Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #91
    Răspuns la: Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

    Ce frumos e la noi, fiecare Primarie face ce vrea! Nu pot decat sa spun ca ar fi trebuit, legal vorbind.
    Sigur nu va strica cele cateva sute de lei ramase in buzunar.

    Comentariu

    • 80Leu
      Incepator
      • 02.apr.2017
      • 4

      #92
      Răspuns la: Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

      buna ziua
      ma numesc Robert si sunt din StefanestiArges.
      V as ruga daca ma puteti ajuta cu o informatie referitoare la o izolare-puct roua/inghet - pe care urmeaza sa o fac.
      Am o casa p+1 construta din caramida porotherm wienenberger de 38 cm STH, buiandrugi termici tot wienenberger iar stalpii exteriori imbracati in caramida de 12cm-am stat asa o iarna cu casa neizolata si nu am facut condens nicaieri.am termopane veka 7 camere cu tripan.
      Doresc sa izolez casa cu vata bazaltica si nu stiu cu ce grosime 8 sau 12? iarna suntem destul de frigurosi si tin temp pe 23 grade interior- calorifere sus si pardoseala jos cu centrala in condensatie.
      ajutati ma va rog sa ma hotarasc asupra variantei optime- 8 cm sunt de ajuns avand in vedere cerintele noastre de temp iarna? sau mai bine 12 cm?
      multumesc mult.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15019

        #93
        Răspuns la: Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

        Alegerea poate trebuie facuta intre minimul de 10cm si 12cm de izolatie pentru un plus de confort. Exclud varianta de 8cm.
        Aveti oferte pentru cele doua sisteme?
        Condensul nu este obligatoriu sa apara la o casa, chiar si neizolata. Atat timp cat este o casa la care exista o umiditate rezonabila si un grad de incalzire bun, realizata cu materiale bune si manopera ingjijita, nu apar probleme.
        Izolatia exterioara va aduce un plus de economie la factura de energie si confort sporit. Pentru ce vata bazaltica de fatada optati?

        Comentariu

        • 80Leu
          Incepator
          • 02.apr.2017
          • 4

          #94
          Răspuns la: Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

          pretul pt vata de 8 cm este 30 lei/mp iar cea de 12 cm costa 43lei/mp-ambele Knauf ,80-85 kg pe m3 si coeficient 0,034
          Mai am optiuni pt Rockwool max plus - 8cm costa 35lei/mp iar cea de 10cm costa 47lei/mp.
          Toata suprafata fiinde de aprox 200mp.

          Oricum nu ma pun in unghii pt 10-15 mil daca merita si este un produs mai bun.
          Vreau sa platesc cat mai putin iarna factura la gaze. Am platit cel mai mult 730 lei pe luna ianuarie 2017 cu temp pe 22.8 grade,neizolata si la o suprafata de 110mp utili.

          revin cu o modificare
          Am primit o oferta buna pt vata bazaltica de 10cm - 42 lei/mp
          care credeti ca trebuie sa o aleg? 10 sau 12-pretul este sensibil 42 vs 43 si o sa mai fie diferenta la dibluri-1leu vs 1,3 lei
          Diferenta este ca cu cea de 12 ies glafurile mari si imi ia din spatiul balconului - are 1 m.
          Ce imi recomandati? se va cunoaste grav diferenta dintre 10 si 12 la iarna?
          Astept un raspuns va rog cat mai rapid ca doresc sa comand zilele astea.
          Multumesc
          Ultima editare de 80Leu; 04.apr.2017, 10:25.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15019

            #95
            Răspuns la: Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

            Intre cele doua variante de 10 si 12cm, avand in vedere si costul, optati pentru a doua grosime. pentru zona cu balcon, daca nu sunt alte complicatii, puteti reduce grosimea la 10cm. Se poate face un mix de grosimi pe anumite zone in functie de constrangerile date si mai ales daca pozitionarea fatadei nu este una defavorabila.
            La ce latime ies grafurile in varianta cu 12cm?

            Comentariu

            • 80Leu
              Incepator
              • 02.apr.2017
              • 4

              #96
              Răspuns la: Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

              Ajung la aprox 30 cm plus 2-3 cm cat trebuie sa iasa in afara. Deci 33-34 max 35cm

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15019

                #97
                Răspuns la: Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

                Fiind peste 32cm oricum, nici nu mai conteaza diferenta. Ce tip de material intentonati sa utilizati la glaf?

                Comentariu

                • 80Leu
                  Incepator
                  • 02.apr.2017
                  • 4

                  #98
                  Răspuns la: Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

                  As vrea sa pun granit ca si la interior. Sper sa castig cva la confort cu cei 2 cm de vata in plus - o sa o comand azi, este knauf de 80-85 kg pe m3 si pretul a iesit chiar sub rockwool de 10cm - ofertele sunt de la firme diferite. credeti ca imi puteti face un grafic cu punctul de roua cam pe unde s-ar afla in cazul izolarii cu 12 cm? caramida este STH de 38 cm. multumesc
                  Ultima editare de 80Leu; 10.apr.2017, 07:55.

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15019

                    #99
                    Răspuns la: Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

                    Nu aveti nicio problema legata de acel punct, izolatie de 12cm este una buna.

                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	PTH 38 plus ETICS 12 Baz.jpg 
Afișări:	1582 
Mărime:	53,5 KB 
ID:	628121

                    Comentariu

                    • MateiB
                      Incepator
                      • 13.feb.2017
                      • 3

                      Răspuns la: Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

                      Buna ziua.

                      Suntem cu casa la stadiul de rosu si ne gandim la izolatia exterioara.

                      Casa este parter+etaj+pod mansardabil, in Selimbar, Sibiu.

                      Parterul si etajul sunt din caramida porotherm 30, iar calcanele podului vor fi din structura de lemn tip fagura + OSB (2 calcane - acoperis in 2 ape)

                      Pt izolatie inclinam catre vata bazaltica de 10cm sau polistiren de 15cm.

                      Ne puteti ajuta cu un calcul de eficienta si o recomandare pentru materialul ce trebuie ales?

                      Multumim

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15019

                        Răspuns la: Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

                        Termic va fi mai bine izolat cu polistirenul de 15cm.

                        Comentariu

                        • Oltean Ovidiu
                          Incepator
                          • 06.iun.2018
                          • 17

                          Răspuns la: Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

                          Buna ziua, doresc sa imi construiesc o casa pe structura metalica si as dori daca se poate sa imi calculati punctul de roua si rezistenta termica pentru cele doua configuratii la care m-am gandit:
                          Polistiren 15cm, OSB3 12mm, folie difuzie, profil tabla zincata 1,5mm si intre profile vata de sticla 10cm, folie bariera impotriva vaporilor, rigips 12,5mm
                          Polistiren 10cm, OSB3 12mm, folie difuzie, profil tabla zincata 1,5mm si intre profile vata de sticla 10cm, folie bariera impotriva vaporilor, rigips 12,5mm
                          Daca considerati dumneavoastra ca ar trebui adaugat ceva sau o alta configuratie, va rog sa imi spuneti, m-ar ajuta mult.
                          Multumesc.

                          Comentariu

                          • GloriaS
                            Incepator
                            • 05.aug.2018
                            • 4

                            Răspuns la: Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

                            Buna ziua, imi poate calcula si mie cineva punctul de roua pentru o casa zidita din caramida porotherm de 30cm si izolatie Multipor de 10? Multumesc

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15019

                              Răspuns la: Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

                              Se pozitioneaza pe zona de contact dintre BCA si zidaria din caramida. Un perete de acest tip nu are o rezistenta termica suficienta pentru o foarte buna izolare.

                              Comentariu

                              • GloriaS
                                Incepator
                                • 05.aug.2018
                                • 4

                                Răspuns la: Calcul rezistenta termica si pozitie punct de roua

                                Multumesc. Ce sugerati, sa pun multipor de 12-15, sau vata bazaltica de 10? Incerc sa gasesc o varianta eco de izolare, si imi raman pe lista doar multiporul sau vata bazaltica eco (care este rara la noi).

                                Comentariu

                                Procesare...