Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • fanero
    Living Legend
    • 02.aug.2008
    • 2494

    #31
    Răspuns la: Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

    Postat în original de Gemini
    Rezistenta termica aproximativa a peretilor dvs., in camp, este de 7.6 m2K/W ceea ce nu se poate comenta prea mult.
    Imi puteti spune care ar trebui sa fie rezistenta termica a peretilor la o casa?

    Comentariu

    • cheluakame
      Living Legend
      • 27.oct.2012
      • 2394

      #32
      Răspuns la: Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

      Cu cat mai mare cu atat mai bine (la buzunar).
      Daca va referiti la normele in vigoare, se vorbeste de coeficientul de transfer termic si trebuie sa fie mai mic de 0.24 W/m2K
      Ultima editare de cheluakame; 10.apr.2013, 21:38.
      iTermice --- Sursa ta de caldura

      Comentariu

      • provilla
        Membru Marcant
        • 23.mar.2010
        • 682

        #33
        Răspuns la: Calcul pozitie punct de roua

        Postat în original de Gemini
        Pentru ce date concrete?
        pentru piatra de cariera exterior 40cm + espandat cel mai iftin pe piata de 10 cm ( intra ziduri ) + bca de 20 cm yutong in interior

        transferul termic la piatra este considerat cel mai lent , nu va pot da date concrete referitor , ceea ce am citit pe net , tin sa precizez ca am facut o soba unde gatesc pentru mine si muncitori 8 ore pe zi cu pereti unde ste focul care arde aproape continu 10 ore si folosesc resturile de materiale , mai mult brad , care nu are o putere calorica mare , dar e foc si nu se incalzesc peretii de aproximativ 20cm mai mult de 40 de grade c .

        am ales piatra ca material de constructie exterior , deoare ce este f frumoasa la vedere si rezista f bine la factorii de mediu ca un material de finisaj nu doar tot odata am vrut sa fie zidul suficient de gros , sa fiu sigur ca nu se desprinde ca un placaj comun .

        daca este cineva care are un tabel de calculare sa poata baga datele acestea asi fi recunoscator .
        Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

        Comentariu

        • fanero
          Living Legend
          • 02.aug.2008
          • 2494

          #34
          Răspuns la: Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

          Poate sa ma ajute cineva cu o diagrama a variatiei de temperatura pentru configuratia de mai jos,
          la o temperatura exterioara de -15grC si o temperatura interioara de +20grC
          Casa cu structura din lemn cu urmatoarea configuratie a peretelui, de la interior la exterior:
          - Vopsea lavabilă pentru interior;
          - Panouri tip Rigips anti foc grosime 12,50 mm
          - Bariera de vapori;
          - Structura din lemn pentru montarea panourilor tip Rigips;
          - Strat termoizolant (vata minerală de sticla ISOVER RIO grosime 50 mm) montata in golurile structurii pentru montarea panourilor tip Rigips;
          - Structura portantă: dulapi lemn de 50x150 mm spaţiaţi în plan la 410 mm din ax în ax;
          - Izolaţie termică (vata minerală de sticla ISOVER RIO grosime 150 mm);
          - Panouri de OSB 3 grosime 12 mm;
          - Termosistem cu polistiren SWISSPOR EPS 80 cu grosimea de 100 mm;
          - Tencuială decorativă siliconică

          Cu multumiri

          Comentariu

          • cheluakame
            Living Legend
            • 27.oct.2012
            • 2394

            #35
            Răspuns la: Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

            Modificare ulterioara:
            Postat în original de provilla
            mai mult brad , care nu are o putere calorica mare
            Cred ca va inselati. Rasinoasele au putere calorica mai mare decat foioasele.

            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Diagrama Fanero.jpg 
Afișări:	6298 
Mărime:	68,0 KB 
ID:	609221
            Ultima editare de cheluakame; 10.apr.2013, 22:48.
            iTermice --- Sursa ta de caldura

            Comentariu

            • adyvasile
              Incepator
              • 15.oct.2010
              • 18

              #36
              Răspuns la: Răspuns la: Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

              Postat în original de cheluakame
              Cu 8 cm rezistenta este de ~4.55 m2K/W cu 10 cm este de ~5.05 m2K/W
              La T interior 22*C , T exterior -15*C, Umiditate interioara si exterioara 50% , punctul de roua are loc la 35 cm in perete (de la interior spre exterior) cu 8 cm de termoizolatie si la imbinarea dintre perete si termoizolatie cu 10 cm de termoizolatie.
              Atentie! Aceste date sunt orientative. In realitate acestea pot fi putin mai mici sau mai mari, in functie de constructie.
              Multumesc!
              Si daca se inlocuireste polistirenul cu vata bazaltica, cam cum ar "evolua" rezistenta termica si punctul de roua?

              Comentariu

              • fanero
                Living Legend
                • 02.aug.2008
                • 2494

                #37
                Răspuns la: Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

                @cheluakame
                Multumiri pentru diagrama.

                Este corect ce s-a spus mai sus.
                Nu se poate scoate punctul de roua in afara peretelui decat prin inlocuirea polistirenului cu vata minerala bazaltica.

                Chiar si asa, cu coeficientul de transfer termic de 0.13 W/m2K si o temperatura de 8 grC la suprafata interioara a peretelui
                la o temperatura exterioara de -15 grC, consider ca structura aleasa este buna pentru o casa de locuit.

                Comentariu

                • cheluakame
                  Living Legend
                  • 27.oct.2012
                  • 2394

                  #38
                  Răspuns la: Răspuns la: Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

                  Postat în original de adyvasile
                  Multumesc!
                  Si daca se inlocuireste polistirenul cu vata bazaltica, cam cum ar "evolua" rezistenta termica si punctul de roua?
                  Vata minerala este mai permisivia cu vaporii decat polistirenul, deci punctul de roua este in afara peretelui. Iar la capitolul termoizolatie depinde de densitatea acesteia. Poate izola mai bine ca polistirenul ori la fel ca acesta, insa pretul de achizitie este cam de 2 ori mai mare decat polistirenul de aceeasi densitate.
                  Mai este o varianta de "mijloc" sa zic asa, un compromis. Si anume EPS 80 de 10 cm iar punctul de roua ar avea loc in interiorul termoizolatiei.

                  Postat în original de fanero
                  @cheluakame
                  Multumiri pentru diagrama.

                  Este corect ce s-a spus mai sus.
                  Nu se poate scoate punctul de roua in afara peretelui decat prin inlocuirea polistirenului cu vata minerala bazaltica.

                  Chiar si asa, cu coeficientul de transfer termic de 0.13 W/m2K si o temperatura de 8 grC la suprafata interioara a peretelui
                  la o temperatura exterioara de -15 grC, consider ca structura aleasa este buna pentru o casa de locuit.
                  "Cauza" condensarii este OSB-ul nu termoizolatia exterioara. Acesta nu permite vaporilor sa treaca si cauzeaza condensarea lor in perete.
                  Ca si termoizolatie casa este mai mult decat buna.
                  Un lucru important nu am intrebat, bariera de vapori ce tip este? Daca este folie de aluminiu este foarte bine, pentru ca nu mai are loc condensarea. Daca este folie anticondens/polietinela datele raman aceleasi pentru ca aceasta este ceva mai permisiva cu vaporii.
                  iTermice --- Sursa ta de caldura

                  Comentariu

                  • f0rdiesel
                    Membru
                    • 04.mar.2012
                    • 114

                    #39
                    Răspuns la: Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

                    Va rog sa-mi spuneti si mie unde se afla punctul de roua pt un perete de bca de 20cm,eps 80, tencuit interior si pe care urmeaza sa pun un expandat de 10 sau 12cm .Va multumesc

                    Comentariu

                    • cheluakame
                      Living Legend
                      • 27.oct.2012
                      • 2394

                      #40
                      Răspuns la: Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

                      In principiu in afara peretelui. Daca totusi are loc condensatia, acest lucru se intampla in stratul de termoizolatie.
                      Cum am spus si anterior, mai atrag odata atentia ca aceste date sunt doar orientative, intre teorie si practica pot aparea diferente in functie de constructie si calitatea materialelor.
                      iTermice --- Sursa ta de caldura

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15019

                        #41
                        Răspuns la: Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

                        Postat în original de fanero
                        Imi puteti spune care ar trebui sa fie rezistenta termica a peretilor la o casa?
                        Minim 1.8 m2K/W conform normativului, excluzand suprafata vitrata.

                        Răspuns la: Răspuns la: Calcul pozitie punct de roua

                        Postat în original de provilla
                        pentru piatra de cariera exterior 40cm + espandat cel mai iftin pe piata de 10 cm ( intra ziduri ) + bca de 20 cm yutong in interior

                        daca este cineva care are un tabel de calculare sa poata baga datele acestea asi fi recunoscator .
                        V-am raspuns in mesajul 17:

                        Postat în original de Gemini
                        Asimiland partea de piatra cu beton, ajungeti la o rezistenta termica de circa 4 mpK/W din care 3.62 mpK/W datorat polistirenului si zidariei de BCA.
                        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Calcul rezistenta termica si pozitie punct de rou

                        Postat în original de cheluakame
                        "Cauza" condensarii este OSB-ul nu termoizolatia exterioara. Acesta nu permite vaporilor sa treaca si cauzeaza condensarea lor in perete.
                        Trebui inteles ca migratia vaporilor se face intotdeauna in doua sensuri, vara dinspre exterior spre interior iar iarna dinspre interior spre exterior. Problema noastra legata de condens se manifesta pe timp de iarna si pentru a elimina posibilitatea de condensare se utilizeaza bariera de vapori. Atat timp cat are orezistenta mare la trecerea vaporilor, este corect montata, continua si etansa, nu ar trebui sa fie probleme si sa ne facem griji pentru punctul mult discutat.

                        Comentariu

                        • fanero
                          Living Legend
                          • 02.aug.2008
                          • 2494

                          #42
                          Răspuns la: Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

                          @cheluakame si Gemini

                          Multumesc pentru clarificari si explicatii.
                          Imi vor fi de real folos.

                          Comentariu

                          • llaure
                            Incepator
                            • 14.mar.2010
                            • 7

                            #43
                            Răspuns la: Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

                            Gemini, tu ai punctat foarte corect:
                            Trebuie inteles ca migratia vaporilor se face intotdeauna in doua sensuri, vara dinspre exterior spre interior iar iarna dinspre interior spre exterior. Problema noastra legata de condens se manifesta pe timp de iarna
                            dar eu sunt nelamurit cu necesitatea barierei de vapori. Pai daca pun asa ceva mai are loc circulatia naturala a vaporilor din interior spre exterior? Atunci la ce mai folosesc vata minerala pentru termosistem! Sa inteleg ca aceasta bariera de vapori este necesara doar cand se foloseste pentru termosistem polistiren, care evident nu permite circulatia naturala a vaporilor? Daca pun aceasta bariera, totusi cum elimin vaporii din casa? Doar prin aerisire? Nu prea merge iarna la temperaturi joase mai ales ca nu o pot face uniform pentru toata casa! Si mai pierd si o parte din caldura acumulata, este adevarat la modul relativ!

                            Caramida plina arsa a fost folosita timp de secole tocmai pentru acest avantaj, al circulatiei naturale. Nu izoleaza perfect, conform standardelor actuale, dar are acest avantaj major.

                            Eu am gandit la modul urmator si vreau sa imi spuneti daca este corect: Pun vata minerala in termosistem si mansarda tocmai pentru a permite circulatia naturala din interior spre exterior, iarna; vara situatia este ceva mai simpla; vata este mult mai scumpa decat polistirenul, dar daca voi cumula la polistiren necesitatea de a pune tot felul de bariere de vapori, plus manopere suplimentare, plus alte dracii care mai vin pe linga (necesitatea de a elimina vaporii prin alte mijloace, etc), cam ajung in pretul vatei, dar ma complic suplimentar.

                            Astept cu interes punctul tau de vedere. Cu respect, Laurentiu.

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15019

                              #44
                              Răspuns la: Răspuns la: Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

                              Postat în original de llaure
                              Eu am gandit la modul urmator si vreau sa imi spuneti daca este corect: Pun vata minerala in termosistem si mansarda tocmai pentru a permite circulatia naturala din interior spre exterior, iarna; vara situatia este ceva mai simpla; vata este mult mai scumpa decat polistirenul, dar daca voi cumula la polistiren necesitatea de a pune tot felul de bariere de vapori, plus manopere suplimentare, plus alte dracii care mai vin pe linga (necesitatea de a elimina vaporii prin alte mijloace, etc), cam ajung in pretul vatei, dar ma complic suplimentar.
                              Bariera de vapori are legatura doar cu prezenta izolatiei interioare sau cea din structura peretilor, nu cu izolatia exterioara de la nivelul fatadei. Daca avem un perete din realizat din beton ne mai punem problema acestei "respiratii" a peretilor?
                              Exact, utilizarea unei bariere de vapori duce la realizarea unor pereti mai putin permeabili la vapori, dincolo de celelalte straturi ale acestora. Schimbul de aer necesar pentru un climat sanatos la interior, se face prin metodele clasice (aerisire manuala), montarea unor sisteme de ventilare mecanica sau prin sisteme automate de ventilare cu sau fara recuperare de caldura. Se spune ca o acasa eficienta energetic trebuie sa fie cat mai etansa.

                              Comentariu

                              • provilla
                                Membru Marcant
                                • 23.mar.2010
                                • 682

                                #45
                                Răspuns la: Răspuns la: Calcul pozitie punct de roua

                                sa inteleg ca va fi o casa rece , ,

                                poate a fost un experiment prost , nu pot contrazice acest lucru , o sa vad cand totul va fi gata si daca nu a functionat experimentul o sa o plachez cu extrudat de 10 si gata .
                                din cate am citit eu pe unde am putut lumea zice ca transferul termic la piatra este cel mai lent , asta imi zice mie , ca e un bun izolator , dv ce credeti ?

                                Postat în original de Gemini
                                Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

                                Comentariu

                                Procesare...