Care sunt valorile normale ale umiditatii din casa?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • breese
    Incepator
    • 02.ian.2006
    • 1

    Care sunt valorile normale ale umiditatii din casa?

    Scuzati-mi exprimarea, dar am nevoie de ajutor. Am o casa veche, in vara 2005, am renovat-o si anume: curatati peretii pana la caramida
    (inainte aveam igrasie), dupa care am placat cu placi rigips antiumezeala,sapa, usa metalica, termopane, centrala termica, problema mea este ca: gemurile termopane mai ales dimineata sunt aburite, pe usa metalica incontinuu condens. Am chemat pe cei care mi au montat geamurile si mi au spus ca este umiditate ridicata in casa, cum nu ma pricep, am imprumutat un aparat care masoara umiditatea, acuma il am, la mine in casa umiditatea este intre 50-60%, Care sunt valorile normale? In cazul in care valorile nu corespund, ce as putea sa fac? Acum voi fi nevoita sa i chem din nou pe cei cu termopanele, ptr reglaje si din nou aceeasi discutie va fi, umiditate ridicata........
    Astept raspunsurile dvs, poate o scot si eu la capat si stau linistita
    Va multumesc
  • flo8200
    Membru
    • 01.nov.2005
    • 253

    #2
    Si eu am higrometru si chiar si la 65% umiditate nu apare condens pe termopane. Am geam normal, nu low-e.
    Am citit ca la peste 70% se produce condensul pe geam si pereti.

    Comentariu

    • traffic
      Incepator
      • 03.ian.2006
      • 2

      #3
      Valorile normale de umiditate in casa sunt considerate intre 45%-60%.
      este pososbil sa aveti o problema de izolare termica a casei.
      Peretii sunt reci, aerul interiuor este cald si atunci apare condensul.
      Poate fi si o slaba ventilatie.

      Comentariu

      • dex
        Incepator
        • 06.ian.2006
        • 28

        #4
        Ferestrele tale nu sunt defecte!

        La o temperatura de 20 grade Celsius si o umiditate relativa de 50%, pe suprafetele incaperii cu temperatura mai mica de 9.3 grade Celsius (temperat. de roua) va aparea condensul.
        Asta inseamna ca vei scapa de condens ori scazind temperatura si implicit iti va scadea temp.de roua dar nu-ti recomand acest lucru, ori aerisesti mai des deschizand larg ferestrele pe perioade scurte de timp (aprox. 7-8 min. pt. ca peretii relativ calzi sa nu se raceasca), astfel ca apoi incaperea reincalzita la 20 grade Celsius sa dispuna de o umiditate relativa mai scazuta si implicit temperat. de roua mai mica.
        Izolati, izolati si iar izolati (termic bineinteles)

        Comentariu

        • i96nds
          Membru marcant
          • 03.ian.2006
          • 427

          #5
          Si eu am aparat de masurat umiditatea+presiunea+temperatura.
          Pe el e marcat intervalul
          40-70 ca fiind cel cu limitele normale de umiditate. Insa la mine in apartament de multe ori am iarna cam 30-35. Deci cum ziceau colegii, 45-65 e super-rezonabil.

          In mod normal nu e motiv sa faca condens termopanele pe interior. Inseamna ca intra pe undeva vaporii inauntru, nu? Se mai intampla sa faca pe partea exterioara cand caloriferul nu e montat exact pe mijlocul geamului.
          Stefan

          Comentariu

          • Marina Popa
            Membru
            • 23.feb.2006
            • 173

            #6
            Umiditatea normala este 45-60 Peste aerul este prea uscat si e nevoie de aerisire,sub aerul e prea umed
            Dar nu e normal sa ai condens la geamuri Este ceva in neregula cu ele Au bariera termica ?

            Comentariu

            • Soldec
              Incepator
              • 27.feb.2006
              • 11

              #7
              Uscare

              Daca doresti poti opta pentru dezumidificarea camerei sau a apartamentului. Exista posibilitatea sa elimini umiditatea cu aparate de dezumidificare, potrivite pentru mediu casnic care au un nivel de zgomot scazut.
              Soldec

              Comentariu

              Procesare...