Casa din Containere metalice

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • 10000
    Membru
    • 18.ian.2007
    • 120

    #76
    Răspuns la: Casa din Containere metalice

    Cred ca cel mai mult vei avea de lucru la partea de asezare, acolo se vede o problema legata de rugina. Trebuie curatat bine, indepartate zonele afectate de coroziune, protejat cu grund si vopsea.
    In rest, pe exterior, containerele nu ar avea probleme vizibile in foto, o curatare si o minima protectie se poate face usor. Vor fi lasate asa pe exterior sau le izolati altfel?

    Comentariu

    • iromega
      Incepator
      • 27.mai.2014
      • 25

      #77
      Răspuns la: Răspuns la: Casa din Containere metalice

      Postat în original de 10000
      Vor fi lasate asa pe exterior sau le izolati altfel?
      Probabil izolatia existenta ( interior vata minerala de 5 cm ) e suficienta tinand cont de faptul ca perioada de utilizare va fi primavara, vara, toamna. Voi pune insa si polistiren extrudat de 2-3 cm sub parchet. Exteriorul doar cosmetizat ... curatare, vopsire.

      Comentariu

      • autom
        Incepator
        • 08.oct.2009
        • 79

        #78
        Răspuns la: Casa din Containere metalice

        Ce iti recomand eu.

        1. Cumpara un pistol de antifonat dedicat, iti pun poza ca exemplu. ( daca ai posibilitatea sa rasucesti containarele pe toate partile) https://www.autolux.ro/?subcats=Y&st...roducts.search


        2. Achizitioneaza si antifonul asta dedicat, se insurubeaza direct in pistolul de mai sus. https://www.autolux.ro/vopsea-insono...-gri-sinto-1l/

        3. Ridica containarele astea pe borduri ( ca cele ale lui Videanu), cat mai sus sa fie ferite de umiditate

        4. Concentreaza-te pe izolatia exterioara. Este mult mai eficienta decat cea interioara.

        5. Gandeste-te la un sistem de aerisire automata, fara curenti de acer deranjanti, poate chiar cu schimbator de caldura aer/aer.

        Comentariu

        • iromega
          Incepator
          • 27.mai.2014
          • 25

          #79
          Salut. In toamna am dus containerele la destinatie . Urmeaza in primavara ... fundatie cuzineti, turnat beton, taiat cate un perete din fiecare container, macara, alipire containere. Legat de aspectul exterior mi-ar place foarte mult sa fie acoperite de iedera ... ca in fotografiile atasate. Stiu ca iedera este foarte invaziva, trebuie mereu curatata, mentine umezeala etc. Sunt dispus sa risc . Intrebarea catre voi este cum credeti as putea realiza acest lucru. Iederea se prinde de zidarie cu ventuze. Se va prinde cu acele ventuze si de tabla ? Deasemenea iedera se dezvolta frumos si pe garduri. Oare o structura de plasa din sarma la o distanta de 5 - 10 cm ar fi o varianta mai buna tinand cont de faptul ca teoretic s-ar crea si o zona de aerare intre iedera si containere ? Multumesc.

          Comentariu

          Procesare...