Mucegai negru pe perete - (cu vita de vie)

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • lemnarm
    Incepator
    • 24.aug.2009
    • 76

    Mucegai negru pe perete - (cu vita de vie)

    Salutari,

    Ieri am descoperit ca peretele imi este plin de mucegai in partea de jos , unde nu era asa de bine ventilat si probabil era mai umed ... mentionez ca peretele este orientat la sud este la o casa , la parter si este la limita de proprietate dintre mine si vecinul de la sud ... aproape de acest perete , la 40-50 cm de el vecinul are o vita de vie (care pana anul acesta nu crescuse asa de mult ... deci probabil de asta ii umiditatea mai mare decat normal) ...

    Oare ce pot face ca sa nu mai imi creasca mucegaiul acolo ? Caut solutii sa inaltur cauza pentru ca oricum in cateva sapt intra la renovare camera .. si as dori sa stiu ce as putea face ca sa nu mai am mucegai acolo ...

    Daca oare as izola peretele la soculu cu extrudat , intre mine si vecin oare as rezolva problema ??

    Mentionez si ca , casa este in panta si deci nivelul camerei de care vorbeam este foarte aproape de sol in partea dinspre vecin ...

    Multumesc,
    Mircea
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15093

    #2
    Mucegaiul este pe interior sau pe exterior?
    Puteti pune o foto din exterior?
    Despre fundatie si zidarie ce ne puteti spune, eventual hidroizolatie?

    Comentariu

    • lemnarm
      Incepator
      • 24.aug.2009
      • 76

      #3
      Peretele este destul de vechi si nu cred ca hidroizolatia este facuta corespunzator sa zicem ... in coltul cel mai intunecat se simte ca este destul de umed peretele ...

      Mucegaiul l-am sesizat pe interior , insa trebuie sa recunosc ca doar daca am acoperit peretele cat de cat , astfel incat nu respira , doar in cazul acela a facut mucegai mai pronuntat ...


      Oare daca as sapa paralel cu zidul si as izola termic cu ceva extrudat , ar fi de ceva ajutor ?

      Am sa incerc sa fac niste poze as vedem mai clar cum sta situatia ...

      Merci,
      mircea

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15093

        #4
        Doar izolatia cu extrudat nu cred ca poate rezolva problema daca sunt si alte aspecte legate de hidorizolatie si apa din sol.
        Posibil sa fie si probleme cu umiditatea din sol dat fiind zona umbrita puternic si care tine umezeala.

        Zidaria/peretele nu se simte umed?
        Pe ce inaltime apar problemele de la pardoseala?
        Cu pardoseala nu sunt probleme cu umiditatea?

        Daca atunci cand nu acoperiti zona pare OK, va sfatuiesc sa nu o acoperiti cu ceva ci sa o mentineti neacoperita si cat mai ventilata.

        Comentariu

        Procesare...