Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #16
    Răspuns la: Calcul pozitie punct de roua

    Postat în original de fanero
    @Gemini, Aveti diagrame si pentru izolarea in varianta cu polistiren expandat?
    Pentru ce date concrete?

    Răspuns la: Răspuns la: Izolatia termica si fonica a sarpantei intre capriori

    Postat în original de provilla
    poate face cineva un calcul la un zid cu configuratia aceasta : exterior 40cm grosime zid piatra + 10cm expandat+20cm bca yutong interior ?
    Asimiland partea de piatra cu beton, ajungeti la o rezistenta termica de circa 4 mpK/W din care 3.62 mpK/W datorat polistirenului si zidariei de BCA.

    Comentariu

    • fanero
      Living Legend
      • 02.aug.2008
      • 2467

      #17
      Răspuns la: Calcul pozitie punct de roua

      Postat în original de Gemini
      Pentru ce date concrete?
      Casa cu structura din lemn cu urmatoarea configuratie, de la interior la exterior:
      - Vopsea lavabilă pentru interior;
      - Panouri tip Rigips anti foc grosime 12,50 mm
      - Bariera de vapori;
      - Structura din lemn pentru montarea panourilor tip Rigips;
      - Strat termoizolant (vata minerală de sticla ISOVER RIO grosime 50 mm) montata in golurile structurii pentru montarea panourilor tip Rigips;
      - Structura portantă: dulapi lemn de 50x150 mm spaţiaţi în plan la 410 mm din ax în ax;
      - Izolaţie termică (vata minerală de sticla ISOVER RIO grosime 150 mm);
      - Panouri de OSB 3 grosime 12 mm;
      - Termosistem cu polistiren SWISSPOR EPS 80, BAUMIT DUO THERM sau IGNIFUGAT ISOPOR EPS 80-F 16 cu grosimea de 100 mm;
      - Tencuială decorativă siliconică
      Multumiri,

      Comentariu

      • llaure
        Incepator
        • 14.mar.2010
        • 7

        #18
        Răspuns la: Calcul pozitie punct de roua

        Am rugamintea sa ne spuneti ce ati ales si daca se poate, pe perioada de constructie sa ne spuneti cum decurg lucrarile.

        Am hotarat ca vata de 8 cm este cea pe care o voi folosi. Bineinteles din ratiuni de costuri. Mizez pe rezistenta termica satisfacatoare (2.883, foarte aproape de recomandarile din standardele europene, adica 3.00) dar mai ales pe comportamentul in timp a acestui tip de termosistem, evident mult superior polistirenului. Sincer mi-as dori sa pun vata de 10 cm, dar sunt nevoit sa fac acest compromis, mai ales ca este o casa de vacanta. Sper sa mai adaug cate ceva pentru a imbunatati indicatorii de transfer termic prin folosirea pentru finisaje a tencuielilor uscate (rigips). Am observat link-ul catre diagrama cu vata minerala la interior si va asigur ca nu voi face acea greseala.
        Daca dvs considerati ca fac o greseala prin acest compromis va rog frumos sa imi expuneti consideratiile. Mi-ar fi absolut necesare, mai ales ca am posibilitatea sa schimb in perioada de custodie optiunea pentru grosimea vatei minerala. Cu respect, Laurentiu.
        Ultima editare de llaure; 08.apr.2013, 20:43.

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6452

          #19
          Răspuns la: Calcul pozitie punct de roua

          @ fanero: Ar mai fi trebuit ceva date... În condiţiile temperatura interioară 22oC, temperatura exterioară -15oC, umiditatea interioară 50%, umiditatea exterioară 20%, punctul de rouă se află la aproximativ 13 cm (măsuraţi de la interior spre exterior).
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • fanero
            Living Legend
            • 02.aug.2008
            • 2467

            #20
            Răspuns la: Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

            @RaduCA
            Si este bine ca se afla la 13 cm masurati de la interior spre exterior,
            adica in interiorul peretelui si nu la contactul dintre termosistem si perete?
            Ce ar trebui facut ca sa fie in afara peretelui sau la contactul cu termosistemul?

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6452

              #21
              Răspuns la: Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

              Nu prea înţeleg întrebarea, pentru că, pentru mine, termosistemul este compus din cei 20 cm de vată minerală + cei 10 cm de polistiren.
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • fanero
                Living Legend
                • 02.aug.2008
                • 2467

                #22
                Răspuns la: Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

                Intrebarea era daca temosistemul (20 cm vata+10 cm polistiren) este o varianta buna pentru structura aleasa a peretelui si ce implicatii are faptul ca punctul de roua este in interiorul peretelui si nu la contactul dintre polistiren si vata minerala.

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6452

                  #23
                  Răspuns la: Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

                  Postat în original de fanero
                  Intrebarea era daca temosistemul (20 cm vata+10 cm polistiren) este o varianta buna pentru structura aleasa a peretelui [...]
                  Eu aş folosi vată minerală în locul polistirenului.


                  Postat în original de fanero
                  [...] ce implicatii are faptul ca punctul de roua este in interiorul peretelui si nu la contactul dintre polistiren si vata minerala.
                  Atît timp cît vata minerală se va uda, implicaţiile sînt clare.
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • fanero
                    Living Legend
                    • 02.aug.2008
                    • 2467

                    #24
                    Răspuns la: Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

                    @ RaduCA,
                    Postarile dvs. la intrebarea mea privind calculul punctului de roua pentru o structura framing cu vata minerala si termosistem din polistiren expandat de 100mm, ma fac sa cred ca toti cei care stau astazi in case din lemn construite in sistem framing au facut o mare greseala alegand o astfel de varianta constructiva.
                    Din ce am mai citit pe forum rezulta insa contrariul.
                    Cei care stau in case construite in acest sistem sunt foarte multumiti si nu am citit opinii care sa spuna ca au probleme cu vata minerala din structura peretelui, care s-ar fi udat din cauza ca punctul de roua este in interiorul izolatiei.
                    Aveti cazuri concrete ca s-ar intampla asa?

                    Astept si un punct de vedere din partea lui Gemini
                    Multumesc.

                    Comentariu

                    • cheluakame
                      Living Legend
                      • 27.oct.2012
                      • 2391

                      #25
                      Răspuns la: Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

                      Cati din cei ce si-au facut case in sistem framing au facut un audit termic cu un proiectant de specialitate si cati au stat sa faca toate calculele necesare?

                      Si eu subscriu la cele scrise de @RaduCA. Condensarea vaporilor nu trebuie sa aiba loc la niciun fel de perete.
                      iTermice --- Sursa ta de caldura

                      Comentariu

                      • f0rdiesel
                        Membru
                        • 04.mar.2012
                        • 114

                        #26
                        Răspuns la: Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

                        Pentru termoizolarea unei case cu pereti de bca de 20cm se merita sa izolez cu mai mult de 10cm grosime de polistiren?Ma gandesc la 10cm vs 12cm.de izolatie.La interior nu voi izola cu vata. Multumesc

                        Comentariu

                        • adyvasile
                          Incepator
                          • 15.oct.2010
                          • 18

                          #27
                          Răspuns la: Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

                          Buna ziua,
                          Am si eu rugamintea la dvs. ptr. un calcul rezistenta termica si pozitia punctului de roua pentru o casa care are zidarie Porotherm 38 si polistiren de exterior in grosime de 8 cm si, respectiv, 10 cm.
                          Va multumesc anticipat.

                          Comentariu

                          • cheluakame
                            Living Legend
                            • 27.oct.2012
                            • 2391

                            #28
                            Răspuns la: Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

                            Postat în original de f0rdiesel
                            Pentru termoizolarea unei case cu pereti de bca de 20cm se merita sa izolez cu mai mult de 10cm grosime de polistiren?Ma gandesc la 10cm vs 12cm.de izolatie.La interior nu voi izola cu vata. Multumesc
                            In aceleasi situatie, cu izolatia de 10 cm o sa pierdeti ~9.5 wati/metru patrat. Cu cea de 12 cm o sa pierdeti ~8.5 w/mp.
                            Eu va recomand o termoizolatie de 15 sau 20 cm pentru ca pierderile vor fi de ~7, respectiv 6 wati/ metru patrat.
                            Insa trebuie tinut cont ca termoizolarea peretilor fara cea a pardoselei si a tavanului nu aduce un castig semnificativ.

                            Postat în original de adyvasile
                            Buna ziua,
                            Am si eu rugamintea la dvs. ptr. un calcul rezistenta termica si pozitia punctului de roua pentru o casa care are zidarie Porotherm 38 si polistiren de exterior in grosime de 8 cm si, respectiv, 10 cm.
                            Va multumesc anticipat.
                            Cu 8 cm rezistenta este de ~4.55 m2K/W cu 10 cm este de ~5.05 m2K/W
                            La T interior 22*C , T exterior -15*C, Umiditate interioara si exterioara 50% , punctul de roua are loc la 35 cm in perete (de la interior spre exterior) cu 8 cm de termoizolatie si la imbinarea dintre perete si termoizolatie cu 10 cm de termoizolatie.
                            Atentie! Aceste date sunt orientative. In realitate acestea pot fi putin mai mici sau mai mari, in functie de constructie.
                            iTermice --- Sursa ta de caldura

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15056

                              #29
                              Răspuns la: Răspuns la: Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

                              Postat în original de cheluakame
                              Cu 8 cm rezistenta este de ~4.55 m2K/W cu 10 cm este de ~5.05 m2K/W
                              La T interior 22*C , T exterior -15*C, Umiditate interioara si exterioara 50% , punctul de roua are loc la 35 cm in perete (de la interior spre exterior) cu 8 cm de termoizolatie si la imbinarea dintre perete si termoizolatie cu 10 cm de termoizolatie.
                              Atentie! Aceste date sunt orientative. In realitate acestea pot fi putin mai mici sau mai mari, in functie de constructie.
                              Aceste date sunt in campul peretilor, acolo unde avem chiar straturile respective, fara influenta zonelor cu rezistente termice mai mici, puncti termice (ferestre,stalpi beton etc.). Nu stiu cum ati calculat insa mie imi ies rezistentele termice de circa 3.1m2K/W respectiv 3.5 m2K/W pentru caramida de 38cm si izolatie cu polistiren expandat de 8/10 cm.

                              Postat în original de f0rdiesel
                              Pentru termoizolarea unei case cu pereti de bca de 20cm se merita sa izolez cu mai mult de 10cm grosime de polistiren?Ma gandesc la 10cm vs 12cm.de izolatie.La interior nu voi izola cu vata. Multumesc
                              Din punctul meu de vedere este suficienta varianta cu polistiren expandat de 10cm.

                              Postat în original de fanero
                              Si este bine ca se afla ... in interiorul peretelui si nu la contactul dintre termosistem si perete?
                              Ce ar trebui facut ca sa fie in afara peretelui sau la contactul cu termosistemul?
                              Nu trebuie sa va faceti griji prea multe pentru ca in cazul structurii peretilor, asa cum ati precizat anterior, aceasta pozitionare nu va face probleme. Aveti pe interior o bariera de vapori ce va lucra pe timp de iarna, protejand izolatia de aparitia condensului in zona respectiva.
                              Rezistenta termica aproximativa a peretilor dvs., in camp, este de 7.6 m2K/W ceea ce nu se poate comenta prea mult.
                              Ceea ce spune domnul Raduca, legat de inlocuirea polistirenului expandat cu vata minerala, este o solutie superioara dar nu obligatorie. Are avantaje dar si costuri, este la latitudinea dvs. ce solutie alegeti.

                              Comentariu

                              • cheluakame
                                Living Legend
                                • 27.oct.2012
                                • 2391

                                #30
                                Răspuns la: Răspuns la: Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

                                Postat în original de Gemini
                                Aceste date sunt in campul peretilor, acolo unde avem chiar straturile respective, fara influenta zonelor cu rezistente termice mai mici, puncti termice (ferestre,stalpi beton etc.). Nu stiu cum ati calculat insa mie imi ies rezistentele termice de circa 3.1m2K/W respectiv 3.5 m2K/W pentru caramida de 38cm si izolatie cu polistiren expandat de 8/10 cm.
                                Corect, vorbim doar de peretele in sine fara alta structura.
                                Datele difera in functie de coeficientii de calcul folositi probabil.

                                Rezistenta porotherm 38 cm este 2.375 m2 K/W avand un coeficient de 0.16 w/m K (desi producatorul specifica o rezistenta de 2.17 m2 K/W)
                                EPS 80 de 8 cm are 2 m2 K/W avand un coeficient de 0.04 w/m K
                                EPS 80 de 10 cm are 2.5 m2 K/W
                                Plus rezistentele aferente convectiei interioare si exterioare.
                                Daca mai adaugam si 3 cm de tencuiala si adeziv aceasta mai creste iar.
                                iTermice --- Sursa ta de caldura

                                Comentariu

                                Procesare...