Masina de gaurit si insurubat cu acumulator

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • daniel_21g
    Incepator
    • 26.mar.2007
    • 46

    #16
    Va salut!

    Nici eu nu sunt adeptul sculelor nesimtit de ieftine care de cele mai multe ori sunt foarte foarte proaste. Dar.... am cumparat o bormasina la fel ca asta din oferta baumax numai ca se vindea cu alta eticheta Pro Work si are mandrina rapida... ce sa zic... am dat pe ea 40 Ron, dar am facut multa treaba cu ea. Am luat-o pentru a curata cu o perie de sarma sub forma de disc varul de pe pereti, am facut asta.... vreo 200 metri patrati am amestecat glet pentru un apartament si o casa (12 camere_cam asa) am amestecat adeziv pentru gresie si faianta vreo 50 saci, am insurubat vreo 200 holzsuruburi de 6mm in diametru cu 100mm lungime in lemn (aici era folosita la puterea maxima), asta asa in mare... in rest am mai dat gauri nu foarte multe si in metal, in caramida si lemn, am amestrecat si tencuieli .

    Acum are butonul de la inversorul de sens rupt pt ca se intepenise de la praful de var si nu am mai avut rabdare sa il curat si am tras tare de el si s-a rupt... oricum era cam firav, s-a stricat un pic si mandrina ca am lasat-o in mediu umed si a prins rugina dar motorasul se invarte... angrenajele sunt in buna stare... i-am mai pus si vaselina... si cred ca o sa mai tina si la izolatie (cam 150 mp) si apoi... odihneasca-se in pace

    In concluzie pentru 40 lei cred ca a facut destula treaba.
    O zi buna!

    Comentariu

    • dummy_
      Membru Marcant
      • 16.mai.2009
      • 670

      #17
      Masina de gaurit si insurubat cu acumulatori makita, 12 v

      un sfat daca cineva avizt ma poate ajuta , si probabil mai sunt si altii utilizatori in situatia mea
      - la un acumulator makita de 12 v /3.0Ah dupa aproape 5 ani celulele acumulatorului au ajuns la sfarsitul perioadei de functionare , am fost sa ma interesez de un nou acumulator la reprejentanta si e cam 40 % din pretul masinii cu acumulatori cu tot ceea ce mi se pare cam aberant -400 lei
      Intrebare -am desfacut carcasa de plastic a acumulatorului iar acesta este format din 10 celule de 1.2 v ,
      -se gasesc oare de cunparat separat? , asi dorii sa fie de calitate , celulele originala sunt Ni-Cd , asi dorii sa le inlocuiesc cu Ni-Mh dar nu stiu daca incarcatorul existent le poate incarca si acumulatori Ni-Mh fara sa le deterioreze /daca se gasesc de unde asi putea cunpara si daca trebuiesc indeplinite conditii speciale pentru a le inseria , multumesc

      Comentariu

      • DYC
        Membru Marcant
        • 28.iul.2008
        • 388

        #18
        Incarcatoarele Makita au un microcip incorporat care "citeste" mai multi parametrii ai acumulatorului, inclusiv temperatura. Celule separat nu se gasesc si nu cred ca va va functiona cu incarcator makita daca schimbati celulele. Incercati sa le masurati si sa vedeti poate doar una din ele a cedat si sa faceti din 2 acumulatori unul singur. Oricum, mare grija la lipituri.
        Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
        vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

        Comentariu

        • dummy_
          Membru Marcant
          • 16.mai.2009
          • 670

          #19
          Postat în original de DYC
          Incarcatoarele Makita au un microcip incorporat care "citeste" mai multi parametrii ai acumulatorului, inclusiv temperatura. Celule separat nu se gasesc si nu cred ca va va functiona cu incarcator makita daca schimbati celulele. Incercati sa le masurati si sa vedeti poate doar una din ele a cedat si sa faceti din 2 acumulatori unul singur. Oricum, mare grija la lipituri.
          am schinbat celulele la o firma de produse electronice , dupa ce am ridicat acumulatorul de la ei si l-am incarcat conplet l-am probat in masina , nu a durat nici 2 minute si a inceput sa miroasa a ars , le-am inapoiat bateriia spre verificare inpreuna cu incarcatorul , a 2 oara am probat bateria la magazin dar aceasta se incalzea ff mult - o lipitura incorect facuta asa au spus , acuma am luat acumulatorul din nou l-am incarcat dar e lipsit de putere , merge cam la jumate fata de cum functiona inainte , orcum no sa il mai returnez pentru alte investigatii finca probabil ori sunt inconpetenti ori celulele folosite sunt de slaba putere si calitate , dar inclin spre prima varianta - 100 de lei aruncati degeaga ....

          Comentariu

          • DYC
            Membru Marcant
            • 28.iul.2008
            • 388

            #20
            Eu am reconditionat 2 acumulatori care erau exact ca ai dvs, din 3 am facut 2, dar erau destul de noi, ambele aveau decat o celula slaba si am lipit-o cu un pistol normal de lipit. Functioneaza bine de aprox un an, fara probleme. Oricum, dupa 5 ani de folosinta cred ca merita o "improspatare", presupun ca aveti vreun 6319/6339 cu acel tip de acumulatori, costa cam 1100-1200 de lei intreaga trusa. Asa este in general la masinile cu acumulatori, masina costa mai putin sa o faci din piese de schimb decat costa un acumulator.

            Mirosul de ars provine de la capacitatea prea mica de descarcare a noilor celule, masina poate sa "traga" mult curent daca este in sarcina.
            Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
            vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

            Comentariu

            • florinalbu
              Incepator
              • 12.mar.2009
              • 59

              #21
              Bormasina cu acumulator

              Intentionez sa-mi iau o bormasina cu acumulator buna, chiar daca am s-o folosesc pentru lucrari casnice.
              M-am oprit din cautari la modelul MAKITA BDF343SHE ACUMULATORI LI-ION de 14,4v -1,5ah.
              Credeti ca este o alegere buna sau trebuie sa aiba mai multi ah?

              Va multumesc!

              Comentariu

              • apanoiu
                Membru Marcant
                • 10.mai.2010
                • 643

                #22
                Nu prea imi place chestia cu "incarcare in 15 minute". Merge si cu incarcare normala?

                Li-ion are un procedeu de incarcare, nu este de joaca... oricum incarcarea dureaza approx 2 ore. Dupa 1 ora poate fi incarcat maxim 85%
                Capacitatea acumulatorului scade cu 15% pe an, chiar si nefolosit.

                La mine acumulatorii Ni-cd dupa 3 ani dau semne de oboseala(BOSCH gsr12). Mie mi-a placut GSR-ul deoarece parea mai bine construita.
                Vezi ca pe site-ul lor zice ca are 1.3 Ah

                BOSCH-ul este pe cioc cioc la reducere, cam la juma de pret fata de modelul pe care ai pus ochii..... l-am abuzat la greu si merge... nu i-am simtit niciodata vreo limitare de putere. Peste 3-4 ani cumperi un alt model nou aparut...
                DIY

                Comentariu

                • florinalbu
                  Incepator
                  • 12.mar.2009
                  • 59

                  #23
                  din ce-am gasit eu pe net boschul are un pret mai mare undeva in jur de 1100-1300lei, am vazut si eu chestia cu 1,3ah.Vreau Makita pt ca din cate am citit sunt cele mai bune in domeniul scule cu ac eu unul asa am inteles din disc de pe forum si cred ca mai bine pun ceva bani si la 1000 iau una de 14,4v cu 3,0ah.O fi folositaore percutia la o bormasina cu ac,face fata sa zicem la dibluri de 8.Multumesc pt raspuns

                  Comentariu

                  • Habib
                    Membru
                    • 23.mai.2007
                    • 195

                    #24
                    eu am tot o makita de 14,4v la 1,3AhNICD si iti pot spune ca e foarte buna sunt foarte multumit de ea si sincer nu ma asteptam e foarte puternica.Am dat si cu un bosch de aceasi putere sincer nu stiu poate nu era incarcata suficient dar era cam slaba fata de a mea,cuparatzi makita si daca mai are si 2 acumulatori e suficient pt orice operatiune care o faci tu.te salut numai bine!

                    Comentariu

                    • DYC
                      Membru Marcant
                      • 28.iul.2008
                      • 388

                      #25
                      Intra-devar scade capacaitatea cu timpul, dar acumulatorul cu litiu are viata de peste 2 ori mai mare decat cel Ni-cd/Ni-mh, adica rezista la mai multe cicluri de incarcare/descarcare. Referitor la incarcarea rapida, sa stiti ca fiecare acumulator are un cip care transmite incarcatorului toti parametrii, inclusiv temperatura, iar incarcatorul este dotat cu un ventilator care creeaza un curent de aer si printre celulele acumulatorului pentru a se evita incalzirea acestora. Din pct. meu de vedere se merita investitia in Li-on de la Makita, cred ca au cel mai bun raport pret/calitate, plus ca motoarele cu 4 poli su extrem de puternice pentru dimensiunea lor.

                      Plus ca la acumulator se poate vedea la orice service autorizat Makita, cu ajutorul unui tester din dotare numarul exact de cicluri iincarcare/descarcare la care a fost supus acumulatorul, astfel putand sa va faceti o parere despre starea lor.
                      Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
                      vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

                      Comentariu

                      • florinalbu
                        Incepator
                        • 12.mar.2009
                        • 59

                        #26
                        multumesc pt raspunsuri acum nu mai urmeaza decat sa primesc salariu si sa achizitionez bormasina ca in ultimul timp numai bormasini visez :P si cred ca mai scot ceva banuti si-mi iau o makita de 1,4 cu 3ah,am gasito la 1000lei eu ma uiatasem si la dewalt dar cred ca pt mine mai avantajoasa este un peli-ion

                        Comentariu

                        • apanoiu
                          Membru Marcant
                          • 10.mai.2010
                          • 643

                          #27
                          Daca doar bormasina visezi, fa-ti placerea!
                          Cunosc sentimentul. Totusi daca gasesti la un discount Bosch-ul cu ni-mh, nu ezita sa o cumperi, iti garantez ca nu vei regreta.Sculele cu acumulatori oricum nu sunt pentru o viata.
                          Eu am avut noroc si am primit si lanterna gratuit si asa fiecare cu acumulatorul lui. Lanterna este dementiala!
                          Unele firme au lanterna si cu neon...
                          DIY

                          Comentariu

                          • DeCasa
                            Membru
                            • 09.mar.2008
                            • 158

                            #28
                            Pentru lucrul in jurul casei este suficienta si una de 12V, amperajul iti arata doar capacitatea bateriei (durata unei incarcari). Eu folosesc o Makita pentru lucrarile de pe langa casa cu 12V si 1.3 Ah. Se descurca de minune. De cand am cumparat-o, adica de acum vreo 3 luni nu am pus inca la reincarcat acumulatorul. Dar nici nu am avut foarte multe de facut in timpul acesta.
                            La 14,4 volti ai o putere mai mare.

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 13007

                              #29
                              Eu am un Skil de 12 V cu doi acumulatori. Il am de vreo 2 ani si nu pot spune ca nu l-am muncit prin casa.
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              • apanoiu
                                Membru Marcant
                                • 10.mai.2010
                                • 643

                                #30
                                Foarte important este ambreiajul si schimbatorul de viteze!
                                Modelele cu 2 viteze se descurca foarte foarte bine si la insurubare si la gaurit.

                                Viteza de gaurire este mai mica decat la o bormasina cu cablu.
                                DIY

                                Comentariu

                                Procesare...