Presiune mica apa calda boiler

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • animax20000
    Incepator
    • 22.ian.2010
    • 48

    Presiune mica apa calda boiler

    Salutare stimati colegi de forum.Am si eu o mare problema.Am facut instalatia de alimentare cu apa la casa mea de la tara,am luat hidrofor,boiler de 80 litri,teava cupru de 12 mm,am facut legaturile,totul functioneaza foarte bine cu o mica diferenta.La apa rece am presiune foarte buna,dar la apa calda care vine din boiler curge foarte incet.Cine ma poate ajuta cu un sfat,i-as fi foarte recunoscator.Multumesc mult
  • apanoiu
    Membru Marcant
    • 10.mai.2010
    • 643

    #2
    teava de 12? ce lungime?
    Pentru debit, eu la 12 metri ,erg pe teava de 3/4
    DIY

    Comentariu

    • animax20000
      Incepator
      • 22.ian.2010
      • 48

      #3
      Am teava de 12 mm grosime,iar distanta de la boiler la ghiuveta si cabina de dus este de aproximativ 2,5 metri lungime

      Comentariu

      • animax20000
        Incepator
        • 22.ian.2010
        • 48

        #4
        scuze: 12 mm diametru tevii )

        Comentariu

        • Mariangela
          Incepator
          • 05.aug.2007
          • 42

          #5
          La boiler de obicei se monteaza pe intrarea de apa rece o supapa de sens.
          Daca ati montat asa ceva sigur este montata cu sensul corect? Eu cam pe acolo asi cauta. N-ati precizat daca exista vreun robinet de siguranta sau vreun racord flexibil pe calea de iesire a apei calde catre consumatori. Si acolo ar putea fi probleme. Cred ca ar trebui sa faceti o proba a presiunii apei calde chiar la iesirea din boiler(ma rog, cat mai aproape de acest punct va permite instalatia).

          Comentariu

          • Mariangela
            Incepator
            • 05.aug.2007
            • 42

            #6
            La boiler de obicei se monteaza pe intrarea de apa rece o supapa de sens.
            Daca ati montat asa ceva sigur este montata cu sensul corect? Eu cam pe acolo asi cauta. N-ati precizat daca exista vreun robinet de siguranta sau vreun racord flexibil pe calea de iesire a apei calde catre consumatori. Si acolo ar putea fi probleme. Cred ca ar trebui sa faceti o proba a presiunii apei calde chiar la iesirea din boiler(ma rog, cat mai aproape de acest punct va permite instalatia).

            Comentariu

            • animax20000
              Incepator
              • 22.ian.2010
              • 48

              #7
              Salutare.Am furtun flexibil la iesirea spre consumatori si am si supapa de sens.M-am uitat la ele si nu pare nimic in neregula

              Comentariu

              • animax20000
                Incepator
                • 22.ian.2010
                • 48

                #8
                Problema supapa presiune/sens

                Am desfacut supapa de presiune/sens de la boiler si aceasta este stricata,adica permite ca apa calda din boiler sa se duca inapoi pe circuitul de apa rece.Problema este ca eu tot nu am presiune la apa calda )

                Comentariu

                • Consultant sanitare
                  Moderator
                  • 16.oct.2006
                  • 1554

                  #9
                  Ce tip de boiler este?
                  Ce racorduri are?

                  Ce presiune aveti la apa rece?

                  Comentariu

                  Procesare...