+ Răspuns la subiect
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 20

Subiect: Cofraj scara

Cofraj scara

poate sa imi spuna si mie cum se face un cofrag de scara? cum sa prind lemnele? sau cine are niste poze ar fi binevenite.trebuie sa fac scara si habar nu am cum.multumesc!

Salut,

1. Se monteaza fundul scarii adica planul inclinat, apoi lateralele.
    2. Pe laterale (fie ca folosesti panouri, OSB sau scandura) se deseneaza dupa proiect treptele.
    3. Se monteaza armatura scarii.
    4. Se confectioneaza panouri mari cat contra-treapta (lungimea panoului este cat latimea scarii, iar latimea panoului cat inaltimea unei trepte). Aceasta metoda este de preferat deoarece la turnare se trage cu dreptarul, folosindu-se muchia superioara a acestor panouri. Daca panoul este mai inalt decat inaltimea unei trepte, va trebui sa desenezi pe el nivelul pana la care se va turna betonul, dar va fi mai greu de tras la drept in timpul turnarii.
    5. Se monteaza si se rigidizeaza panourile de la pct. 4, astfel incat betonul sa nu deformeze in niciun fel cofragul. Evident, muchia inferioara a fiecarui panou nu trebuie sa coboare sub nivelul superior al treptei precedente.

Va trebui sa ai la turnare pe cineva cu experienta. Iti dai seama ca, conform principiului vaselor comunicante, daca umpli o treapta superioara, betonul ar trebui sa curga in cea inferioara si sa dea pe afara. De aceea scarile se toarna oarecum in etape, lasandu-se betonul sa "traga" un pic pentru a nu mai curge.

Iti atasez si doua poze. Nu sunt foarte detaliate, dar te poti inspira.

Bafta !
    Miniaturi atașate Miniaturi atașate Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	turnare_scara_426.jpg‎ 
Afișări:	11132 
Mărime:	159,8 KB
ID:		48712   Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	armare_scara_200.jpg‎ 
Afișări:	11172 
Mărime:	97,1 KB
ID:		48713  

multumesc! in mare am inteles dar as mai vrea niste poze.) daca amai sunt si altii care au poze le astept cu mare drag

Uite niste poze cu scara mea!

Acele contratrepte au fost taiate exact cu circular de mana, la latimea de 17,5 cm(deci asta reprezinta inaltimea treptei). Latimea treptei de 28 de cm, iar grosimea placii scarii (partea armata) groasa de aproximativ 7 cm.
    Miniaturi atașate Miniaturi atașate Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	img_3631_198.jpg‎ 
Afișări:	10925 
Mărime:	81,8 KB
ID:		48714   Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	img_3633_748.jpg‎ 
Afișări:	10704 
Mărime:	83,4 KB
ID:		48715   Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	img_3635_516.jpg‎ 
Afișări:	10835 
Mărime:	96,8 KB
ID:		48716   Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	img_3639_164.jpg‎ 
Afișări:	10750 
Mărime:	80,5 KB
ID:		48717  

Continuare.

Nume:	img_3640_591.jpg‎ 
Afișări:	10485 
Mărime:	85,4 KB
ID:		48718   Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	untitled_142.jpg‎ 
Afișări:	10154 
Mărime:	6,5 KB
ID:		48719  

exact ce imi trebuie mie domnule andrei!!! va multumesc mult! acum ramane sa vad cum prind eu acele blanite de caramida mea.....asta e problema.in rest e minunat cofragul dumneavoastra!

cum ati reusit sa turnati de sus in jos?

Cu placere, imi pare bine ca va sunt utile.
    La mine,fiind bca, a fost usor cu fixatul pe perete. Au intrat cuiele perfect in bca. Insa la caramida...nu stiu ce sa zic. Depinde si de care este, plina, cu gauri...Cred ca merge f bine cu dibluri din plastic, numai sa luati horsuruburile mai lungi ca sa compenseze grosimea acelor stinghii (blanite).

Intr-adevar foarte reusit cofragul insa nici nu vreau sa imi amintesc cata munca a fost la el. Se poate face si "mai din topor" insa se munceste mult la finisaje ca sa iasa bine. Si am preferat sa il fac perfect de la inceput. Mai ales ca intentionez sa plachez treptele cu lemn.

In legatura cu turnatul ... trebuie grija mare. Deoarece betonul trebuie sa fie mai...vartos si creste riscul de a se forma goluri sau segregari. Daca torni de jos in sus nu prea mai ai unde pune picioarele si greutatea ce apasa face ca betonul de la primele trepte sa "creasca" ca un cozonac.(scuze pt explicatie,sper sa se inteleaga).
    Cand torni de sus in jos intai pui material in mai multe trepte, 2-3. Nu o umpli pe prima pana sus apoi treci la a doua etc. Apoi se bate energic in armatura asa incat sa se vibreze si sa intre inclusiv pe sub armatura(trebuie pusa pe purici). Acea vibratie face ca betonul sa o ia la vale si sa intre peste tot. Mai completezi cu beton si tot asa pana cand se umplu pe rand fiecare dintre trepte si mergi mai jos mai jos etc. E destul de migalos daca vrei sa iasa treaba buna.
    Eu am armat-o cu plasa sudata de 8, aceasta fiind continua pe fiecare palier. In partea de sus este agatata in mustatile ce le-am lasat din placa si care au fost vincluite la capete.
    Mai atasez niste poze cu cofragul inainte de a face treptele. Ca sa va faceti o idee despre ordinea de executie.

Nume:	img_3582_187.jpg‎ 
Afișări:	10460 
Mărime:	66,5 KB
ID:		48721   Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	img_3594_613.jpg‎ 
Afișări:	10471 
Mărime:	88,8 KB
ID:		48722   Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	img_3605_184.jpg‎ 
Afișări:	10456 
Mărime:	74,1 KB
ID:		48723   Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	img_3619_236.jpg‎ 
Afișări:	10475 
Mărime:	81,7 KB
ID:		48724  

Continuare

Nume:	img_3621_118.jpg‎ 
Afișări:	10098 
Mărime:	89,9 KB
ID:		48725   Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	img_3626_806.jpg‎ 
Afișări:	10161 
Mărime:	97,9 KB
ID:		48726  

am gasit si eu o poza:

Nume:	trepte_222.jpg‎ 
Afișări:	10447 
Mărime:	51,5 KB
ID:		48728  
    lucrul, se mai face si cu capul

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Cofraj pentru planseu beton
    De d2x_eu în forumul Corp cladire
    Răspunsuri: 23
    Ultimul post: 01.07.2013, 09:46
  2. Probleme cofraj placa
    De Aurelian 6n2 în forumul Corp cladire
    Răspunsuri: 29
    Ultimul post: 09.08.2012, 13:37
  3. Cofraj fundatie
    De john25 în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 27.04.2010, 21:09
  4. Cum se executa un cofraj de placa?
    De ovideos2003 în forumul General
    Răspunsuri: 48
    Ultimul post: 16.09.2008, 19:21
  5. Probleme cofraj
    De christon în forumul Cine nu construieste nu greseste...
    Răspunsuri: 9
    Ultimul post: 12.03.2008, 07:05

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii