Posibile infiltratii

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • raresn
    Incepator
    • 17.sep.2007
    • 19

    Posibile infiltratii

    Buna ziua,
    voiam sa va prezint situatia mea. Casa in care locuiesc a fost construita in 1938, asta ca sa va faceti o idee despre tehnologia folosita. Este o casa din caramida. Acum 2 ani s-a refacut strada si trotuarul si au scurmat tot terasamentul. Au turnat asfalt nou si de atunci am urmatoarele probleme: asa cum reiese si din schita alaturata dupa ce ploua si se usuca tencuiala casei imi raman niste urme albe (ca acelea care raman iarna pe pantofi de la sare). Imediat dupa ploaie a inceput de vreun an incoace sa am umezeala excesiva la nivelul solului in beci la baza peretelui dinspre trotuar.
    Banuiesc ca se infiltreaza pe la baza casei, pe langa asfalt. Ideea este ca nu pot sa sparg asfaltul turnat de cei de la primarie ca ma trezesc cu vreo amenda si ma tot gandeam ca alternativa sa lucrez in zona rosie unde nu am polistiren, sa dau jos tencuiala si sa pun ceva hidroizolator si apoi sa retencuiesc acest brau. Ce parere aveti? Eventual as putea sa vin cu 1cm sau 2 cm de material peste buza asfaltului, in acest fel impiedicand sa mai ajunga apa acolo. Am mare incredere in sfaturile dumneavoastra asa ca astept cu nerabdare o sugestie.
    Multumesc mult.
    Fișiere Atașate
  • raresn
    Incepator
    • 17.sep.2007
    • 19

    #2
    modificare schita la "posibile infiltratii"

    Aduc o mica modificare la schita postata anterior. Am facut o analiza a materialelor si am modificat in consecinta schita. Am crezut initial ca este caramida o parte din braul neacoperit de polistiren, insa este beton si tencuiala.
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15126

      #3
      Lucrarile efectuate pe strada nu au afectat nici in fel de coonducta de canalizare sau camin stradal?
      Nu s-a deteriorat nimic din fundatia dvs. sau straturile existente de pe aceasta?

      Eu va recomand sa mergetoi la Primarie, discutati problema si o sa obtineti acordul pentru a putea interveni la zona cu probleme.
      Daca ar fi doar de la hidroizolatia zonei sau lipsa de etanseitate a trotuarului ar fi mai usor insa nu putem sti daca este singura zona de unde poate proveni apa.

      Comentariu

      • raresn
        Incepator
        • 17.sep.2007
        • 19

        #4
        re:

        Fundatia n-a fost afectata de lucrari. Chiar am urmarit acest lucru foarte atent. S-a intervenit cu excavatorul si s-a luat tot (piatra sau ciment acolo unde era cazul) pana la stratul de nisip. O sa fac o fotografie si o voi posta.
        La mine umezeala apare doar cand ploua si pe perioada verii cand sunt mai multe zile fara ploaie e uscat. Deci ipoteza cu infiltratiile de la conducte de alimentare/canalizare nu prea sta in picioare.
        Daca ar fi de refacut hidroizolatia, ar trebui sa cerem acordul la primarie ca sa spargem trotuarul si apoi trebuie sapat pana la ce adancime? Pana sub fundatie? Adica ... 1.6m???
        Ce material ar trebui pus pe fundatie pe post de hidroizolant?
        Pe vremuri se facea cu smoala, dar cred ca au aparut ceva alternative.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15126

          #5
          Cat mai jos spre talpa fundatiei.
          Era doar o ipoteza legata de probleme de la retelele stradale iar faptul ca apar probleme doar cand ploua nu exclude ideea. Se stie ca exista probleme pe perioada cand ploua si mai ales cand avem ploi torentiale cand canalizarea nu mai face fata.
          Oricum acest lucru este dificil sa il apreciati dvs., poate numai daca aveti pe cineva la regia de apa-canal care stie situatia canalizarii stradale in acea zona.
          Hidroizolatia se poate face cu membrana bituminoasa lipita la rece sai la cald sau cu membrana autoadeziva.
          Pentru varianta cu membrana autoadeziva se poate realiza astfel:
          -curatare si reparare suport
          -aplicare grund Ceresit BT26
          -lipire membrana autoadeziva Ceresit BT21
          -strat de protectie membrana din polistiren extrudat sau membrana cu crampoane.

          Comentariu

          Procesare...