Program util: gresie, faianta?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • davincu
    Incepator
    • 02.mai.2007
    • 31

    Program util: gresie, faianta?

    Este cunoscut ca la montarea gresiei si faiantei este foarte importanta o buna planificare.La o incapere simpla si montaj regulat este suficienta masuratoarea si un calcul, dar apar deseori situatii cand acest lucru cere mult timp si mare atentie.
    In acest sens ar fi foarte util un program in care sa introduc dimensiunile si forma incaperii, iar in acest perimetru sa introduc dimensiunile placilor si sa aranjez vizual placile.
    Aveti cunostinta de un program cu care se poate face asa ceva?
    Va multumesc!
  • Dan_Daniel
    Living Legend
    • 20.nov.2009
    • 1130

    #2
    Nu este ceva super performant dar poate va ajuta sa va calculati necesarul de gresie etc, doar ca este in limba franceza, AICI
    Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

    Comentariu

    • davincu
      Incepator
      • 02.mai.2007
      • 31

      #3
      multumesc

      acesta e un program de calcul al necesarului.
      Caut un program cu care as putea vizualiza amplasamentul placilor. Ar fi util mai ales la incaperi neregulate pentru a le aseza astfel incat sa nu imi ramana la vre-un capat fasii inguste (arata urat). Oricum multumesc pentru efort!

      Comentariu

      • Dan_Daniel
        Living Legend
        • 20.nov.2009
        • 1130

        #4
        Re: multumesc

        Postat în original de davincu
        util mai ales la incaperi neregulate pentru a le aseza astfel incat sa nu imi ramana la vre-un capat fasii inguste (arata urat)
        Pentru asta nu este nevoie de nici un program, este nevoie doar de imaginatie, un metru si un creion, atat. No offence.
        Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12976

          #5
          Incearca http://www.webvdecor.com/clientsites/aparici/3D_uk.htm daca ai rabdare.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • davincu
            Incepator
            • 02.mai.2007
            • 31

            #6
            Re: multumesc

            Postat în original de Dan_Daniel
            Postat în original de davincu
            util mai ales la incaperi neregulate pentru a le aseza astfel incat sa nu imi ramana la vre-un capat fasii inguste (arata urat)
            Pentru asta nu este nevoie de nici un program, este nevoie doar de imaginatie, un metru si un creion, atat. No offence.
            No ofense! Nici o suparare, ai dreptate! Totusi repet:suprafata mare si multe neregularitati.Incaperea nu are o forma regulata.Desigur ca se poate cu metrul si creionul, doar ca era mai placut la calculator. Placile am de gand sa le asez in diagonala si obisnuiesc sa-mi planific bine treaba.Sunt sigur ca stii: placile pot fi puse profesionist ca montaj insa marginile, colturile si trecerile te tradeaza daca ai planificat bine sau nu.O buna imparteala duce la margini de aproximativ 1/2 placa.Una proasta face ca pe margini sa ai niste aschii care arata rau.Era mai boieresc sa ma folosesc de tehnica avansata daca se poate! Oricum, multumesc pentru raspuns!

            Comentariu

            Procesare...