Cateva precizari despre receptie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Ranettius
    Membru Marcant
    • 18.oct.2005
    • 593

    Cateva precizari despre receptie

    Buna ziua. Sunt in faza de finalizare a lucrarilor (zugraveli, parchet etc) la casa. Autorizatia de constructie expira in iulie2009 si a fost data pentru mai multe categorii de lucrari, care sunt in mare parte gata. Exceptie fac lucrarile de "finisaje interioare" care nu sunt inca gata.

    Am catava intrebari:
    1. am extins si inchis un balcon si in autorizatie se mentioneaza ca un perete trebuia inchis cu caramida de sticla iar in rest cu termopan. Noi am ales sa facem un mic perete de caramida si tot termopan pe care sa aplicam folie (balconul e la limita de proprietate). Vor fi probleme?

    2. la acoperis s-a mentionat in proiect varianta cu "inlocuirea partiala a sarpantei cu acoperis tip terasa". Baietii care au lucrat au zis ca mai bine facem acoperis normal, ca la astfel de terase se mai infiltreaza apa. Asa ca am ales sa fac acoperis normal. Iar intreb: problema majora?

    Intreb acestea deoarece cu arhitectul nu am mai colaborat, m-am rugat de el de multe ori sa depuna actele, aveau multe greseli greseli.. Pe parcurs am chemat numai o data pe structurist sa puna o viza, cand s-a cofrat la consolidarea fundatiei..

    3. Mi-au zis de la Primarie ca trebuie facuta receptia pana expira autorizatia, ca altfel se considera ca lucrez fara autorizatie. Eu zic ca am facut tot ce scrie in autorizatie (interpretabil la "refacere finisaje interioare") fara placarea cu faianta a unor bai si parchet, lavabila.. Totusi e mai bine sa fac receptia acum sau sa solicit prelungire autorizatie?



    Multumesc
  • moscra1
    Membru
    • 25.sep.2007
    • 138

    #2
    Depinde de cine vine de la primarie.
    Eu de exemplu am facut receptia cu casa un pic mai mult decat la rosu, a venit doar o singura persoana, cea de la cadastru, si a interesat-o daca am tamplaria exterioara montata si daca este acoperita casa. A intrat intr-o singura camera, nu s-a uitat nici pe proiect, nici nu a verificat toata casa.
    Trebuie sa mentionez ca este in mediul rural.

    Comentariu

    • Ranettius
      Membru Marcant
      • 18.oct.2005
      • 593

      #3
      Am inteles. Multumesc

      Comentariu

      • moscra1
        Membru
        • 25.sep.2007
        • 138

        #4
        Dupa ce se face receptia de catre primarie vi se va recalcula si valoarea constructiei (se reactualizeaza pretul autorizatiei de constructie). Eu personal am avut un soc, autorizatia m-a costat 600 RON, iar la recalculare am mai dat 200 RON (acum 10 zile). Apoi urmeaza circul cu cadastru si intabularea...

        Comentariu

        • Ranettius
          Membru Marcant
          • 18.oct.2005
          • 593

          #5
          Cadastrul e facut deja, pentru vechea casa. Noi am facut doar reconsolidare. O sa vorbesc sa vad daca redepun documentele sau nu mai trebuie.

          Comentariu

          Procesare...