Cofraj scara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ivan_turbinca
    Membru marcant
    • 25.feb.2009
    • 494

    Cofraj scara

    poate sa imi spuna si mie cum se face un cofrag de scara? cum sa prind lemnele? sau cine are niste poze ar fi binevenite.trebuie sa fac scara si habar nu am cum.multumesc!
  • Thorp
    Incepator
    • 17.oct.2009
    • 84

    #2
    Salut,

    1. Se monteaza fundul scarii adica planul inclinat, apoi lateralele.
    2. Pe laterale (fie ca folosesti panouri, OSB sau scandura) se deseneaza dupa proiect treptele.
    3. Se monteaza armatura scarii.
    4. Se confectioneaza panouri mari cat contra-treapta (lungimea panoului este cat latimea scarii, iar latimea panoului cat inaltimea unei trepte). Aceasta metoda este de preferat deoarece la turnare se trage cu dreptarul, folosindu-se muchia superioara a acestor panouri. Daca panoul este mai inalt decat inaltimea unei trepte, va trebui sa desenezi pe el nivelul pana la care se va turna betonul, dar va fi mai greu de tras la drept in timpul turnarii.
    5. Se monteaza si se rigidizeaza panourile de la pct. 4, astfel incat betonul sa nu deformeze in niciun fel cofragul. Evident, muchia inferioara a fiecarui panou nu trebuie sa coboare sub nivelul superior al treptei precedente.

    Va trebui sa ai la turnare pe cineva cu experienta. Iti dai seama ca, conform principiului vaselor comunicante, daca umpli o treapta superioara, betonul ar trebui sa curga in cea inferioara si sa dea pe afara. De aceea scarile se toarna oarecum in etape, lasandu-se betonul sa "traga" un pic pentru a nu mai curge.

    Iti atasez si doua poze. Nu sunt foarte detaliate, dar te poti inspira.

    Bafta !
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • ivan_turbinca
      Membru marcant
      • 25.feb.2009
      • 494

      #3
      multumesc! in mare am inteles dar as mai vrea niste poze.) daca amai sunt si altii care au poze le astept cu mare drag

      Comentariu

      • andrei_radu
        Membru
        • 24.mai.2008
        • 242

        #4
        Uite niste poze cu scara mea!

        Acele contratrepte au fost taiate exact cu circular de mana, la latimea de 17,5 cm(deci asta reprezinta inaltimea treptei). Latimea treptei de 28 de cm, iar grosimea placii scarii (partea armata) groasa de aproximativ 7 cm.
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • andrei_radu
          Membru
          • 24.mai.2008
          • 242

          #5
          Continuare.
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • ivan_turbinca
            Membru marcant
            • 25.feb.2009
            • 494

            #6
            exact ce imi trebuie mie domnule andrei!!! va multumesc mult! acum ramane sa vad cum prind eu acele blanite de caramida mea.....asta e problema.in rest e minunat cofragul dumneavoastra!

            Comentariu

            • ivan_turbinca
              Membru marcant
              • 25.feb.2009
              • 494

              #7
              cum ati reusit sa turnati de sus in jos?

              Comentariu

              • andrei_radu
                Membru
                • 24.mai.2008
                • 242

                #8
                Cu placere, imi pare bine ca va sunt utile.
                La mine,fiind bca, a fost usor cu fixatul pe perete. Au intrat cuiele perfect in bca. Insa la caramida...nu stiu ce sa zic. Depinde si de care este, plina, cu gauri...Cred ca merge f bine cu dibluri din plastic, numai sa luati horsuruburile mai lungi ca sa compenseze grosimea acelor stinghii (blanite).

                Intr-adevar foarte reusit cofragul insa nici nu vreau sa imi amintesc cata munca a fost la el. Se poate face si "mai din topor" insa se munceste mult la finisaje ca sa iasa bine. Si am preferat sa il fac perfect de la inceput. Mai ales ca intentionez sa plachez treptele cu lemn.

                In legatura cu turnatul ... trebuie grija mare. Deoarece betonul trebuie sa fie mai...vartos si creste riscul de a se forma goluri sau segregari. Daca torni de jos in sus nu prea mai ai unde pune picioarele si greutatea ce apasa face ca betonul de la primele trepte sa "creasca" ca un cozonac.(scuze pt explicatie,sper sa se inteleaga).
                Cand torni de sus in jos intai pui material in mai multe trepte, 2-3. Nu o umpli pe prima pana sus apoi treci la a doua etc. Apoi se bate energic in armatura asa incat sa se vibreze si sa intre inclusiv pe sub armatura(trebuie pusa pe purici). Acea vibratie face ca betonul sa o ia la vale si sa intre peste tot. Mai completezi cu beton si tot asa pana cand se umplu pe rand fiecare dintre trepte si mergi mai jos mai jos etc. E destul de migalos daca vrei sa iasa treaba buna.
                Eu am armat-o cu plasa sudata de 8, aceasta fiind continua pe fiecare palier. In partea de sus este agatata in mustatile ce le-am lasat din placa si care au fost vincluite la capete.
                Mai atasez niste poze cu cofragul inainte de a face treptele. Ca sa va faceti o idee despre ordinea de executie.
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • andrei_radu
                  Membru
                  • 24.mai.2008
                  • 242

                  #9
                  Continuare
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • Helerea Nicolae
                    Membru marcant
                    • 02.mar.2008
                    • 910

                    #10
                    am gasit si eu o poza:
                    Fișiere Atașate
                    lucrul, se mai face si cu capul

                    Comentariu

                    • andrei_radu
                      Membru
                      • 24.mai.2008
                      • 242

                      #11
                      Foarte reusita scara! Este printre primele scari pe rotund care le vad ca sunt reusite si care respecta intr-adevar cotele care trebuie sa le aibe o scara pe rotund. Initial si eu am avut pe rotund in proiect insa avand spatiu sa fac cu podina/odihna (cum i-o spune ca nu stiu exact), am preferat varianta a doua. Mi se pare mai practica atunci cand ai ceva mai voluminos de urcat la etaj.

                      Dar tare mi-ar placea sa vad sau chiar sa fac armatura unei scari pe rotund, care se face cu bare individuale, dintr-o bucata de sus pana jos!

                      Din cate imi dau seama scara a fost turnata odata cu placa, nu-i asa? De fapt asa se si recomanda, pt a avea si armatura continuitate in placa si betonul fara intreruperi, de aici rezistenta mult mai mare.

                      Comentariu

                      • ivan_turbinca
                        Membru marcant
                        • 25.feb.2009
                        • 494

                        #12
                        foarte frumos mai bine ca la carte reusita felicitari!! sa o stapanati sanatos! Numai bine!

                        Comentariu

                        • goo_
                          Incepator
                          • 19.iun.2010
                          • 81

                          #13
                          E adevarat cofrarea a fost executata corect, dar armarea e varza. Din placa trebuia sa lasi doua rinduri de mustati (un rind la partea inferioara si unul la cea superioara) Armatura din placa de la partea superioara trece la partea inferioara (in scara) si armatura de la parte inferioara trece la partea superioara (in scara). Si exact ca la placi, armarea de la partea superioara se face doar in zona reazemelor . La tine armarea preia doar momentul incovoietor din cimp , pe cel din reazeme nu. Din acest motiv inclin sa cred ca ai construit fara proiect. Daca totus ai avut proiect si in acesta armarea era corecta ,atunci ar fi fost bine sa-ti angajezi un inginer pentru a-i supraveghea pe muncitori. Daca ai avut un proiect si sacara a fost armata in felul acesta ,atunci lucrurile sin si mai grave. NICIODATA "MESERIASII" NU VOR FACE TREABA BUNA NESUPRAVEGHEATI. Ei au o putere mare de convingere si atit.

                          Comentariu

                          • andrei_radu
                            Membru
                            • 24.mai.2008
                            • 242

                            #14
                            Daca spuneti ca armarea asta e varza...credeti-ma ca nu stiti ce vorbiti! Cred ca sunteti persoana care sta numai cu creionul la ureche si face numai calcule si care nu pune piciorul pe un santier. Dar va atasez doua poze sa vedeti ce inseamna o armare varza a unei scari!

                            In al doilea rand...am avut proiect, intr-adevar fara detalii de armatura la toate elementele,pentru ca ma costa 7000 de euro proiectul, bani cu care am facut o treime din casa. Insa un structurist a fost prezent la fiecare operatiune mare executata...s-a terminat de armat elevatia, a venit sa vada, s-a armat placa, a venit sa vada etc. Si unde au fost ceva deficiente s-a trecut la remedierea lor.

                            Angajarea unui inginer pt supraveghere...asa numitul diriginte de santier...am intalnit 3 cazuri cand s-a angajat acest bagator de seama cu numele de diriginte de santier si care a trecut pe la constructie doar de 2 sau 3 ori pentru ca de...luase multe case sa le supravegheze. Stiu inca un caz in care dirigintele de santier era si proiectantul si avea si echipa de muncitori...si s-au facut greseli enorme pentru ca de...se acopereau unii pe altii. Si s-a furat la materiale pana la loc comanda. Deci acesti clovni ii angajezi degeaba! Iti ia decat banii si atat. Muncitorii nu fac oricum treaba buna, asa cum vrei tu, niciodata. Fie ca sunt supravegheati sau nu.

                            In legatura cu mustatile lasate din placa...acea armare iese perfect din calcule...si tot din calcule reiese ca asa trebuie facuta. Dar puneti mana si montati dvs o asemenea armatura in scari ce au placa groasa de doar 2-3 cm.(da, exista, si nu putine!) Sa vedem unde au loc 2 randuri de armatura plus betonul aferent. Unele lucrari sunt imposibil de realizat din pct de vedere tehnic, orice si oricum ar da in normativ sau din calcule...in teren nu se pot executa si trebuie sa ajungi la un compromis impreuna cu proiectantul. Pe hartie totul e frumos si indestructibil.

                            La mine este arhisuficienta acea armare avand in vedere ca scara prezinta "odihna" si aceasta este sustinuta de 2 stalpi ce pleaca inca din elevatie si are doar 7-8 trepte pe palier. Si este o scara interioara de casa nu de bloc cu 8 etaje. Sa nu uitam si constructiile din tari occidentale, acele blocuri de 100-150 de etaje unde scarile sunt prefabricate si puse la pozitie, nefiind prinse cu nici o armatura de placi. Si in pofida elasticitatii lor si a miscarilor seismice...nu pica nici una de la pozitie.

                            Cum spuneam mai la inceput...o armare varza a unei scari. Am mai vazut si altele insa nu aveam aparatul sa pozez minunile!
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • goo_
                              Incepator
                              • 19.iun.2010
                              • 81

                              #15
                              UFFF
                              Cu ce sa incep??!!
                              Acel structurist care a fost la tine la fiecare etapa a venit si plecat exact asa cum ai spus tu despre “asa zisii diriginti de santier”. Apropo sa stii ca dirigintii de santier sint structuristi ,ba mai mult ,theoretic au si experienta.
                              Prietene , eu nu am lucrat niciodata in proiectare ,din pacate pentru mine. In schimb am ceva experienta in executie si ,din fericire m-am ales si cu bune cunostinte teoretice ,e adevarat dor din scoala. Este adevarat ca exista proiectanti care nu au avut niciodata tangenta cu santierul si atunci dau niste solutii aberante. Dar ceea ce ti-am spus eu despre rampa ta ,nu este decit o chestiune simpla,obisnuita si de bun simt. Multi oameni din romanica au impresia ca daca ,constructiile lor sau in “picioare” sint si correct construite. Este adevarat ca o costructie p+1 eventual +m nu este afectata de solicitarea seismica ca si o cladire ceva mai inalat (sufficient 4 etaje), dar sa stii ca o rampa poate ceda lafel de usor si la o casa ca si la un bloc. Faptul ca rampa ta sta inca “in picioare” se datoreaza dora faptului ca ,din motive de siguranta , elementele de constructie sint supradimensionate.
                              Daca a fost unul atit de impertinent sa-ti ceara pe o constructie de ,probabil maxim 250 mp desfasurati ,atunci da-mi voie sa-ti spun ca ai fost tare …..neinspirat (pentru ca nu ma pot exprima direct) sa alegi un asemenea proiectant.
                              Da ,arata foarte urit sacar pe care ai atasato in poze, dar si scara ta are mari sanse sa ajunga asa.

                              PRIETENI ,NU MAI CONSTRUITI DUPA URECHE pentru ca vedeti ca la vecinu a mers si asa. E ca si cum a-ti spune ca ,uite gigel circula cu o dacia fara frine si cu directia varza ,si nu i s-a intimplat nimic. De ce sa-mi face u revizie tehnica.
                              Inca o data , constructiile “stau in picioare” pentru ca sint supradimensionate raportat la solicitarile statice (cvazistatice) , in vederea neprabusirii lor in cazul unor actiuni seismice. Deci un om poate traii pina la moarte intr-o casa construita defectuos , si asta doar pentru ca a avut noroc. Dca aveti incredere in norocul dvs.mai bine incercati la loto ,si construiti snatos.
                              Inca ceva : Nici o constructie nu este sigura (pentru ca niciodata nu se stie exact ce actiuni vor solicita aceasta constructie) ,in fiecare tara constructiile sint asigurate la solicitari mai mari sau mai mici dupa buget.

                              In ceea ce priveste placa de scara de 2-3 cm ,aceasta nu se poate sustine decit cu grinda centrala/grinzi laterale.In cazul in care exista o scara cu grosimea placii de 2-3 cm ori este o opera de arta ori in momentul asta este prabusita

                              Eu nu vreau sa te conving in privinta corectitudinii executiei constructiilor , dar nu mai arunca informatii gresite ca fiind corecte. Am mai atras o data atentia sa nu mai faceti afirmatii daca nu stpiniti bine cunostintele in domeniu , si asta pentru ca exista personae care vor sa culeaga informatii de pe forum si ii duceti pe o cale gresita.Ba mai mult mine poimiine vor sustine si ei sus si tare aceste afirmatii.

                              Este adevarat ca exista foarte multe case din chirpici ,paianta ,ciar caramida care sint departe de normele in vigoare ,si totusi “stau in picioare”de zeci de ani chir trecind peste cutremure f.mari. Probabil ca veti continua sa spuneti de ce sa fac o fundatie cu adincime minim.1.1 m atita timp cit vecinu’ are fundatia la 0.5 m si casa nu are probleme, etc etc.

                              Nu stiu daca tu esti constructor , dar in cazul in care esti iti sugerez sa uiti cuvintul “compromis” .

                              Comentariu

                              Procesare...