+ Răspuns la subiect
Pagina 6 din 7 PrimulPrimul ... 4567 UltimulUltimul
Rezultate 51 la 60 din 68

Subiect: Cum scap de buruieni

Cum scap de buruieni ??

salut! am un teren aprox 400 mp pe care nu vreau sa vad decat pamant.cum pot scapa de buruieni care cresc pana la 1.5m inaltime.???

Răspuns la: Cum scap de buruieni ??

Te duci la un magazin cu seminte, pesticide si ierbicide si iei un ierbuicid total. Costa cam 30 ron 500 ml, se pun 70 ml la 10 l la 3 ari (300mp). Da poti pune 140 la 15 l ca sa fie mai concentrat si dai cei 400 mp. O sa ramana ca in tara ghionoaiei dupa. Dureaza cateva zile pana se usca, ar fi bine sa nu ploua in primele 24 de ore.

Pliviti manual terenul dupa care ierbicidati de 2-3 ori cu un ierbicid total.

Plivitul manual cade din discutie deoarece ar insemna sa smulg buruieni 2 luni.Deci sunt multe.O sa pun o poza.Ce marca de ierbicid sa folosesc? Nu ma intereseaza sa cultiv ceva ulterior.Mentionez ca am incercat cu : sare,motorina,clor,si ierbicid dar nu stiu exact marca,oricum nici un din variante nu a functionat.Va multumesc!

Asta e terenul
    Miniaturi atașate Miniaturi atașate Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	1.JPG‎ 
Afișări:	555 
Mărime:	169,7 KB
ID:		66899  

Răspuns la: Răspuns la: Cum scap de buruieni ??

Buruienile au fost taiate ieri,ca aveau 1.5 metri

Răspuns la: Cum scap de buruieni

Erbicid total: Glifotim 360 SL, Roundup etc.

Răspuns la: Cum scap de buruieni

Foloseste Roundup, erbicid total, insa nu e suficient sa dai doar o data. Anul trecut am dat in curtea din spate de 5 ori cu total si anul asta tot jungla este. Trebuie insistat o data la o luna-2 luni, pentru ca mai ales ca 1-2 saptamani dupa ploi puternice incep iar sa apara buruieni. Sau daca ai posibilitatea si nu ai de gand sa plantezi nimic curand, da cu ierbicid total si pune in toata curtea folie (ceva ieftin ca geotextila este scumpa pentru toata suprafata aia) si las-o un an acolo si ar trebui sa scapi pana la urma

Citat Postat în original de eexcalade Vezi post
    Plivitul manual cade din discutie deoarece ar insemna sa smulg buruieni 2 luni.Deci sunt multe.O sa pun o poza.Ce marca de ierbicid sa folosesc? Nu ma intereseaza sa cultiv ceva ulterior.Mentionez ca am incercat cu : sare,motorina,clor,si ierbicid dar nu stiu exact marca,oricum nici un din variante nu a functionat.Va multumesc!
    nu se pliveste inainte de ierbicidat!!!!!!!!!!!!!!. Tocmai datorita frunzelor ierbicidul intra in planta si distruge si radacina. Eu folosesc la vie cand inca nu apar frunzele de vita. Ataca doar buruienile care deja sunt verzi.

Citat Postat în original de adelintiudic Vezi post
    nu se pliveste inainte de ierbicidat!!!!!!!!!!!!!!.
    stiu.dar buruienile erau de peste 1 metru.astept sa creasca putin si dau cu ierbicid.Merci!

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Cum scap de soareci? funny!!!
    De tiliuta oana în forumul General
    Răspunsuri: 11
    Ultimul post: 09.04.2013, 06:14
  2. Cum scap de viespi?
    De alirot în forumul Gradina / Curte
    Răspunsuri: 12
    Ultimul post: 05.11.2011, 11:14
  3. Cum scap de mucegai
    De mauradi în forumul Termoizolatii