Pompa de caldura NUOS de la Ariston

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • body76
    Membru
    • 18.nov.2008
    • 179

    #16
    Din pacate nu am aflat nimic de la Ariston Romania. Poate se intampla maine.
    Am gasit ceva informatii pe internet in Franta si Italia.
    Pompa are un COP de 3,7 la 15 grade si 3,3 la 7 grade.
    Functioneaza si la -5 grade.
    Puterea absorbita este de 0,75 kw iar puterea termica 2810 W la 15 grade.
    Are si doua rezistente electrice de 1 si 1,5 kw.
    Pierderile de caldura sunt de 0,63 Kw/h/24h.
    Apa se incalzeste de la 10 grade la 62 in 8 ore cu pompa de caldura si in 4 ore cu pompa si rezistenta.
    Pretul in Franta este de aproximativ 2500 euro.
    Intrebarea este daca merita.

    Comentariu

    • body76
      Membru
      • 18.nov.2008
      • 179

      #17
      Acum stiu si pretul.
      8650 ron pt cea de 250 de litri.

      Comentariu

      • doinastela
        Membru
        • 15.feb.2010
        • 142

        #18
        economic sau nu

        Postat în original de body76
        Acum stiu si pretul.
        8650 ron pt cea de 250 de litri.
        ok, iar un boiler electric de 80 litri costa 4-500 Lei.
        In cat timp scoti doar din consum diferenta de mai mult de 8.000 Lei ?

        Nu mai bine pui o pompa de caldura pt. incalzire, si care in acelasi timp sa produca si apa calda (cu un boiler cu serpentina atasat) ?
        www.ivp.ro

        Comentariu

        • body76
          Membru
          • 18.nov.2008
          • 179

          #19
          Am un boiler electric de 90 de litri. Este setat la maxim. Dupa doua dusuri apa din el are 30 de grade. Se reincalzeste greu.
          O pompa de caldura pentru toata casa este mult peste 9000 ron.

          Comentariu

          • doinastela
            Membru
            • 15.feb.2010
            • 142

            #20
            Boiler electric..

            Postat în original de body76
            Am un boiler electric de 90 de litri
            90 de litri la 60 de grd C echivaleaza cu dublul cantitatii la 40 grd C (la cat o folosesti), deci luand in calcul si apa rece pt. mixaj.
            1 cada =110 Litri, mai raman 70 de litri disponibili pt. dus.

            Aceasta cantitate tu o ai pregatita deja la 6 dimineata sa zicem.. Daca se consuma aceasta cantitate de apa (desi nimeni nu face cada totusi dimineata..), atunci intr-adevar boilerul se va reincalzi in probabil 2 ore.

            Insa acest timp depinde mult de rezistanta electrica pe care o are: e o diferenta daca e de 1,2 KW sau 2 kW. Exista apoi boilere semi-industriale cu rezistente mai mari: 3-6 kW. La acestea e evident ca timpul de incalzire scade drastic (insa nu mai costa sute de lei..)
            -e posibil sa se incalzeasca greu si datorita depunerilor de calcar pe rezistenta electrica..
            www.ivp.ro

            Comentariu

            • doinastela
              Membru
              • 15.feb.2010
              • 142

              #21
              pompa caldura pt. incalzire

              Postat în original de body76
              O pompa de caldura pentru toata casa este mult peste 9000 ron.
              4-5-6 .poate 9.000 euro.. Insa la ora actuala puteai lua 8.000 Lei (sa zicem 1.800 euro) de la Casa Verde.

              Si apoi vorbim de incalzirea intregii case, nu ? Insa e alta discutie
              www.ivp.ro

              Comentariu

              • body76
                Membru
                • 18.nov.2008
                • 179

                #22
                Am vrut sa iau aceasta pompa prin casa verde dar se pare ca nu prea se poate.
                Boilerul meu alimenteaza si baia si bucataria. Este de fapt un boiler cu lemne + rezistenta de 1200w. Atata timp cat se face foc in el merge exceptional. Bate orice alt dispozitiv de incalzit apa. Insa m-am saturat sa fac focul. Mai ales dimineata.
                Un boiler de 250 de litri cu rezistenta de 3 Kw costa in jur de 1700 ron si consuma corespunzator.
                Pompa e de 5 ori mai scumpa dar consuma de 4 ori mai putin.
                Ma gandisem la un instant pe GPL dar am vazut la un coleg si nu se descurca prea grozav.

                Comentariu

                • doinastela
                  Membru
                  • 15.feb.2010
                  • 142

                  #23
                  solare

                  noo, nici vorba sa fie problem cu instant-ul daca e instalat corect (racordat la cos de fum, deci nu cu racord scos pe geam.).
                  Deasemeni, daca se foloseste o sursa de gpl buna (petrom sau agip -care o fi, si un ceas de butelie bun. Insa cu butelie mica nu indeplineste conditiile de autorizare -e o improvizatie.

                  Insa cu niste butelii medii (alea care arata ca un tub de oxigen), montate in paralel, nu mai ai treaba..

                  Repet, din experienta, solutia cu instant pe gpl e f. raspandita. Mai ales cei cu cazane lemne apeleaza la ea -ti se pare ca tipul asta de beneficiari nu stiu sa gaseasca solutia cea mai economica ?

                  Insa nu vreau sa te descurajez cu pompa asta de caldura pt. apa calda. sunt insa multi bani, si poti sa-i investesti in multe sisteme. Gandeste-te bine.

                  Ref. Casa verde: orice modalitate gasesti de-a lua subventia e buna ! Peleti=4000 Lei, solare=6000 Lei, pompa caldura =8000 Lei.

                  da chiar, de ce nu-ti pui SOLARE ? Pt. apa calda sunt ideale, iti vor asigura cam 60% din necesarul anual de apa calda (cam 10% in Ianuarie, 100% vara). Restul il acoperi electric (pui rezistenta electrica la boilerul solar).
                  www.ivp.ro

                  Comentariu

                  • body76
                    Membru
                    • 18.nov.2008
                    • 179

                    #24
                    Un instant de 18 l/min consuma 2,7 kg/h de gpl.
                    Suntem 4 persoane. Facem dus de doua ori pe zi. Adica 8 dusuri. Durata medie a dusului 7 minute. De aici rezulta 28 de ore de dus pe luna.
                    Spalam vase de doua ori pe zi. Sa zicem ca adaugam inca 10 minute pe zi. In total 33 de ore.
                    33*2,7=89 kg de gpl, adica 7 butelii pe luna. 350 ron pe luna.

                    Nu sunt de meserie. Poate am gresit calculele. Dar sa car atatea butelii de la benzinarie... Mai bine raman pe lemne.

                    Comentariu

                    • doinastela
                      Membru
                      • 15.feb.2010
                      • 142

                      #25
                      butelii

                      observatii juste, dar lucrurile pot fi prezentate si altfel..
                      1 dus min. 7 minute.. la toate persoanele.. E loc de economisire.. Nemtii inchid apa cand se sapunesc, iar apa de la dus o folosesc aproape exclusiv pt. clatire. Iar clatirea nu dureaza 7 minute..

                      Si apoi, daca observi, eu am vorbit de butelii medii -care sunt cam de 3 ori mai mari decat buteliile de aragaz. Mai mult, am zis montate in baterie, deci cate 2.. Si poti aranja sa vina sa ti le schimbe acasa.

                      Se schimba situatia ?
                      www.ivp.ro

                      Comentariu

                      • body76
                        Membru
                        • 18.nov.2008
                        • 179

                        #26
                        Umbla vorba ca o butelie de 33 kg costa 200 lei gazul + 190 lei garantia. Daca iau una singura si fac economii la sange tot e scump pe GPL.

                        Comentariu

                        • doinastela
                          Membru
                          • 15.feb.2010
                          • 142

                          #27
                          pompa de caldura pt. apa calda: de ce nu ?

                          pe gpl nu e scump, e ..f. scump ! la fel si pe electric..

                          Insa de ce multi din cei cu cazane pe lemne adopta solutia asta ?
                          Poate din cauza confortului ?

                          Cu instant-ul pe gpl suntem si ontopic: Ariston e un mare producator de instanturi gaze/apa (chiar si daca a cumparat know-how-ul de la Junkers/Bosch).

                          Oricum, pt. binele stiintei si pt. a ne imbogati si noi un pic cunostintele, ar fi bine ca tu sa montezi o pompa d-asta de caldura pt. apa calda: numai asa am afla noi restul cum functioneaza, e rentabila au ba, etc.
                          Ca prospectele in cazul pompelor de caldura chiar nu ajuta cu nimic -practica e baza.
                          www.ivp.ro

                          Comentariu

                          • body76
                            Membru
                            • 18.nov.2008
                            • 179

                            #28
                            Eu stau la curte. Incalzesc doua camere cu un AC Daikin Inverter. Din comoditate. Am si sobe dar le folosesc rar.
                            Toata familia mi-a sarit in cap ca o sa ajung in sapa de lemn din cauza AC-ului. Nu a fost asa. Am trecut cu bine iarna.

                            De ce aleg oamenii GPL-ul? Pentru ca pare ieftin la prima vedere. Pe oricine intrebi cat ii consuma instantul iti raspunde "o butelie pe luna, maxim una jumate". Poate or fi nemti.
                            Imi este greu sa cred ca imi voi convinge copii sa consume rational apa calda. Risipa nu fac dar nici nemti nu sunt.

                            Comentariu

                            • doinastela
                              Membru
                              • 15.feb.2010
                              • 142

                              #29
                              alegere

                              Postat în original de body76
                              .. AC Daikin Inverter. Din comoditate....
                              ..si nu ti-au facut inca capul calendar aia de la Daikin cu sistemul Altherma ?

                              Eu cred ca tu stii la fel de bine ca noi toti: nu poti imbina comod-confort-ieftin-simplu.. intr-un singur sistem.
                              La un moment dat o sa trebuiasca sa stabilesti ce criteriu primeaza.

                              Cei cu cazane lemne folosesc instant-ul pe GPL vara (ca sa nu mai incalzeasca cazanul de lemne doar pt. a produce apa calda in boilerul cu serpentina).
                              -iarna evident folosesc boilerul cu serpentina.

                              Folosit astfel instant-ul pe gpl nu mai pare un non-sens, nu ?

                              (nu te supara pe remarca cu nemtii ..poporul asta asa functioneaza. E bine.. e rau.. o luam doar ca atare. Insa asta explica multe, pt. ca nemtii sunt taticii aparatelor de incalzire, iar acestea majoritatea au fost facute dupa mintea lor si traditia lor de folosire).
                              www.ivp.ro

                              Comentariu

                              • coolwex
                                Incepator
                                • 28.sep.2010
                                • 1

                                #30
                                Re: Pompa de caldura NUOS de la Ariston

                                Postat în original de Val 22
                                Utilizeaza cineva pompa de caldura NUOS a firmei ARISTON ? As fi interesat de parerile unor utilizatori ,sistemul mi se pare interesant.
                                Pompa de caldura aer-apa pentru apa calda reprezinta o noutate dar si o solutie moderna. Pot spune ca cea testata de noi, care functioneaza deja pe cateva dusuri la firma, este foarte economica in comparatie cu boilerul vechi.
                                Coolwex Extreme DSW-300 este echipata cu un compresor cu COP: 3.6 si boiler de 300 litri din inox, in acelasi timp raceste aerul din subsol sau in camera in care este montata.
                                Coolwex - Pompe de caldura americane

                                Comentariu

                                Procesare...