc si eu de topic
                            Imi trebuie o masina de tuns iarba pe benzina cu transmisie. Mar interesa modele cu motor Honda sau Kawasaki.(modele mai ieftine)
                            Multumesc
                            Am constatat ca astea sunt cele mai scumpe.
                            Am gasit pe net o Honda HRG465SDE pe la 2000 lei + transport ( din tara ) si Makita PLM4601 la 1600 lei - asta e cu motor B&S.

                            Comentariu

                            • Val 22
                              Incepator
                              • 05.apr.2008
                              • 77

                              #15
                              Postat în original de ggelu
                              Postat în original de Val 22
                              Din experienta......
                              Pai experienta asta o am si eu ( dar la 500 m) . Vecinului mei ii trebuiesc 4-5 ore (cu o masina cu benzina ) si mie nu-mi ajunge o zi cu cea electrica de 30 cm
                              Vad ca Husq.....spune de roti , ca au rulmenti nu stiu cum...., totusi nu e tractor ! E importanta ( sau mai bine zis merita ) chestiunea asta ?
                              Daca la 5oo mp aveti nevoie de o zi intreaga, poate ca acolo ziua este doar de 1,5 ore, aceasta este durata cu o masina de 30 cm

                              Comentariu

                              Procesare...