Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alexiairi
    Incepator
    • 25.mai.2010
    • 2

    Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

    Rugaminte pentru moderator. Sa mi calculeze si mie pozitia punctului de roua pentru o casa care are zidarie BCA Elpreco 30 cm, polistiren de exterior in grosime de 10 cm, iar la interior vata minerala bazaltica 5 cm, apoi rigips antiumezeala. Vreau sa vad cat ma ajuta , daca ma ajuta acel strat de vata minerala bazaltica la interior.Va multumesc f mult.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    Re: Calcul pozitie punct de roua

    Postat în original de alexiairi
    Rugaminte pentru moderator. Sa mi calculeze si mie pozitia punctului de roua pentru o casa care are zidarie BCA Elpreco 30 cm, polistiren de exterior in grosime de 10 cm, iar la interior vata minerala bazaltica 5 cm, apoi rigips antiumezeala. Vreau sa vad cat ma ajuta , daca ma ajuta acel strat de vata minerala bazaltica la interior.Va multumesc f mult.
    Aveti raspunsul http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...=211949#211949

    Comentariu

    • llaure
      Incepator
      • 14.mar.2010
      • 7

      #3
      Răspuns la: Calcul pozitie punct de roua

      As dori un calcul pentru punct de roua pt o casa cu zid din caramida T30 Siceram (Conductivitatea termica echivalenta: 0,34 sau http://www.siceram.ro/docs/termobloc...bloc%20T30.pdf) si izolatie din vata minerala rockwool frontrock Max dual density de 8 cm cu R(m2k/w)=2.20 si comparativ cu aceeasi vata dar de 10 cm R(m2k/w)=2.75. As avea nevoie urgent de acest calcul. Va multumesc anticipat. Laurentiu.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #4
        Răspuns la: Calcul pozitie punct de roua

        Indiferent care este combinatia din cele mentionate anterior sau daca se utilizeaza una din cele doua dimensiuni ale caramizilor (29 sau 24), acest punct se va afla pe izolatia termica.

        Comentariu

        • llaure
          Incepator
          • 14.mar.2010
          • 7

          #5
          Răspuns la: Calcul pozitie punct de roua

          Multumesc pentru raspuns. Scuze pentru insistenta dar aveam nevoie urgenta de acest raspuns. Motivul cred ca este evident, trebuie sa achizitionez urgent aceasta vata si nu sunt lamurit daca este absolut necesar sa pun de 10 sau de 8 cm grosime. Zidul este de 30 cm grosime. Din studiul fiselor tehnice ale produsului am tras concluzia ca vata minerala de 8 se situeaza ca rezistenta termica la nivelul unui polistiren de foarte buna calitate de cca 9 cm. Dat fiind faptul ca diferenta de pret la vata intre 8 cmm si 10 cm este foarte mare, as vrea sa-mi spuneti daca optiunea pt 8 cm este un compromis corect intre pret si calitate. Daca e poate v-as ruga sa-mi faceti si mie o diagrama a punctului de roua pt vata de 8 si caramida respectiva pusa in opera cu grosimea de 30 cm. Va multumesc anticipat. Laurentiu.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            #6
            Răspuns la: Calcul pozitie punct de roua

            Sunt diferente intre varianta cu polistiren expandat si cea cuvata bazaltica, dincolo de comparatia dvs. legata de rezistenta termica. Acestea sunt in avantajul solutiei mai scumpe, cea cu vata minerala bazaltica.
            Aveti cele doua diagrame, daca va folosesc.

            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Frontrock 8_10 si caramida.jpg 
Afișări:	2910 
Mărime:	145,3 KB 
ID:	609149

            Comentariu

            • llaure
              Incepator
              • 14.mar.2010
              • 7

              #7
              Răspuns la: Calcul pozitie punct de roua

              Nu aveti idee cat de mult ma ajuta graficele dvs.
              Realmente va multumesc. Cu deosebit respect, Laurentiu.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15056

                #8
                Răspuns la: Calcul pozitie punct de roua

                Nu aveti pentru ce.
                Am rugamintea sa ne spuneti ce ati ales si daca se poate, pe perioada de constructie sa ne spuneti cum decurg lucrarile.

                Comentariu

                • fanero
                  Living Legend
                  • 02.aug.2008
                  • 2467

                  #9
                  Răspuns la: Calcul pozitie punct de roua

                  @Gemini
                  Aveti diagrame si pentru izolarea in varianta cu polistiren expandat?

                  Comentariu

                  • provilla
                    Membru Marcant
                    • 23.mar.2010
                    • 681

                    #10
                    Răspuns la: Izolatia termica si fonica a sarpantei intre capriori

                    poate face cineva un calcul la un zid cu configuratia aceasta : exterior 40cm grosime zid piatra + 10cm expandat+20cm bca yutong interior ?
                    Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6865

                      #11
                      Răspuns la: Răspuns la: Izolatia termica si fonica a sarpantei intre capriori

                      Ce fel de calcul ? Cam ciudata configuratia .. sa inteleg ca zidul de piatra exista deja ? Altfel nu i vad rostul .
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • provilla
                        Membru Marcant
                        • 23.mar.2010
                        • 681

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: Izolatia termica si fonica a sarpantei intre capriori

                        transferul termin la aceasta configuratie piatra 40cm+expandat 10 cm+ bca 20cm
                        Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6865

                          #13
                          Răspuns la: Răspuns la: Izolatia termica si fonica a sarpantei intre capriori

                          am vazut in topicul unde ati postat poza cu casa , permiteti mi sa va intreb care a fost logica dupa care ati construit o din piatra cu rosturi daca urmeaza s o placati cu polistiren ? Singura explicatie care mi vine in minte e ca ati primit o gratis sau o aveati , asa e ?
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • provilla
                            Membru Marcant
                            • 23.mar.2010
                            • 681

                            #14
                            Răspuns la: Răspuns la: Izolatia termica si fonica a sarpantei intre capriori

                            sunteti amuzant , sau nu cititi cu atentie ceea ce am scris , configutaria este piatra +polestiren+bca , nu placheaza nimeni nimic , polestirenul este in centrul zidariei
                            Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

                            Comentariu

                            • coby
                              Living Legend
                              • 21.feb.2012
                              • 6865

                              #15
                              Răspuns la: Răspuns la: Izolatia termica si fonica a sarpantei intre capriori

                              Postat în original de provilla
                              poate face cineva un calcul la un zid cu configuratia aceasta : exterior 40cm grosime zid piatra + 10cm expandat+20cm bca yutong interior ?
                              eu asa am inteles de aia si mirarea
                              puneti intre polistiren extrudat lipit direct , e mai bun izolant ca si expandatul !
                              scuze pt neintelegere
                              Si din nimicuri poti face ceva bun .

                              Comentariu

                              Procesare...