Durata de viata a conductoarelor electrice

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • ggelu
    Membru marcant
    • 28.apr.2009
    • 394

    #31
    In industrie chiar sunt domenii din care te dau afara daca folosesti conductor masiv sau trebuie sa dai extemporale justificative serioase . Sincer, exceptand lucrul mai usor ( nu-ti trebuie sarpe ) nu vad alt avantaj al acestuia. Un cleste de strans pini si pini ar trebui sa aiba orice electrician.

    Comentariu

    • electricman
      Membru Marcant
      • 26.iul.2009
      • 690

      #32
      Postat în original de ggelu
      In industrie chiar sunt domenii din care te dau afara daca folosesti conductor masiv sau trebuie sa dai extemporale justificative serioase . Sincer, exceptand lucrul mai usor ( nu-ti trebuie sarpe ) nu vad alt avantaj al acestuia. Un cleste de strans pini si pini ar trebui sa aiba orice electrician.
      Da un exemplu,in afara de tablourile cu automatizari!
      Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

      Comentariu

      • jhonyy
        Membru
        • 04.ian.2007
        • 262

        #33
        Am lucrat o perioada la Siemens la centrale telefonice si echipamente de fibra optica. Toate legaturile electrice la echipamente erau cu cablu monofilar iar cel multifilar se folosea doar la diametrele de cablu mai mai mari.Vorbesc de legaturile facute in sediile Romtelecom la statiile electrice montate de Siemens.

        Comentariu

        • raducu_ilie
          Living Legend
          • 10.apr.2008
          • 1043

          #34
          Industria aviatica, robotica, etc. Totusi nu pricep de unde este inversunarea asta de a decreta ca "ce folosesc eu este cel mai bine". Fiecare electrician foloseste ceea ce crede el ca este ok ca doar de aia semneaza si raspunde si ceea ce se preteaza mai bine la instalatia respectiva. In rest, sa dea Dumnezeu sa fie instalatii de facut ca pana acum ca industria producatoare are si monofilar si multifilar. E ca si cum ne-am certa care masina e mai buna sau ce echipa e mai tare. Fiecare tabara are parerile ei si trebuiesc respectate ca atare. Stima!
          PS. Daca administratorul ar putea face un poll ne-am putea vedea "pasiunile" in functie de ce alege fiecare.
          Sanatate maxima si efort minim!

          Comentariu

          • ggelu
            Membru marcant
            • 28.apr.2009
            • 394

            #35
            Transporturi; utilaje cu vibratii....
            Da de ce, ai fabrica de cablu masiv ?

            Comentariu

            • raducu_ilie
              Living Legend
              • 10.apr.2008
              • 1043

              #36
              . Nu cred. Omul vrea sa afle.
              Sanatate maxima si efort minim!

              Comentariu

              • bogd
                Membru Marcant
                • 16.aug.2009
                • 546

                #37
                Durata de viata a firelor electrice

                stima d.le inginer. va sant dator cu cateva explicatii. 1 stiu ca nu am voie sa depasesc 10m fara a pune doza de distributie, 2 conductorul folosit de mine si recomandat clientilor este FY. NU MA VOI ABATE DE LA ACESTE 2 NORME.RESPECT
                PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                Comentariu

                • raducu_ilie
                  Living Legend
                  • 10.apr.2008
                  • 1043

                  #38
                  Dozele de derivatie se monteaza in functie de configuratia cladirii si a traseelor. Este ca si in cazul unui traseu...daca aveti mai mult de 3 unghiuri de 90 de grade e cam dificil sa inlocuiti conductoarele din acel tub, nu? Din considerente estetice se incearca scoaterea lor pe hol dar de multe ori daca din punct de vedere tehnic nu este posibil, acestea se monteaza si in camere. Cat despre conductorul folosit, nu exista un normativ unde sa se stipuleze ca in constructii se foloseste un anumit tip de conductor la utilizarea normala. Dvs sunteti obisnuit cu Fy...Fy sa fie. Lucrari sa fie..ca avem de unde alege. Stima!
                  Sanatate maxima si efort minim!

                  Comentariu

                  • bogd
                    Membru Marcant
                    • 16.aug.2009
                    • 546

                    #39
                    Durata de viata a firelor electrice

                    Ca o paralela la discutia cu firele,am voie sa folosesc cablu de 2,5 la un circuit de iluminat? este o intrb.retorica pt a afla raspunsul ce mi l-a dat un client.
                    PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                    Comentariu

                    • raducu_ilie
                      Living Legend
                      • 10.apr.2008
                      • 1043

                      #40
                      Conductorul se alege in functie de consumul circuitului respectiv. Am avut corp de iluminat unde am dus 6 , ca si maxim si corp de iluminat unde am dus 0.75. Normativul spune 1 minim. In functie de puterea circuitului respectiv, calculati si vedeti de cat este nevoie. Raspunsul la intrebarea dvs..DA!
                      Sanatate maxima si efort minim!

                      Comentariu

                      • ggelu
                        Membru marcant
                        • 28.apr.2009
                        • 394

                        #41
                        @ Bogdan : Crede-ma ca asa cum tu te-ai obisnuit sa lucrezi cu FY poate asa m-am obisnuit cu VLPY. M-am saturat de conductorul de Al de 4 mmp din instalatiile vechi pe care daca-l strangeai bine in suruburi iti arunca priza afara din doza. Stiu ca intre timp s-au modificat multe dar unele reflexe raman !

                        Comentariu

                        • bassu
                          Membru Marcant
                          • 25.nov.2008
                          • 475

                          #42
                          E pacat ca cei care predau nu folosesc si ceva din prezent. Doza la 10 metri? Poate la abatoare, la camine culturale, etc. Incearca sa faci asta intr-un apartament cu camere de 3/4 si atunci sa vezi ce o sa te laude ala care receptioneaza lucrarea. Cat despre optiunea dvs dat fiind ca sunteti la inceputul carierei nu va grabiti cu afirmatiile. Mai aveti multe de invatat si s-ar parea ca din fericire aici pe forum sunt destui care sunt dispusi sa va ajute. In meseria asta inveti mereu si cand ajungi sa zici ca tu stii destule sau ca le-ai vazut pe toate...ai mari probleme. Personal folosesc litat -MyF- in combinatie cu piese terminale sau reglete. Sanatate si cum spunea cineva..multe lucrari!

                          Comentariu

                          • electricman
                            Membru Marcant
                            • 26.iul.2009
                            • 690

                            #43
                            Postat în original de raducu_ilie
                            Industria aviatica, robotica, etc. Totusi nu pricep de
                            Am impresia ca nu vorbim aceeasi limba,care industrie aviatica? Confunzi instalatia electrica interioara a unui aparat cu alimentarea unui aparat?(strung,freza raboteza)?
                            Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                            Comentariu

                            • electricman
                              Membru Marcant
                              • 26.iul.2009
                              • 690

                              #44
                              Postat în original de raducu_ilie
                              . Nu cred. Omul vrea sa afle.
                              Care omul vrea sa afle?Tu ai impresia ca stii ?Poate ar trebui sa vorbesti despre ceea ce stii1
                              Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                              Comentariu

                              • electricman
                                Membru Marcant
                                • 26.iul.2009
                                • 690

                                #45
                                Postat în original de ggelu
                                Transporturi; utilaje cu vibratii....
                                Da de ce, ai fabrica de cablu masiv ?
                                Nu confunda tu utilajele mobile cu altceva!
                                Nu lucrezi in domeniu ,asa ca nu confunda comenzile cu forta!
                                Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                                Comentariu

                                Procesare...