Legarea la pamint

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #16
    Sa furnizati curent cu panourile in reteaua dvs. electrica de la hala sau in reteaua electrica Enel?

    Se pot folosi elementele conductoare ale constructiei ca priza de pamant. Sunt necesare insa niste masuratori si eventual creearea unor legaturi de egalizare a potentialelor. Nu exista o echipa de electricieni care sa se ocupe de aceasta activitate? Asa ar fi normal.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • electricman
      Membru Marcant
      • 26.iul.2009
      • 690

      #17
      Postat în original de emanoil dumitrescu
      Buna seara!
      La firma unde lucrez constructia halei respective este metalica cu stalpi ingropati in pamant (54 de bucati de 60x60 la o adancime de 120 cm). Ca si impamantare s-a folosit legarea la partea metalica a constructiei.
      Va multumesc!
      Asta nu este solutie data de un proiectant electrice,este incorecta.
      Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

      Comentariu

      • electricman
        Membru Marcant
        • 26.iul.2009
        • 690

        #18
        Postat în original de emanoil dumitrescu
        Buna seara!Patronatul a decis sa instaleze o panouri solare care sa furmizeze 50 de kW in retea. Intrebarea mea este: pot sa leg aceasta instalatie din punct de vedere al impamantarii ca si cea precedenta? Sau exista un normativ unde se mentioneaza obligativitatea crearii unei alte impamantari?
        Va multumesc!
        Prizele de pamant trebuie obligatoriu interconectate,aia descrisa nu este din punct de vedere tehnic o priza de pamant,IN CAZ DE ACCIDENT AVARIE ,cei care au impus solutia aia vor fi trasi la raspundere.
        Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

        Comentariu

        • stefan1
          Membru Marcant
          • 20.sep.2009
          • 355

          #19
          Cum ar trebui sa fie solul ptr a face o priza de pamant, umed sau uscat, intreb ptr ca si eu o sa am nevoie cand o sa fac instalatia la casa, la spatele casei la hotar cu vecinu sunt cam 2.5m intre casa mea si a lui si solul mai tot timpul este umed, iar in fata casei (sud) este uscat si urmeza sa fac si terasa eu ma gandeam sa fac impamantarea si apoi sa torn placa de beton peste aceasta, pamantul este negru si de la adancimea de un metru este galben, binenteles aceasta priza va fi executata de un electrician, intreb deoarece nu stiu unde e mai bine sa o pozitionez.

          Comentariu

          • emanoil dumitrescu
            Membru
            • 10.iul.2010
            • 103

            #20
            Constructia in sine este metalica si este bazata pe 54 de picioare metalice introduse in pamant la o adancime de 120 cm. Picioarele respective au dimensiuni de 60x60 cm. Eu am scos la fiecare tablou, cate un electrod sudat de structura. Tensiunea respectiva generata de panourile solare va fi introdusa in SEN printr-un traf de medie. Intrebarea mea era daca se poate lega la aceasta structura cu impamantarea si cei cu instalatia de panouri sau trebuie sa le facem alta noi? Instalatia actuala de pamantare are intre 2,8 si 3,5 ohmi. Va multumesc pentru raspunsuri. Pe mine ma interesa unde scrie in normative ce se aplica aici. Eu, dupa ce stiu, as vrea sa fac alta pamantare ptr ei dar sefii mei, dpdv economic si dupa ce s-au consultat cu constructorii francezi au ajuns la concluzia ca se pot lega de aceiasi instalatie de pamantare. Va multumesc!
            Ultima editare de emanoil dumitrescu; 15.mar.2012, 20:26. Motiv: corectii gramaticale
            Mai bine prost 5 minute decat toata viata!

            Comentariu

            • electricman
              Membru Marcant
              • 26.iul.2009
              • 690

              #21
              Postat în original de emanoil dumitrescu
              Constructia in sine este metalic
              Si daca este metalica inseamna ca tine loc de priza de pamant?Valorile alea ti se par normale pt asa constructie?
              Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

              Comentariu

              • electricman
                Membru Marcant
                • 26.iul.2009
                • 690

                #22
                Postat în original de emanoil dumitrescu
                Va multumesc pentru raspunsuri. Pe mine ma interesa unde scrie in normative ce se aplica aici.
                Unde, nu-ti voi spune,dar se aplica ce ti-am scris mai sus.Vezi ca exista o lista cu verificatori tehnici,consulta unul si ai sa vezi.Ce pregatire ai?
                Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                Comentariu

                • electricman
                  Membru Marcant
                  • 26.iul.2009
                  • 690

                  #23
                  Postat în original de emanoil dumitrescu
                  dar sefii mei, dpdv economic si dupa ce s-au consultat cu constructorii francezi au ajuns la concluzia ca se pot lega de aceiasi instalatie de pamantare. Va multumesc!
                  Lasa-i pe ei sa semneze,ca sa nu o patesti tu.
                  Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                  Comentariu

                  • emanoil dumitrescu
                    Membru
                    • 10.iul.2010
                    • 103

                    #24
                    Apreciez ca mi-ati raspuns. Eu ma asteptam la o precizare referitoare la ce act normativ este facuta vreo referire la ce am intrebat. Toate constructiile metalice la constructia carora am participat au fost folosite ptr pamanatare daca valorile au fost sub 4 ohmi si daca verificatorul a fost de acord. Sunt electrician.
                    Mai bine prost 5 minute decat toata viata!

                    Comentariu

                    • electricman
                      Membru Marcant
                      • 26.iul.2009
                      • 690

                      #25
                      Postat în original de emanoil dumitrescu
                      Apreciez ca mi-ati raspuns. Eu ma asteptam la o precizare referitoare la ce act normativ este facuta vreo referire la ce am intrebat. Toate constructiile metalice la constructia carora am participat au fost folosite ptr pamanatare daca valorile au fost sub 4 ohmi si daca verificatorul a fost de acord. Sunt electrician.
                      Retine pentru tine,constructiile din metal se leaga la priza de pamant,nu ele sunt si prize de pamant.
                      Ei pot sa faca cum vor ,te-as intreba daca ai vazut vreodata iesind scantei in locurile in care se imbina duversele componente ale unei constructii metalice, fara o priza de pamant adecvata,atunci cand au loc descarcari electrice atmosferice indirecte,la functionasrea unor utilaje de putere mare,etc.
                      Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                      Comentariu

                      • Adamescu Ion
                        Living Legend
                        • 21.sep.2008
                        • 1104

                        #26
                        Postat în original de electricman
                        Retine pentru tine,constructiile din metal se leaga la priza de pamant,nu ele sunt si prize de pamant.
                        ..........
                        Si mai departe, motoarele utilajelor instalate pe o constructie metalica unde se leaga la priza de pamint?

                        Comentariu

                        • raducu_ilie
                          Living Legend
                          • 10.apr.2008
                          • 1043

                          #27
                          Si eu am vazut la toate constructiile facute pe piloni metalici aceasta practica. Daca masuratorile corespund, nu vad de ce nu se poate folosi acesata protectie. Buna observatia dvs, dl Adamescu. Platformele de foraj marin, etc ...
                          Sanatate maxima si efort minim!

                          Comentariu

                          • electricman
                            Membru Marcant
                            • 26.iul.2009
                            • 690

                            #28
                            Postat în original de Adamescu Ion
                            Si mai departe, motoarele utilajelor instalate pe o constructie metalica unde se leaga la priza de pamint?
                            Se leaga prin nulul de protectie al cablului de alimentare..
                            Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                            Comentariu

                            • raducu_ilie
                              Living Legend
                              • 10.apr.2008
                              • 1043

                              #29
                              Eu nu am vazut asa ceva. La ce am urmarit erau legate prin cordoane la structura metalica a constructiei.
                              Sanatate maxima si efort minim!

                              Comentariu

                              • Consultant electrice
                                Moderator
                                • 08.nov.2005
                                • 3240

                                #30
                                Priza de pamant este difinita ca un conductor sau grup de conductoare in contact direct si asigurand o conexiune electrica cu pamantul .
                                Exprimarea mea a fost gresita comparand cladirea cu priza de pamant, pentru ca priza de pamant in sine este compusa din electrozi ingropati (nu electrozi de sudura ), un inel conductor ingropat sau placi verticale ingropate.

                                Este clar ca rezistenta de dispersie a unei prize de pamant nu ramane constanta din cauza influentei umiditatii solului, inghetului sau a modificarii in timp a proprietatilor metalelor ingropate care alcatuiesc elementele prizei de pamant.

                                Legatura cu priza de pamant trebuie prevazuta si cu o eclisa de separatie pentru a putea efectua masuratori.
                                Fișiere Atașate
                                Curentul nu iarta!

                                Comentariu

                                Procesare...