Fisuri transversale planseu beton

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • CasaMeaNoua
    Incepator
    • 30.mai.2010
    • 15

    Fisuri transversale planseu beton

    Buna ziua,

    Am si eu o problema..si nu stiu daca e mica, mare..si care ar fi posibilele rezolvari: am o casa in constructie si s-a turnat placa peste parter. La 4 ore de la turnare, cand s-a udat prima data, deja erau fisuri in placa (s-a mai udat si a doua si a treia zi). Problema este ca apa trece prin aceste fisuri si sunt multe locuri in care practic picura la parter.. Cum as putea sa rezolv chestia asta ? Este grav ?

    Multumesc frumos
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    De curiozitate , ce beton ati folosit ?
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • CasaMeaNoua
      Incepator
      • 30.mai.2010
      • 15

      #3
      B200 facut la statia de betoane

      Comentariu

      • CasaMeaNoua
        Incepator
        • 30.mai.2010
        • 15

        #4
        Nici o parere/solutie ??..

        Comentariu

        • Adamescu Ion
          Living Legend
          • 21.sep.2008
          • 1105

          #5
          Ar fi utile niste poze de detaliu si pentru a vedea unde sint localizate fata de pereti de sprijin.

          Comentariu

          • CasaMeaNoua
            Incepator
            • 30.mai.2010
            • 15

            #6
            Nu am facut poze pt ca eram prea suparati pt asta. Fisurile sunt mai peste tot..in special in vecinatatea grinzilor. Inspre balcoane au forme de patratele. Am fost sfatuiti sa le umplem cu ciment si sa dam apoi cu apa, insa si cimentul ala s-a fisurat in unele locuri si nici nu a ajutat sa opreasca apa. Intr-o camera, de ex, fisura este la cca 1 m de pereti, in alta este foarte aproape de perete, nu exista o regula. Ma gandesc acum la rezistenta casei si ce se mai poate face pt a o salva..

            Comentariu

            • Mircea G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              #7
              Eu nu recomandam sub B 250 ...
              Ar mai fi intrebari . Cum s-a turnat , daca s-a adaugat apa , daca s-a vibrat , daca s-a intrerupt si reluat lucrarea , daca s-a decofrat prea devreme , ce fel de cofrag s-a folosit si daca s-a scurs cimentul si partea fina ( zeama , popular ) ....
              Mai bine puneti niste poze .
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • CasaMeaNoua
                Incepator
                • 30.mai.2010
                • 15

                #8
                Am niste poze de la turnare in schimb (pana voi face poze cu fisurile)
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • CasaMeaNoua
                  Incepator
                  • 30.mai.2010
                  • 15

                  #9
                  Turnarea a tinut vreo 4 ore (de la 11 pana la 15), a fost relativ continua, fara intreruperi prea mari pana la sosirea urmatoarei cife. Nu s-a adaugat apa, s-a vibrat, nu s-a decofrat nimic inca. Cofragul este cel din poze (format din scanduri si placi de lemn). Ciment s-a scurs la imbinarile placilor.

                  Comentariu

                  • CasaMeaNoua
                    Incepator
                    • 30.mai.2010
                    • 15

                    #10
                    Nu pot zice ca s-au scurs cantitati semnificative, insa ceva ceva s-a scurs. Ma intereseaza acum nu cauzele (eu m-am gandit ca au fost 2: ne-udarea cofragului inainte de turnare, turnare in miez de zi), ci ma intereseaza daca este o problema mare si cum as putea sa o rezolv.

                    Comentariu

                    • Adamescu Ion
                      Living Legend
                      • 21.sep.2008
                      • 1105

                      #11
                      Popicii (stilpii de sustinere a cofragugului) pe ce s-au sprijinit. Acolo unde grosimea betonului este maxima apar fisuri? Dar pe conturul acestor zone? Va rog poze.

                      Comentariu

                      • nutzu
                        Membru
                        • 22.mar.2008
                        • 125

                        #12
                        Va spun din experienta proprie:turnat 110 mp placa intre parter si etaj in 2 zile ,beton facut la betoniera, am intrerupt turarea "pe grinda"...a doua zi am dat lapte de ciment pe toata suprafata unde s-a intrerupt turnatul,am terminat a doua zi de turnat toata suprafata.
                        Am pus folie pe tot cofragul,iar dupa 3 ani in care nu s-au finisat tavanele,placa nu prezinta urma de fisura in zona unde s-a intrerupt turnatul.
                        Parerea mea e ca fisurile au alta cauza decat faptul ca nu s-a udat cofragul inainte de turnare sau ca nu s-a vibrat.
                        Ce grosime are placa?Ce fier ati folosit?

                        Comentariu

                        • Mircea G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12085

                          #13
                          B 200 ati cerut dar putin umblat la reteta ... betonul arata ca 150 . Se vede lipsa de ciment si de parte fina , se vede ca este aproape semi-uscat . Posibil sa fi " ales " si in partea unde a crapat sa fie mai mult piatra fara parte fina.Acesta este fenomen cauzat de lipsa de ciment .
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • alexis
                            Living Legend
                            • 05.nov.2006
                            • 1331

                            #14
                            O poza cu fisurile? Acum cu placa uscata.
                            faci o casa si pentru urmasii tai

                            Comentariu

                            • CasaMeaNoua
                              Incepator
                              • 30.mai.2010
                              • 15

                              #15
                              Am facut poze. Problema este ca muncitorii deja au astupat fisurile pana am ajuns noi . Am gasit insa o fisura pe care au scapat-o din vedere. Unde vedeti o zona cu apa, am turnat sa vedem daca mai curge la parter dupa ce s-au astupat..si tot mai picura.. Noi avem un duplex si un sfert din el a iesit bine: s-a turnat in timp ce ploua.
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              Procesare...