Ventilator aerisire baie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • flocampean
    Incepator
    • 19.oct.2009
    • 90

    Ventilator aerisire baie

    Buan ziua, nu stiu daca ceea ce vreau sa face este chiar realizabil si pentru asta intreb aici , avem o baie de serviciu care vechiul proprietar a marit-o incluzand si o cabina de dus.
    M-ar interesa daca se poate monta un ventilator in zona in care este gura de aerisire de pe coloana .
    Sau daca ma sfatuiti ce as putea face altfel, am vazut ca au o adancime minima ce trebuie respectata, etc.
    Multumesc
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3606

    #2
    Coloana la care faceti referire este de aerisire ?

    Comentariu

    • flocampean
      Incepator
      • 19.oct.2009
      • 90

      #3
      Este vorba de coloana de aerisire a blocului

      Comentariu

      • Armand_h
        Membru
        • 14.feb.2009
        • 242

        #4
        Daca spuneti ca in incapere aveti un dus, atunci ar fi chiar indicat sa montati un ventilator, pentru a facilita evacuarea aburului.

        Va recomand sa calculati cubajul spatiului si sa alegeti ventilatorul in functie de acea valoare. Poate nu ar strica sa cumparati un ventilator cu clapeta de inchidere pentru a evita patrunderea de mirosuri urate, straine, din exterior in interior.
        Graba strica treaba !

        Comentariu

        • flocampean
          Incepator
          • 19.oct.2009
          • 90

          #5
          multumesc pentru raspunsuri

          Comentariu

          • apanoiu
            Membru Marcant
            • 10.mai.2010
            • 643

            #6
            Eu am la o baie un ventilator de PC, 12 cm, alimentat pe un transformator cu reglaj(alimentator universal). Acesta merge non stop la approx 1000-1500 RPM si este aproape inaudibil. Acesta rezolva problema umiditatii din baia fara geam.
            Pentru evacuare abur generat de dus, in functie de para de dus si de pozitia gaurii de ventilatie, este necesar un ventilator mult mai puternic, implicit si zgomotos.
            DIY

            Comentariu

            Procesare...