Tamplarie de lemn triplustratificat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Rocknroll
    Incepator
    • 16.ian.2007
    • 30

    Tamplarie de lemn triplustratificat

    Sunt in cautari asidue pentru a gasi solutia optima si a ma hotari asupra tamplariei pe care intentionez s-o pun la casa la care "lucrez". Dupa ce am citit cate ceva, pe ici-pe colo, inclin sa cred ca tamplaria cu lemn triplu-stratificat se potriveste cel mai bine cu personalitatea mea, asa ca
    vreau sa strang si mai multe informatii despre acest tip de tamplarie cu geam termopan...

    Stiu ca e mai scumpa decat tamplaria pe profil de PVC si chiar decat cea pe aluminiu, insa nu stiu cu cat mai scumpa?!

    E chiar atat de speriat, ca pret?
    Si-a pus cineva de pe-aici tamplarie pe profil de lemn triplu-stratificat?
    De cat timp si cum se comporta?
    S-a montat dificil?
    S-a montat bine?
    Exista (multe) riscuri?
    Care ar fi acestea?
    De ce anume sa tin seama cel mai mult la montare?
    Cum se protejeaza?
    Dupa cat timp ar trebui sa fie re-lacuit/baituit etc?
    Dpdv calitate-pret e cea mai buna optiune, ori e doar pentru "snobi" si "poeti"?

    Multumesc.
    Deocamdata atat...
  • Rocknroll
    Incepator
    • 16.ian.2007
    • 30

    #2
    Da' chiar nu si-a pus nimeni tamplarie pe lemn (stejar) triplu-stratificat?

    Comentariu

    • Rocknroll
      Incepator
      • 16.ian.2007
      • 30

      #3
      Ce interesant, totusi...
      Toata lumea, din cate observ - si nu e greu, avand in vedere ca n-a raspuns nimeni pe acest topic (pana acum) - prefera plasticul in locul lemnului.
      E perfect pentru sistem. Perfect...

      Succes(uri)!

      Comentariu

      • crisdan
        Incepator
        • 25.mar.2010
        • 10

        #4
        pretul tamplariei de lemn difera in functie de producator si de materialul de executie,cel de rasinoase fiind mai ieftin spre deosebire de esentele tari care sunt mai scumpe.
        in orice caz iese aproape dublu fata de PVC sau chiar peste.
        montajul nu pune probleme deosebite fata de PVC doar ca fiind vorba de profile din lemn finisate trebuie umblat cu atentie (oricum se considera ca montajul e executat de profesionisti,nu de novici)
        lemnul va fi mai pretentios in intretinere si daca este expus direct in bataia soarelui si/sau a ploii e posibil sa ceara reparatii odata la cativa ani (dar in principiu trebuie sa reziste minim 5 ani in conditii de intemperii diverse daca este lucrat si finisat ca la carte)
        din punct de vedere calitativ si estetic se merita din plin o tamplarie de lemn stratificat cu geam termopan,fiind un bun izolator termic,iar nobletea lui da casei un plus de eleganta.

        Comentariu

        • vicentiu olaru
          Incepator
          • 18.oct.2009
          • 81

          #5
          Lemn stratificat

          Eu am echipat o casa din lemn cu tamplarie din lemn stratificat.Dupa 5 ani se comporta f.bine,in sensul ca nu s-a exfoliat lacul,nu s-a deformat,si, pentru ca am folosit tehnologia de vopsire din olanda,asa cum au indicat ei,nu sunt probleme.Recomand sa folositi lemnul statificat,chiar daca e mai scump,insa cu garantia lacuirii corecte!!
          Cu respect,Vicentiu
          - SEMNATURA STEARSA DE ADMINISTRATOR -

          TE ROG SA CITESTI REGULAMENTUL FORUMULUI!

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            #6
            Si nu ne poti dezvalui tehnologia Made in Holland?
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • vicentiu olaru
              Incepator
              • 18.oct.2009
              • 81

              #7
              Tehnologie?

              Bineinteles ca pot,dar nu vreau sa se considere reclama.Este vb de SIKKENS ,aplicat asa cum recomanda ei,in 4 straturi,cu pistol HVLP
              - SEMNATURA STEARSA DE ADMINISTRATOR -

              TE ROG SA CITESTI REGULAMENTUL FORUMULUI!

              Comentariu

              • dove
                Incepator
                • 29.ian.2006
                • 14

                #8
                Ferestre de lemn

                As dori sa pun la casa ferestre termopan de lemn triplustrat.

                Imi puteti recomanda un profil serios si ceva firme serioase ?

                Comentariu

                • andrei.mi
                  Membru
                  • 12.feb.2011
                  • 116

                  #9
                  Scump dar de calitate :http://www.pizzolon.ro/

                  Comentariu

                  • nicholas_rom
                    Incepator
                    • 20.aug.2012
                    • 19

                    #10
                    Răspuns la: Tamplarie de lemn triplu-stratificat si geam termopan

                    Am pus, dar nu recomand; lemnul triplustrat trebuie selectat in prealabil si tratat inainte de a fi folosit la ferestre - dar in RO nu exista firme serioase

                    Comentariu

                    • AdelaTm
                      Incepator
                      • 13.apr.2007
                      • 83

                      #11
                      Răspuns la: Tamplarie de lemn triplu-stratificat si geam termopan

                      Postat în original de nicholas_rom
                      Am pus, dar nu recomand; lemnul triplustrat trebuie selectat in prealabil si tratat inainte de a fi folosit la ferestre - dar in RO nu exista firme serioase
                      Am citit pe un site niste preturi uriase,aproximativ de 3 ori cel din pvc,si ofera garantie 50-100 ani,si voi ziceti 5 ani ,vreau sa intreb in banat la o bucătărie pe nord la ce.intemperii ma supun?dar pe sud,la sud e soare,la est la fel,pt ca la mine s-a infiltrat apa in lemn,era se brad,ceva idei,si mi se pare sau pot fi simple ,duble si daca se pot face si undeva mai ieftin,ceva gen fabrica etc

                      Comentariu

                      • Consultant Tamplarie
                        Moderator
                        • 27.mai.2008
                        • 909

                        #12
                        Răspuns la: Tamplarie de lemn triplustratificat

                        Pertul tamplariei din lemn stratificat este mult mai mare ca al tamplariei din PVC. Calitatea ceo gasim in tara este posibil a fi discutata doar punctula, prin exemple.
                        Adela, nu vad sa aveti vreo situatie in care sa nu faca fata tamplaria din PVC.

                        Comentariu

                        Procesare...