Durata de viata a conductoarelor electrice

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • addysoftware
    Incepator
    • 28.oct.2009
    • 58

    transportul la dist mari

    Din nou off topic:
    Nu neaparat din cauza aceasta. Cablurile de transport aeriene nu au in general diametre mai mari de atat, si sunt din aluminiu (multifilar) cu miez de otel. Cauzele sunt multiple: efectul corona este mai puternic la curent alternativ la tensiuni mari; efectele inductive si capacitive ale firelor devin din ce in ce mai importante la distante foarte mari. Transportul energiei in curent continuu devine mai rentabil decat in curent alternativ peste o anumita distanta, desi posturile de transformare sunt cu totul diferite si mult mai scumpe (contin redresoare respectiv invertoare cu coloane de tiristori), deoarece transformatoarele nu functioneaza in curent continuu. O alta cauza este necesitatea legarii unor zone care functioneaza cu frecvente diferite - 50Hz si 60Hz
    On-topic:
    PVC folosit la izolare are o durata mare de viata daca cablurile nu sunt supraincalzite (altfel devine casant, sfaramicios si apar crapaturi prin care se strecoara umezeala)
    Temperatura considerata acceptabila pentru o viata de cca 20 de ani este 50 C. Pentru cablurile din pereti, de obicei asta inseamna 8A/mm^Cu (daca sunt doar 2 fire+earth). Acest curent scade cu numarul de cabluri, ajungand la acei 4A/mm^ pentru 5-6 fire de transport, deoarece acestea vor genera mai multa caldura in acelasi spatiu. In general asta nu inseamna ca aceste cabluri vor "expira" la sfarsitul celor 20 de ani, conditiile practice fiind de multe ori extrem de cele teoretice. Izolatia va imbatrani mult mai lent daca temperatura nu este asa de ridicata. Oricum este stipulat sa se faca o verificare din 5 in 5 ani dupa 10 ani de exploatare, dar "casnic" nimeni nu o face.

    Comentariu

    • Cherubino
      Living Legend
      • 10.iul.2006
      • 1688

      Postat în original de RaspoElectric
      Postat în original de florin muresan-grecu
      Si atunci de ce ziceti ca vorbesc fara sa stiu?
      Pe dvs v-am citat.Nu ma refeream la dvs ca nu stiti.Tocmai am intarit ce a-ti afirmat daca cititi atent.
      Cu respect ... Ovi
      Stima
      LARGO AL FACTOTUM

      Comentariu

      • AdelaTm
        Incepator
        • 13.apr.2007
        • 83

        Răspuns la: Durata de viata a firelor electrice

        Nu cred ca am atâta timp sa citesc,acest topic,ideea,e l
        A ce perioada de timp,trebuie verificata instalația,si inca nam inteles cupru sau aluminiu,dar la cupru e mai mult de lucru,si fața de anii 80 poate au mai aparut unele aparate,atorcatorul de fructe,mixer,cafetierea,blender,cel putin la mine in gospodărie,dar in urmatorii 10 ani,se vor înmulți si mai multe,si as vrea sa stiu daca cel care face lucrarea il pot trimite la depozite,nu vrea china,turcia etc

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          Răspuns la: Durata de viata a firelor electrice

          Dvs. nu aveti timp sa parcurgeti textul dar doriti ca noi sa ne facem timp sa va raspundem "pe scurt" S-au discutat mai multe aspecte in acest topic.
          Ideal este sa folositi cuprul. Acum nu stiu daca va referiti la un bransament sau la instalatia din casa.
          Diferentierea intre numarul de consumatori si puterea ceruta de la retea conduce la sectiuni de conductoare diferite si la un anumit numar de circuite, lucruri pe care le stabileste un proiectant sau un electrician autorizat.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1688

            Răspuns la: Durata de viata a conductoarelor electrice

            AdelaTM
            Observ ca postati mesaje in toate subiectele care va cad sub ochi, dar, asa cum v-am mai scris in urma cu cateva zile, daca nu va faceti ordine in gandire si daca nu gasiti pe cineva care sa va transpuna ideile in scris in asa fel incat ele sa poata fi citite (e clar ca dvs. nu sunteti in stare de asta), este imposibil sa primiti niste sfaturi corecte. De ce nu incercati sa intelegeti si sa aplicati aceste solicitari? Mie unul imi pare rau de timpul pe care-l investiti in aceste postari si chiar asa vrea sa va ajut cu sfaturi, dar pana cand nu ma veti face sa inteleg clar care va sunt dorintele, nu pot sa va acord niciun fel de ajutor. Imi pare rau...
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            Procesare...