Legarea la pamint

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Adamescu Ion
    Living Legend
    • 21.sep.2008
    • 1104

    Legarea la pamint

    Un material care poate fi util: Legarea la pamant & CEM
    Fișiere Atașate
  • RaspoElectric
    Membru Marcant
    • 17.feb.2009
    • 707

    #2
    Foarte interesant ... si util.
    Apropo de legari la pamant(la impamantare mai bine zis in cazul meu).

    Azi am fost la o vila care avea un curent intre nul si impamantare de 250 mA si ii cadea des diferentiala din BMPT (300 mA )si nu stia omul ce are.In BMPT nu era legat la bareta de Nul impamantarea,si era trimisa direct in instalatia de utilizare.Fiind la un capat de linie de LEA, ultimul stalp neavand tresa de impamantare legata la nul pe stalp,se crea o cadere de tensiune pe firul de nul , creand astfel un curent intre Nul si impamantare.Am masurat impamantarea si era FB ...0,71 ohmi ,am desigilat BMP(cu acordul ENEL) si am legat impamantarea impreuna cu nulul ce venea din retea,anuland astfel curentul diferential.Sincer sa fiu la cate bransamente am vazut si am facut ,inca nu am vazut pana azi BMPT care sa fie facut de firma NO Name ( SI CULMEA MAI ARE SI CERTIFICARI) echipat cu diferential si sa nu fie surubul pe care se leaga firul de la imapamantare pe bareta de nul impreuna cu nulul de la retea inainte de diferential.L-am sunat pe producator si mi-a zis ca asa trebuie sa fie( hahahaha). Saracu .....cred ca era tamplar.Iaca asa ne punem siguranta instalatiei pe mana unora....


    Am gasit dupa multe cautari un tester pt prize montate pe circuite cu siguranta diferentiala.

    turnurideracire.ro/fisetehnice/Tester%20diferential.pdf

    Ramane sa-l comand si sa va spun ce stie.Am conceput acum ceva vreme un tester simplu cu reostat si mA-metru pt testat diferentialele (asa....rudimentar dar de folos),pt ca am descoperit si remediat o groaza de anomalii la cateva instalatii care au fost facute de electrozugravotamplari !!!!!!.
    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

    Comentariu

    • RaspoElectric
      Membru Marcant
      • 17.feb.2009
      • 707

      #3
      romind.ro/fise/400_ro_47.pdf
      Acesta e situl firmei care distribuie testerul. In postul anterior era doar fisa tehnica.
      Cu respect ... Ovi
      Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

      Comentariu

      • electricman
        Membru Marcant
        • 26.iul.2009
        • 690

        #4
        Postat în original de RaspoElectric
        romind.ro/fise/400_ro_47.pdf
        Acesta e situl firmei care distribuie testerul. In postul anterior era doar fisa tehnica.
        Cu respect ... Ovi
        Era bun daca verifica si la 10mA,mai ales ca diferentialele astea sunt pt medii periculoase.
        Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

        Comentariu

        • electricman
          Membru Marcant
          • 26.iul.2009
          • 690

          #5
          Postat în original de RaspoElectric
          Foarte interesant ... si util.
          sa nu fie surubul pe care se leaga firul de la imapamantare pe bareta de nul impreuna cu nulul de la retea inainte de diferential...
          De obicei nulul de protectie de la priza de pamant tehnica se leaga in BMPT.
          Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

          Comentariu

          • RaspoElectric
            Membru Marcant
            • 17.feb.2009
            • 707

            #6
            Postat în original de electricman
            De obicei nulul de protectie de la priza de pamant tehnica se leaga in BMPT.
            Corect....Din pacate nu era legat,si din cauza aceasta cu siguranta din BMPT data jos,avea 250 mA intre Nul si Impamantare.
            Cu respect ... Ovi
            Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

            Comentariu

            • raducu_ilie
              Living Legend
              • 10.apr.2008
              • 1043

              #7
              In Gorj, se monteaza BMP-urile fara protectii suplimentare, doar cu diferentiala si atat. Cine doreste mai mult isi monteaza in tabloul din locuinta cele necesare.
              Sanatate maxima si efort minim!

              Comentariu

              • electricman
                Membru Marcant
                • 26.iul.2009
                • 690

                #8
                Postat în original de raducu_ilie
                In Gorj, se monteaza BMP-urile fara protectii suplimentare, doar cu diferentiala si atat. Cine doreste mai mult isi monteaza in tabloul din locuinta cele necesare.
                Mda, nu este o abordare unitara,dar cel putin firma autorizata sa avertizeze beneficiarul despre toate posibilitatile de protectie.
                Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                Comentariu

                • astratc
                  Incepator
                  • 08.oct.2010
                  • 83

                  #9
                  Am si eu o intrebare.
                  Am cumparat impamantare de la un electrician.
                  Pare serioasa, are doar 2 electrozi si platbanda este sudata.
                  Problema este ca electrozii sunt asezati la 3 m distanta, si mai am inca 4 metrii de platbanda fara electrod suplimentar.
                  In mod normal ar fi trebuit sa mai fie 2 electrozi, si 1 m pentru iesit cu platbanda spre BMP.
                  Ar fi corecta instalarea ca in attach?
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • electricman
                    Membru Marcant
                    • 26.iul.2009
                    • 690

                    #10
                    Postat în original de astratc
                    Ar fi corecta instalarea ca in attach?
                    Nu cred ca o sa fie <4ohmi.
                    Uite o varianta constructiva cu trei electrozi, cu care ai mai multe sanse sa fie buna priza.
                    Acum depinde si de ce sol ai!
                    Fișiere Atașate
                    Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                    Comentariu

                    • astratc
                      Incepator
                      • 08.oct.2010
                      • 83

                      #11
                      BMP-ul este in spatele casei, si nu am posibilitatea sa fac priza de impamantare in triunghi.
                      Electrozii se pun la 3 metrii distanta?
                      Daca as mai cumpara un electrod sa il pun la distanta de 3 metrii?
                      Priza a fost cumparata de la un electrician care lucreaza la RENEL.
                      Am platit 150 de lei.
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • razvyyc
                        Membru Marcant
                        • 04.ian.2008
                        • 450

                        #12
                        Postat în original de electricman
                        Uite o varianta constructiva cu trei electrozi,cu care ai mai multe sanse sa fie buna priza.Acum depinde si de ce sol ai!
                        Pe ce considerente va bazati cand spuneti ca ar rezulta o priza mai buna?

                        Comentariu

                        • anduvirgil
                          Membru Marcant
                          • 25.feb.2006
                          • 527

                          #13
                          eu am un singur tarus (o teava zincata de 1.5 toli si cel mult 1.5m), rezistenta masurata in stare uscata de 6.8 ohm. testata cu becul intre faza si impamantare a sarit de fiecare data sig din BMP.
                          la un vecin 4 tarusi de 3/4 la 1.5m in linie legate cu platbanda rezistenta masurata tot in stare uscata era in jrul lui 4 ohm.
                          au fost 2 masuratori la distante diferite pentru ambele impamantari.

                          legarea in triunghi are avantajul ca la intreruperea circuitului pe o ramura , acesta se reintregeste pe celelate 2 ramuri. distanta intre electrozi trebuie sa fie cel putin lungimea acestora, iar adancimea de montare a platbandei pe capetele tarusilor de minim 20cm.
                          anda panda din ...

                          Comentariu

                          • bogd
                            Membru Marcant
                            • 16.aug.2009
                            • 546

                            #14
                            Postat în original de anduvirgil
                            eu am un singur tarus (o teava zincata de 1.5 toli si cel mult 1.5m), rezistenta masurata in stare uscata de 6.8 ohm. testata cu becul intre faza si impamantare a sarit de fiecare data sig din BMP.
                            la un vecin 4 tarusi de 3/4 la 1.5m in linie legate cu platbanda rezistenta masurata tot in stare uscata era in jrul lui 4 ohm.
                            au fost 2 masuratori la distante diferite pentru ambele impamantari.

                            legarea in triunghi are avantajul ca la intreruperea circuitului pe o ramura , acesta se reintregeste pe celelate 2 ramuri. distanta intre electrozi trebuie sa fie cel putin lungimea acestora, iar adancimea de montare a platbandei pe capetele tarusilor de minim 20cm.
                            Rezistenta de dispersie trebuie sa fie sub 4 ohmi,si nu mai mare,faptul ca diferentialul din BMP,a declansat la legarea consumatorului intre faza si impamantare ,arata ca diferentialul functioneaza corect si sesizeaza dezechilibrul creeat intre faza si nul.
                            PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                            Comentariu

                            • emanoil dumitrescu
                              Membru
                              • 10.iul.2010
                              • 103

                              #15
                              Este necesara o alta impamantare?

                              Buna seara!
                              La firma unde lucrez constructia halei respective este metalica cu stalpi ingropati in pamant (54 de bucati de 60x60 la o adancime de 120 cm). Ca si impamantare s-a folosit legarea la partea metalica a constructiei. Patronatul a decis sa instaleze o panouri solare care sa furmizeze 50 de kW in retea. Intrebarea mea este: pot sa leg aceasta instalatie din punct de vedere al impamantarii ca si cea precedenta? Sau exista un normativ unde se mentioneaza obligativitatea crearii unei alte impamantari?
                              Va multumesc!
                              Mai bine prost 5 minute decat toata viata!

                              Comentariu

                              Procesare...