Casa din Containere metalice

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • birouldeimagine
    Incepator
    • 27.mai.2010
    • 19

    Casa din Containere metalice

    M-am hotarat sa-mi fac o casa din doua containere maritime de 40 inci, de marfa, din tabla cutata; vreau un echivalent a unui apartament cu doua camere, amplasat pe teren, cu investitie minima, cu destinatie de locuinta permanenta sau/si temporara.
    Voi demara acest proiect in judetul Ilfov la 10 kilometri de Comuna Voluntari.
    Urmaresc pe langa investitia minima si faptul ca vreau sa fac cat mai putine (daca se poate deloc) acte; nu vreau autorizatii de constructie si dosare de acte. Am fobie cand aud de acte.
    Primele doua etape la care inca ma gandesc cum sa le abordez sunt:
    1. Realizarea unei asa-zise fundatii sau postament, facuta in asa fel incat sa nu am nevoie de vreau act de constructie; vreau sa asez cele 2 containere pe ceva cat mai solid, nu as vrea sa le asez direct pe pamant/sol;
    2. Apoi ma tot gandesc cum sa izolez peretii din tabla otelita de 2 mm; va trebui sa-i izolez si pe interior cat si pe exterior. Vreau sa gasesc o solutie prin care sa nu fiu nevoit sa dau gauri in tabla respectiva.

    Astept sugestii / pareri !!!

    Ca si detalii despre containere:
    -un container are o suprafata aproximativa de 25 metri patrati, inaltime de 2,4 metri, latime de 2,4 metri, lungime de 12 metri;
    -pretul a doua containere second hand + transport + macara care sa le aseze pe teren ma duce in total la aproape 5000 euro.

    Gabi
    Fișiere Atașate
  • apanoiu
    Membru Marcant
    • 10.mai.2010
    • 643

    #2
    Nu o sa iasa un cotet?
    Daca o sa le izolezi, nu tot a cladire o sa dea?
    DIY

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #3
      Din pacate de acte nu scapati .
      Din fericire , cotet nu iese !
      Dupa ce gasiti calea legala prin care sa autorizati constructia ( ca tot constructie este ) se poate gasi o solutie prin care sa transformati containerele in casa de locuit !
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • birouldeimagine
        Incepator
        • 27.mai.2010
        • 19

        #4
        Revin cu informatii noi:
        - ca sa pun containerele pe terenul meu voi obtine Autorizatie de Amplasare Definitiva

        Ce ma sfatuiti sa fac cu postamentul / ca sa nu imi trebuiasca acte?

        Comentariu

        • roxyunicul
          Incepator
          • 04.ian.2010
          • 71

          #5
          anul trecut citeam (pe alt site) mesajele cuiva de prin constanta care voia sa isi faca o casa din containere
          el voia sa iasa chiar o casa cu etaj, avand in vedere ca in porturi, containerele stau calare unul peste altul
          1.a ajuns la concluzia ca sigur are nevoie de autorizatie de constructie
          2.zicea omul ca vrea sa slefuiasca in totalitate containerele, ca sa nu ramana rugina, apoi sa le dea cu grund si abia apoi sa le izoleze
          uite un link de la misiunea casa. a mai dorit cineva:

          uite ca am gasit si persoana despre care spuneam la inceput:
          new.ablog.ro/2007-08-17/casa-la-rosu-cu-10-000e.html
          si neaparat sa ajungeti cu cititul postarilor pana la final, unde e dat un filmulet cu o astfel de casa. chiar merita sa vedeti ce casa a iesit. sincer, nu credeam ca poate iesi o casa frumoasa:
          youtube.com/watch?v=5ZQUmEhyCw0

          Comentariu

          • emanu
            Membru marcant
            • 06.oct.2008
            • 504

            #6
            Postat în original de Mircea G
            Din pacate de acte nu scapati .
            exista vre-un habitat pt care sa nu fie nevoie de autorizatii si avize?

            Comentariu

            • hidroplasto
              Membru
              • 27.iun.2008
              • 227

              #7
              s-ar parea ca nu... constructii.ro/legislatie/LEGE%20Nr.%2050.htm

              Comentariu

              • DIY
                Living Legend
                • 07.sep.2007
                • 1736

                #8
                Si eu urmez cursul acesta cu container houses si, cu putin noroc, voi lansa primele prototipuri in trei-patru luni. Nu in Romania, asa ca partea de autorizatii s.a.m.d. e diferita.
                Mi-ar place sa schimb ceva idei aici, pe forum, cu cei interesati in subiect; container homes si modular homes ar fi cele doua directii pe care merg eu.

                Iata si niste link-uri care pot genera, sper eu, discutii pe tema:

                containercity.com/

                video.bobvila.com/m/21320565/converting-steel-shipping-containers-to-housing.htm

                Comentariu

                • DIY
                  Living Legend
                  • 07.sep.2007
                  • 1736

                  #9
                  Re: Casa din Containere metalice

                  Postat în original de birouldeimagine
                  M-am hotarat sa-mi fac o casa din doua containere maritime de 40 inci, de marfa, din tabla cutata;

                  Gabi
                  40 de inci? Adica 40 de inch? Adica 40"? Adica 1,016m?
                  Cred ca e vorba despre 40', adica 40 feet, adica ... 40 fíți
                  ... adica 12,19m; asa mai merge!

                  Peretii nu se izoleaza decat pe una dintre parti, pe exterior sau pe interior, dupa cum doresti si dupa tipul finisajelor pe care le planuiesti. Izolarea si pe exterior si pe interior este pierdere de bani; parerea mea.
                  Eu acum "investighez" chestia cu izolatia ceramica (am pus, in postul antrerior un filmulet cu asta) dar, pana una, alta, izolatia cu spuma e cea mai simpla si eficient. Preferinta personala: pe interior.

                  Comentariu

                  • birouldeimagine
                    Incepator
                    • 27.mai.2010
                    • 19

                    #10
                    Etapa 1

                    Etapa 1 consta in realizarea postamentului / fundatiei pe care fixez containerele.
                    Asadar, dupa documentari, am ales sa fac in curte niste alei din dale de beton de tip Capac Rigola R3 cu urmatoarele dimensiuni: inaltime: 15 cm, latime 30 cm si lungime 49 cm (elis.ro/produse-9-47-capac-rigola-r3-nearmat.html ).
                    Dupa cum observati sunt niste dale gigant pe care poate sa treaca si tancul la pretul estimativ de 18 ron+tva/bucata.
                    Un container de 12 metri lungime are in jur de 4 tone.
                    Asadar ma voi ridica de la nivelul solului cam 15-20 cm.
                    Pentru astfel de alei nu am nevoi de autorizatie de constructie.
                    Ca si costuri totale pentru doua alei (materile+transport+montaj) pe care voi aseza doua containere, bugetez suma de 2000 ron.
                    Revin dupa ce termin Etapa 1.

                    Comentariu

                    • Mircea G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12085

                      #11
                      Credeti ca din dalele acelea va iesi o fundatie stabila ? Nici vorba . Trebuie platorma betonata si containerele fixate rigid . Apa si canalizarea pe unde le aduceti ?
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • birouldeimagine
                        Incepator
                        • 27.mai.2010
                        • 19

                        #12
                        Am apa curenta si curent electric la teren, iar pentru canalizare voi instala o fosa septica ecologica.

                        Comentariu

                        • DIY
                          Living Legend
                          • 07.sep.2007
                          • 1736

                          #13
                          @ birouldeimagine

                          Cea mai mare greseala pe care o poti face cand construiesti o casa dintr-un container este aceea sa simplifici prea mult. Desi structura de rezistenta este asigurata (containerul) asta nu inseamna ca nu ai nevoie de fundatie. Spre exemplu intrebarea lui Mircea G nu era o simpla curiozitate .... banuiesc ... Daca nu ai fundatie, orice alt tip de suporti, dale sau mai stiu eu ce taseaza inegal solul, "casa" se lasa pe o parte si toate racordurile pocnesc; in punctul de racord sau in sol. Desigur ca in asa o situatie mai sunt o sumedenie de alte probleme care pot apare. O situatie deloc placuta. NU dalele sunt cele de vor ceda, ci solul sub ele, sa ne fie clar.
                          Pana si baracile pentru organizarile de santier sunt instalate mai ca lumea, desi timpul de folosire pentru care sunt omologate este scurt si sunt considerate unitati mobile.

                          Ca tot veni vorba: dupa simplifcare ("casa" devine o baraca, in cazul cel mai fericit), a doua mare greseala este cand proprietarii incearca sa ascunda faptul ca structura de baza este un container ("casa" devine un fel de struto-camila jalnica).

                          A treia mare greseala este suprafata vitrata. In general, tipurile acestea de constructii beneficiaza in urma maririi suprafetelor vitrate; procentul clasic de suprafata vitrata per arie incapere creste.
                          De fapt, chiar si dintre casele clasice construite in ultimii ani, un procent covarsitor sufera de aceasta boala grava: ferestre de bloc ...

                          Comentariu

                          • birouldeimagine
                            Incepator
                            • 27.mai.2010
                            • 19

                            #14
                            sa inteleg ca cu cat suprafata vitrata creste cu ata este mai rai? e mai bine sa avem ferestre mici?

                            Comentariu

                            • DIY
                              Living Legend
                              • 07.sep.2007
                              • 1736

                              #15
                              Postat în original de birouldeimagine
                              sa inteleg ca cu cat suprafata vitrata creste cu ata este mai rai? e mai bine sa avem ferestre mici?
                              Am spus: "beneficiaza in urma maririi suprafetelor vitrate". Sper ca acum s-a-nteles.

                              Comentariu

                              Procesare...