Montare detector gaz

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vali_dragomir66
    Membru
    • 03.feb.2008
    • 168

    Montare detector gaz

    Nu sunt sigur ca postez unde trebuie , dar va rog sa ma ajutati in instalarea unui detector de gaz cu electrovalva . Electrovalva a montato un instalator impreuna cu un domn ing de specialitate care mi-a facut si proiectul (refacand toata instalatia de gaz noua). Aparatul detector mi la dat in mana spunand ca la terminarea renovarii sa-l instalez undeva deasupra aragazului. Mi-au luat banii (care nu au fost putini)si LA REVEDERE.
    Acum a venit timpul sa instalez acel detector dar studiind manualul de utilizare ma avertizeaza ca trebuie instalat doar de personal autorizat si prea putine detalii de instalare , mai multe avertismente de pierdere a garantiei . Am incercat sa-l contactez din nou pe d-l ing care ma respins foarte elegant (probabil avand deja banii in buzunar il doare in ...)
    Vreau totusi sa intalez acest aparat daca tot am dat atatia bani pe el , dar nu stiu unde se leaga cele doua fire care vin de la electrovalva si cum ?
    Va rog daca va permite timpul
    In cerc sa pun ceva foto :
    Fișiere Atașate
    omul cat traieste invata.
    nimeni nu s-a nascut expert,
  • vali_dragomir66
    Membru
    • 03.feb.2008
    • 168

    #2
    Scuze pt neclaritate , nu am alt aparat la indemana :
    Fișiere Atașate
    omul cat traieste invata.
    nimeni nu s-a nascut expert,

    Comentariu

    • Consultant climatizare
      Moderator
      • 17.oct.2007
      • 3606

      #3
      Incercati sa chemati tot pe cineva de specialitate ca daca nu il instalati cum trebuie e posibil ca sa se declanseze automat si sa va opreasca gazele in cele mai nedorite momente.

      Comentariu

      • vali_dragomir66
        Membru
        • 03.feb.2008
        • 168

        #4
        Am incercat sa chem pe altcineva , dar toti mi-au dat de inteles ca pt ei nu merita daca altii au luat banii ( grosul ) . Probabil nu merita deplasarea pentru o problema atat de minora , cu toate ca am promis ca platesc .
        M-am uitat acum si in cutia de carton unde era aparatul si nu am nici un certificat de garantie , sau numele la o firma de unde a fost achizitionat , doar acel mic manual . E clar ca am fost fraierit .
        Oare cum mai incape atata marsavie in tara asta . Cred ca am ajuns la capatul rabdarilor , toti cauta sa-ti ia banii prin orice mijloc , in afara de munca.
        Nu cred ca e asa mare lucru , sunt 6 pozitii , din care doua sunt ocupate cu alimentarea electrica , mai raman cele 4 , doua cate doua , deci in care din cele doua perechi se leaga ? si avertismentul in acel manual e ca schimbarea polaritatii duce la defectarea aparatului.
        Daca am ramas fara garantie , macar sa nu stric aparatul acum .
        Va rog , poate ma poate ajuta cineva .
        Am ajuns la o concluzie : cel mai bun lucru facut e cel facut cu mana ta .
        omul cat traieste invata.
        nimeni nu s-a nascut expert,

        Comentariu

        • Armand_h
          Membru
          • 14.feb.2009
          • 242

          #5
          Incercati totusi sa faceti niste poze mai clare ale schemei de montaj electric.
          Eu l-am instalat singur pe al meu insa nu mai tin minte pe de rost cum am procedat.
          Graba strica treaba !

          Comentariu

          • vali_dragomir66
            Membru
            • 03.feb.2008
            • 168

            #6
            Din pacate nu am acum alt aparat , dar incerc sa lamuresc schema :
            Primele doua ; ALIMENTARE -P1-P2
            Urmatoarele doua ; NC/NO -OUT1-OUT2
            Ultimele doua ; VALVA -SIG1(-)-SIG2(+) , aici cred ca ar trebui ,din electrovalva ies doua fire , unul alb si unul negru , care ? unde ?
            Multumesc !
            omul cat traieste invata.
            nimeni nu s-a nascut expert,

            Comentariu

            • ghimpe--
              Membru Marcant
              • 22.iun.2008
              • 419

              #7
              NC = Normaly Conected
              NO = Normaly Open

              In fuctie de electrovalva, fie trebuie aplicata tensiune pentru a intrerupe alimentarea cu gaz, fie trebuie intrerupta alimentarea cu tensiune.

              Cautati un electronist in zona. Sunt sigur ca si un depanator TV dotat cu un multimetru va poate ajuta.
              It's nice to be important, but it's more important to be nice!

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 13007

                #8
                Cert este ca trebuie sa ai un cablu cu doua fire, cu polaritate, de la detector la electrovalva.

                Nu poti spune ce tip/marca de detector ai?
                Sa vedem exect instructiunile.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • vali_dragomir66
                  Membru
                  • 03.feb.2008
                  • 168

                  #9
                  Singurul nume e "sicur&GAS" -DETECTOR DE GAZ CU ELECTROVALVA-
                  omul cat traieste invata.
                  nimeni nu s-a nascut expert,

                  Comentariu

                  • vali_dragomir66
                    Membru
                    • 03.feb.2008
                    • 168

                    #10
                    Am gasit pana la urma pe cineva care a stiut sa monteze acel detector si se pare ca functioneaza corect , dar acum am o alta problema - bruiaza radio si televizorul . Stie cineva de ce ? E corect asa ? ...
                    Va rog .
                    omul cat traieste invata.
                    nimeni nu s-a nascut expert,

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3606

                      #11
                      Nu e corect sa faca asta.

                      Comentariu

                      • COObra
                        Incepator
                        • 25.iul.2006
                        • 61

                        #12
                        se pare ca functioneaza corect
                        bruiaza radio si televizorul
                        deci, nu functioneaza corect.
                        incearca totusi sa faci o poza mai clara a schemei si ce scrie prin isntructiuni.
                        nu-s de meserie, si eu l-am montat singur pe al meu dar nu mai stiu toata schema. ce pot vedea de afara, este ca am + si - de la valva de pe teava de gaze (ma rog asta nu il vad ca valva e afara si firul e tras prin zid) si + si - de curent, care le-am alimentat din recieverul termostatului de ambient, care la randul lui se alimenteaza din centrala.
                        setupul functioneaza de vreo doi ani si singura indicatie mai pretioasa a fost cand a trebuit sa alimentez recieverul de la termostatul de ambient...adica a trebuit sa am grija de unde il alimentez din centrala.

                        Comentariu

                        • apanoiu
                          Membru Marcant
                          • 10.mai.2010
                          • 643

                          #13
                          Bruiaza din cauza alimentatorului.
                          Daca este cu mufa standard, tensiune standard, poate fi inlocuit cu unul cu transformator din comert(chiar si ceva universal, cu atentie insa la amperaj).

                          se mai poate monta o bobina/filtru la alimentare 220 alimentator, dar nu merita efortul.
                          DIY

                          Comentariu

                          • vali_dragomir66
                            Membru
                            • 03.feb.2008
                            • 168

                            #14
                            Va multumesc pt raspunsuri , dar sunt inca in ceata ,
                            Poate ne ajuta ... :
                            Fișiere Atașate
                            omul cat traieste invata.
                            nimeni nu s-a nascut expert,

                            Comentariu

                            • Neluc
                              Membru
                              • 14.sep.2009
                              • 215

                              #15
                              Se pare ca detineti un detector de gaz cu electrovana polarizata si alimentat la tensiune mica si redresata dintr-un alimentator.Pe OUT1 si OUT2 este comanda de la releu(in functie de electrovana-normal inchis sau normal deschis) si pe SIG1 si SIG 2 aveti tensiune negativa sau pozitiva tot pentru electrovana.Nu am intalnit acest model ,scanati documentatia si postati arhivat,mai mult nu inteleg.
                              citeste manualul utilizatorului,apoi solicita ajutorul service !!!

                              Comentariu

                              Procesare...