Conectare vana gaze la centrala Paradox

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dorin_dragomir
    Incepator
    • 11.mai.2010
    • 4

    Conectare vana gaze la centrala Paradox

    Va salut! Urmaresc de mult timp forumul Dvs. si apreciez raspunsurile la obiect date.

    As avea o intrebare: am instalat de curand o centrala de alarmare Paradox Spectra 5500 la care am montat si un detector de gaz.
    As vrea sa montez o vana care sa inchida automat gazele la declansarea zonei aferente detectorului de gaz.
    Vana va fi conectata la una din iesirile PGM ale centralei.
    1. Cum pot face adaptarea, vanele gasite avand o intrare pe releu iar PGM-ul fiind open-collector.
    2. Ce tip de vana recomandati? Pretul nu este o problema (nu ca m-ar da banii acasa dar cu gazele nu te joci...).

    Dorin
  • dorin_dragomir
    Incepator
    • 11.mai.2010
    • 4

    #2
    In principiu m-am lamurit cu conectarea PGM-urilor: cu releu intermediar pe iesirile open collector sau cu un modul de extensie care are iesiri pe releu (PGM4) care elimina necesitatea acestui releu.

    Acum...astept idei relativ la modelul de vana pe care il considerati bun.
    Ploiesti/Bucuresti locatia, apropo.

    Dorin

    Comentariu

    • DanielC
      Membru
      • 13.mar.2008
      • 178

      #3
      Salut!
      Daca imi permiteti o mica observatie...
      Din cate cunosc din legislatie mai nou (de cativa ani)...in toate situatiile cand imobile de locuit sunt racordate la alimentarea cu gaz...este obligatorie protectia traseului principal....cu o electrovana....care se conecteaza la un detector de gaz. Ambele sunt omologate/''iscirizate''.
      Eu parca v-as recomanda sa folositi aceasta varianta ...fara sa va complicati cu centrala de efractie (desi ea poate foarte bine sa isi joace rolul).
      Eu mai degraba senzorul propriu de gaz pe care il aveti...l-as seta ca in caz de declansare....sa ma anunte centrala pe telefon...prin sms sau altceva...
      Parerea mea!

      Cu respect!
      ~Cu Respect!

      Comentariu

      • dorin_dragomir
        Incepator
        • 11.mai.2010
        • 4

        #4
        Da, m-am gandit si eu la varianta aceasta dar exista avantajul posibilitatii actionarii din centrala (via sms/internet/orice varianta imaginabila) a acestei vane. Asa ca in cazul (putin probabil dar...in fine) nu-mi amintesc daca am oprit aragazul sa-l pot opri de la distanta.

        Pentru a realiza acest lucru poate ar fi o idee punerea in paralel a comenzilor (date de centrala si de senzorul propriu), un SAU logic intre acestea.

        Stiam ca aceasta obligativitate exista doar in cazul centralelor de apatament...dar poate nu sunt eu la curent.

        Intrebarea ramane: ce model de vana recomandati/ati folosit si ati fost multumiti?

        Comentariu

        • dorin_dragomir
          Incepator
          • 11.mai.2010
          • 4

          #5
          Scuze, nu pot edita mesajul anterior

          Sau un set complet de vana+detector, omologate etc.

          Dorin

          Comentariu

          • security22
            Incepator
            • 25.feb.2009
            • 15

            #6
            Postat în original de dorin_dragomir
            Scuze, nu pot edita mesajul anterior

            Sau un set complet de vana+detector, omologate etc.

            Dorin
            Salut
            Eu am facut mai multe aplicatii de genul asta, dar era deja instalat la fata locului o vana si un detector de gaz care din testele facute mergea doar cand avea chef sau nu functiona deloc uite am studiat si am gasit ceva asemanator cu ceea ce era pe teren pe acest link : http://energinstal.ro/instalatii-gaze.html , dupa parerea mea eu zic ca o dublare cu un detector de gaz pe centrala si cu o comanda data din CA pe electrovana nu afecteaza cu nimic instalatia respectiva plus ca detectorul de gaz impreuna cu centrala de alarma nu da gres.
            Apropo toti detectori de gaz montati pe electrovane de firmele autorizate in domeniu nu au autonomie in caz de lipsa 220 asa ca nu o sa functioneze 24 de ore din 24 .
            Sisteme de Securitate/ Instalatii electrice

            Comentariu

            • DanielC
              Membru
              • 13.mar.2008
              • 178

              #7
              Apropo toti detectori de gaz montati pe electrovane de firmele autorizate in domeniu nu au autonomie in caz de lipsa 220 asa ca nu o sa functioneze 24 de ore din 24
              Observatie pertinenta!

              Dar atentie la alimentarea electrovanei (electrovalvei)!!!!
              99 % din electrovalvele folosite sunt alimentate pe 230 V. Degeaba am back-up la senzor...daca nu am si la electrovalva.
              Ca sa fie treaba buna....eu as recomanda electrovalve pe 12 V!

              Cu respect!
              ~Cu Respect!

              Comentariu

              Procesare...