Infiltratii apa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • sareinoki2010
    Incepator
    • 20.iun.2010
    • 2

    Infiltratii apa

    Ne-am mutat de 1 an intr un apartament intr-un bloc stil rusesc (acelea portocalii cu 8 etaje 1980 terminat)... 2 camere la etajul 7 din 8. Apartamentul avea niste termopane mai vechi care mi s au parut ok si le am pastrat .... nu le am mai schimbat....
    Am zugravit am reparat la geamuri pe interior si exterior..... cand au inceput furtunile.... imi intra apa pe sub glafurile exterioare.... ca la robinet pot spune
    Am schimbat termopanele cu unele f scumpe si f calitative....insa surprizaaaaaa am patit la fel...... am descoperit ulterior dupa ce am spart reparatiile interioare ca de fapt apa se infiltra de undeva dintre placile blocului..... in nici un caz dupa fatada sau prin alte modalitati....
    intre placile blocului au bagat vata de sticla.... nu au facut terminatia de beton si se imbiba vata de sticla si imi ploua direct in casa pe termopane....
    ne am gandit ca ar fi de pe terasa blocului ... ca nu ar fi izolatia facuta bine,,,, dar nu e de acolo,,,, vecinul de la etajul 8 are aceeasi problema
    Mentionez ca rosturile dintre placile de pe fatada nu sunt tencuite de cand s a facut blocul...... sunt destul de scobite in interior..... credeti ca asta ar fi cauza???? zilele astea ne am hotarat sa chemam alpinisti sa le repare.... cu asociatia bineinteles
    intre timp am reusit sa stopam cat de cat infiltratia (sper din tot sufletul ,, azi am facut improvizatia asta,,, inca nu a plouat sa mi dau seama daca am facut bine)..... am introdus un glaf de aluminiu de 30 cm latime.... l am fixat mai in interior am facut panta sa se scurga apa... l am izolat cu silicon sanitar si l am fixat in spuma si condespanuri ...... urmand ca ulterior sa i facem reparatii pe interior sa izolam sa nu condenseze...

    Dumneavoastra ce parere aveti?????
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15126

    #2
    Rosturile dintre placi se pot izola daca acolo sunt probleme.
    Se umple zona cu spuma poliuratanica (daca exista gauri semnificative), se aplica o hidroizolatie (de exemplu Ceresit CL50 in care se inglobeaza o banda de etansare Ceresit CL152) si apoi se finiseaza zonele.

    Comentariu

    • sareinoki2010
      Incepator
      • 20.iun.2010
      • 2

      #3
      multumesc frumos....

      Comentariu

      Procesare...