Cum se pune sapa?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • nennea
    Incepator
    • 05.dec.2005
    • 15

    Cum se pune sapa?

    Cum se pune ºapa simpla?
    Cum se pune ºapa autonivelanta?
    Cum se prepara ºapa clasica (neautonivelanta)?
    Ce tehnica se foloseste?
  • cuciuch daniel
    Membru Marcant
    • 31.oct.2005
    • 358

    #2
    cu bolobocu determini care este nivelul maxim al camerei, si apoi ca reper tragi o linie pe perete, ca sa iti formezi idee la ce nivel va fi sapa
    pui niste insule de material,pe care pui niste placi mici de faiantza, sau scanduri subtiri, le reglezi sa fie la acelasi nivel, le unesti formand niste stalpi de material, lasi sa se intareasca stalpii, apoi torni material intre ei(io zic sa rogi pe cineva sa-ti arate) ca din explicatii mai greu se invatza;
    lasi sa se usuce , apoi dai cu amorsa acrilica, lasi iar sa se usuce , si torni autonivelanta dupa instructiuni(scrie pe sac)
    o parte ciment si 6 nisip, si apa se pune cat sa nu fie materialul prea moale, cantitatea de apa depinde si de umezeala nisipului,
    materialul trebuie sa fie oarecum consistent
    va multumesc de raspunsuri.

    Comentariu

    • nennea
      Incepator
      • 05.dec.2005
      • 15

      #3
      Merci!

      Comentariu

      • jonelip
        Incepator
        • 12.feb.2006
        • 65

        #4
        si intrebarea mea este:care e reteta la sapa simpla?

        urmeaza ca in zilele urmatoare meseriasii sa imi toarne sapa in camere dupa ce termina de tencuit.si vreau sa fiu sigura ca ei vor face ce trebuie.am nisipul deja cumparat.urmeaza sa iau cimentul.cam care sunt proportiile?
        vreau!

        Comentariu

        • -ina-
          Incepator
          • 22.mar.2006
          • 12

          #5
          As avea si eu o intrebare legata de sapa.
          E necesara armarea ei cu plasa sudata daca pun si polistiren extrudat?
          Jone, am gasit undeva pe net proportiile de nisip , ciment din sapa, acu nu am timp sa mai caut , dar revin...
          Multumesc

          Comentariu

          Procesare...