Masina de gaurit si insurubat cu acumulator

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dummy_
    Membru Marcant
    • 16.mai.2009
    • 670

    #31
    Postat în original de florinalbu
    intentionez sa-mi iau o bormasina pe acumulator buna chit ca am s-o folosescpt lucrari casnice si m-am oprit din cautari la modelul MAKITA BDF343SHE ACUMULATORI LI-ION de 14,4v -1,5ah ,credeti ca este o alegere buna sau trebuie sa aiba mai multi ah?
    Va multumesc
    Buna seara , nu stiu daca o sa va ajute sau nu , daca nu va ajuta pe dumneavoastra poate o sa ii ajute pe altii
    Am un model de la Makita 6319 dwfe la 12 v si alt model de la bosch Gsr 14.4v v2 , din cate se poate vedea modelul de la makita e mai nou fiind achizitionat acum 5-6 ani , cel de la bosch 1 an deci relativ nou , cel de la bosch lam luat fiinca mai am o surubelnita cu inpact si un polizor pe acumulatori tot la 14.4 v , acumulatorii fiind conpatibili
    Din experienta proprie pot sa va spun urmatoarele despre fiecare model in parte
    Makite - sincer ma declar foarte multumit , acumulatorii sunt de 3.0 ah timp de incarcare in jur de 30-40 min ce mi-a placut la ia -se aseaza bine in mana , si e foarte indemanatica , are 3 viteze de lucru , carbunii ii poti schinba din exterior , schinbatorul de sens este acesibil chiar si cu manusi , imi place sistemul de a comuta intre insurubare si gaurire , e mai acesibil si comod decat a tot rotii de partea de langa mandrina , e puternica , mai ales in prima treapta la 300 rot /min si mai mult decat toate e fiabila , facuta sa reziste ( desigur expluatata corespunzator ) cutia de transport destul de incapatoare si suport pentru inca o baterie in plus
    _ ce nu imi place -durata de viata a beteriilor sa dimunuat , dupa schinbarea a 4-5 baterii la lucrari de gaurire partea manerului de langa motorul masinii si perile colectoare se incalzesc destulo de tare , mandrinul de plastic ( dewaltul e din metal ) suportul ptr biti in lateral si destul de dificil de manvrat , cauciucul a inceput sa se dezlipeasca pe la schinbatorul de sens , partea din spate e destul de tocit
    Boschul - ce imi place - e mai puternica ca makita si are turatia o idee mai mare , bateria tine mai mult ( e de 2.6 ah ), are mandrina cu autostrangere , dar bitii in mandrina se fixeaza mai greu conparativ cu makita , are suport de biti in fata ,
    Ce nu imi place - e mai badarana , nu se aseaza foarte bine in mana putin incomoda , e o idee mai grea , are 2 trepte de viteza , schinbatorul de viteze mi se pare cam fragil , cand schinbi dintro treapta in alta se mai intampla sa nu intre bine pe pinioane , schinbatorul de sens e o porcarie , cu manusi e aproape inposibil de manevrat , e prost anplasat
    da inpresia de robustete sar nu e asa de bine inchegata ca makita , carbunii nu sunt acesibili din exterior , trebuie demontat capacul din spate , despre rezistenta nu pot sa va spun inca nimica deocamdata nu a suferit socuri , makita am mai scapato din greseala de cateva ori din greseala si neatentie de pe vrun calorifer sau de la joasa inaltime , nu a avut de suferit despre fiabilitate .....mai vb peste 6 ani
    Ca scule cu acumulator din aceasta gama daca ai banii asi obta pentru dewalt , intre bosch si makita prefer makita cu toate ca e de voltaj mai mic , am lucrat si cu modelul de la hilti de 14v dar nu mi sa parut stralucit , cel mai mult ma enerva faptul ca avea protectie termica la motor cand se incalzea putin se oprea si tre sa se raceasca , iti venea sa o dai de pamant dar ma durea inima la cat costa
    Metabo - mai am modelul de 18 v cu functia de inpuls -o porcarie cu acumulatori , zici ca strangi o gasca de gat , manerul se torsioneaza si e prea subtire , simti ca se misca din toate incheieturile de ti-e frica sa nu ii sara rotorul afara , functia de inpuls nu prea ii vad rostul , in plus e mai scumpa ca makita sau boschul , singura chestie faina e incarcatorul si bateria care sunt racite cu aer si timpul de incarcare redus inj jur 15 min
    Am si modelul mai mic de la makita 6270 nu prea o folosesc , am cunparato pentru acumulatori de 12 v care ii folosesc la cealanta , o folosesc la montat cadite de baie , insurubari fine ptr gaurire mi se pare cam firava
    Sper sa va foloseasca si imi cer scuze daca am ocupat prea mult spatiu o sa incerc sa atasez si o poza cu cele 2 bormasini daca merge
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • apanoiu
      Membru Marcant
      • 10.mai.2010
      • 643

      #32
      Sculele expuse sunt High-End,Heavy duty,etc, nu se preteaza la DIY (datorita pretului). Problema ramane cu consumabilele, in speta acumulatorii. carbunii, la utilizare DIY nu cred ca cedeaza mai devreme de 4 ani, eu o am pe a mea cu acumulatorii cam dusi , 4 ani si nu s-au consumat carbunii.
      DIY

      Comentariu

      • dummy_
        Membru Marcant
        • 16.mai.2009
        • 670

        #33
        Postat în original de apanoiu
        Sculele expuse sunt High-End,Heavy duty,etc, nu se preteaza la DIY (datorita pretului). Problema ramane cu consumabilele, in speta acumulatorii. carbunii, la utilizare DIY nu cred ca cedeaza mai devreme de 4 ani, eu o am pe a mea cu acumulatorii cam dusi , 4 ani si nu s-au consumat carbunii.
        Acumulatorii sunt foarte scumpi , la makita de 12 v sunt in jur de 400 lei bucata , in conditile in care cu 1200-1300 cunperi masina si 2 acumulatori

        Comentariu

        • florinalbu
          Incepator
          • 12.mar.2009
          • 59

          #34
          dintre WURTH MAKITA SI DEWALT ca bormasin cu acumulator ce sa aleg?Va multumesc sa aveti o zi buna

          Comentariu

          • apanoiu
            Membru Marcant
            • 10.mai.2010
            • 643

            #35
            Toate care costa mult sunt bune.
            Cred ca mai bine ai expune modele, nu firme. Nici o firma nu detine secretul sculelor bune pe bani putini
            Eu am bosch GSR deci profesional dar nu heavy duty si sunt multumit.
            DIY

            Comentariu

            • dummy_
              Membru Marcant
              • 16.mai.2009
              • 670

              #36
              Postat în original de florinalbu
              dintre WURTH MAKITA SI DEWALT ca bormasin cu acumulator ce sa aleg?Va multumesc sa aveti o zi buna
              Depinde in ce scop vrei sa o folosesti
              Pentru un profesional intens si industrial modelele hight end de 18-36 v de la Dewalt sunt cele mai performante ( ma refer la modelele cu carcasa reductorului dim metal , 3 viteze 2000 rotatii/min , cu sau fara percutie , mandrina de metal
              tot pentru uz profesional se preteaza cam in aceasi categorie Makita si Boschul cu aceleasi carecteristici tehnice si constructie
              , anbele firme mai comercializeaza si produse consumer , pentru lucrari mai usoare, deci gama de produse e destul de variata si ai de unde alege
              Au si scule hobby - boschul verde si la makita - Mateck-ul
              Pe langa Bosch si makita asi enumera Hitachi , Ridgid , Roby , Kress
              (Hilti intra in alta categorie de pret )
              Wurthul , nu am idee , dar dupa cum arata si ce performante tehice au nu par prea stralucite , cred ca sunt fabricate sau copiate dupa Bosch si cu eticheta de Wurth ( prea seamana majoritatea produselor )

              Comentariu

              • florinalbu
                Incepator
                • 12.mar.2009
                • 59

                #37
                am gasit la dedeman un DeWalt modelul dc727 de 12v si 1,3ah la 700ron,eu am s-o folosesc pe langa casa si din cand in cand la vreun ciubuc daca pica

                Comentariu

                • florinalbu
                  Incepator
                  • 12.mar.2009
                  • 59

                  #38
                  am cumparat dewaltu-l multu,esc pt sfaturi

                  Comentariu

                  • dummy_
                    Membru Marcant
                    • 16.mai.2009
                    • 670

                    #39
                    Postat în original de florinalbu
                    am cumparat dewaltu-l multu,esc pt sfaturi
                    Primele inpresii ?

                    Comentariu

                    • florinalbu
                      Incepator
                      • 12.mar.2009
                      • 59

                      #40
                      Postat în original de dummy_
                      Postat în original de florinalbu
                      am cumparat dewaltu-l multu,esc pt sfaturi
                      Primele inpresii ?
                      deocamdata nu am puso la treaba asa cat m-am jucat cu ea sunt multumit acumulatorul chiar sa incarcat intr-o ora atat cat era specificat,pare destul de puternica un pic cam grea dar asta inseamna ca este sanatoasa

                      Comentariu

                      • dummy_
                        Membru Marcant
                        • 16.mai.2009
                        • 670

                        #41
                        Postat în original de florinalbu
                        dintre WURTH MAKITA SI DEWALT ca bormasin cu acumulator ce sa aleg?Va multumesc sa aveti o zi buna
                        Dewaltul din categoria superioare sunt cele mai bune , orienteazate spre gama de 18 v , angrenaje metalice , mandrina metalica , frana de motor 2000 rot / min etc sunt cele mai bune caracteristici dar si pretul e pe masura
                        Cel mai bun raport calitate /pret e data de Makita , are aproape toate caracteristicile dewaltului , mai putin mandrina de metal si o turatie ceva mai mica in rest numai de bine eu dupa 6 ani am schinbat deja acumulatorii dar masina se prezinta ca noua fara probleme
                        Wurth nu am lucrat deci parerea mea asupra lor e pur speculativa data din date tehnice si rewiuri de pe net , orcum deocamdata pana la dovada contrara nu ma inpresioneaza de loc nici ca carecteristici nici ca disain , carcasa seamana cu surubelnitele de la skill , numai de plastic , nu cred ca rezista la o cazatura mai mare de jumate de metru , nu par ergonomoce si nici de incredere si inca ceva in toare rewiurile de pe net cu principalii producatori de scule wurthul nici macar nu apare e oare o coincidenta ??? eu stiam ca comercializeasa diferite consumabile ptr industria auto incepand de la actibilde pana la panze de polizor si spreiuri de degresat ..., orcum gama lor de produse e ffff mica cate un produs din fiecare categorie
                        Mie personal nu imi place sa merg la risc - concluzia nu o sa risc cu wurth fiinca au preturi ff mari ptr ceea ce ofera .

                        Comentariu

                        • tdr.
                          Incepator
                          • 27.mai.2010
                          • 70

                          #42
                          Ce parere aveti de makita.ro/Masina-de-gaurit-insurubat-cu-acumulator-Makita-8414DWAE-p245-o.htm ?

                          Comentariu

                          • da_n
                            Banned
                            - Exclus de pe forum -
                            • 10.mai.2009
                            • 1228

                            #43
                            Postat în original de dummy_
                            Wurth ... nu par ergonomoce si nici de incredere si inca ceva in toare rewiurile de pe net cu principalii producatori de scule wurthul nici macar nu apare e oare o coincidenta ??? eu stiam ca comercializeasa diferite consumabile ptr industria auto incepand de la actibilde pana la panze de polizor si spreiuri de degresat ..., orcum gama lor de produse e ffff mica cate un produs din fiecare categorie
                            Mie personal nu imi place sa merg la risc - concluzia nu o sa risc cu wurth fiinca au preturi ff mari ptr ceea ce ofera .
                            ai dreptate, Wurth e firma de vanzari, nu e fabrica de scule, probabil ca nici abtibildul cu numele nu-l fabrica ei

                            Comentariu

                            • DYC
                              Membru Marcant
                              • 28.iul.2008
                              • 388

                              #44
                              Postat în original de tdr.
                              Ce parere aveti de makita.ro/Masina-de-gaurit-insurubat-cu-acumulator-Makita-8414DWAE-p245-o.htm ?
                              La ce fel de lucrari doriti sa o folositi?
                              Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
                              vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

                              Comentariu

                              • tdr.
                                Incepator
                                • 27.mai.2010
                                • 70

                                #45
                                Mai la toate ce intervin intr-o gospodarie.Daca ati putea dvs sa imi spuneti la ce tip de lucrari se preteaza si la ce nu v-as fi recunoscator.

                                Comentariu

                                Procesare...