Cum leg 10 spoturi si 6 neoane

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Rey Craiova
    Incepator
    • 30.iun.2010
    • 12

    Cum leg 10 spoturi si 6 neoane

    Mi-am facut un tavan fals si vreau sa bag 10 spoturi si 6 neoane dar nu stiu cum sa le leg , in intrerupator intra doar 2 fire al treilea fir de impamantare nu exista ,cum leg eu spoturile si cu neoanele sa se aprinda separat ,oare o sa fie consumul mare incat sa existe posibilitatea sa se arda firele ? Trebuie sa mai bag ceva izolator pe firele care le trag la neoane si la spoturi ? Si cum trebuie sa le leg firele in serie sau in paralel ? Daca are cineva timp sa imi dea si mie un raspuns mai amanuntit i-as fi foarte recunoscator !
    Forza Stiinta
  • bogd
    Membru Marcant
    • 16.aug.2009
    • 546

    #2
    Cum leg 10 spoturi si 6 neoane

    Informatii putin incomplete.Ce putere au neoanele?Spoturile sant un set de 6 bucati cu transformator de tensiune? Ce putere de consum au? Impamantarea se executa separat si nu este trecuta prin intrerupator.
    PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

    Comentariu

    • bogd
      Membru Marcant
      • 16.aug.2009
      • 546

      #3
      Cum leg 10 spoturi si 6 neoane

      Neoanele se leaga in paralel,spoturile daca au transformator de tensiune se leaga in serie,daca se alimenteaza direct la 230 se leaga in paralel.
      PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

      Comentariu

      • Rey Craiova
        Incepator
        • 30.iun.2010
        • 12

        #4
        Inca nu le-am cumparat neoanele si spoturile am terminat de facut camera am dat cu glet si mai am sa dau cu lavabila. Care spoturi si neoane sunt bune , ma refer la iluminat si sa nu se arda repede , ms mult pentru raspuns.
        Forza Stiinta

        Comentariu

        • bogd
          Membru Marcant
          • 16.aug.2009
          • 546

          #5
          Cum leg 10 spoturi si 6 neoane

          Pentru o camera,sant cam mult 6 neoane, la mine pe o camera de 3 pe 3 am 2 neoane de 18w si asigura un iluminat suficient. Pentru neoane va recomand corpuri cu balast electromagnetic,de evitat cel electronic [exclus marca vito],la spoturi pueti mege pe spoturi cu alimementare directa la 220v. Cat priveste grosimea conductorului se poate stbli concret dupa achizitia corpurilor de iluminat
          PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

          Comentariu

          • RaspoElectric
            Membru Marcant
            • 17.feb.2009
            • 707

            #6
            Re: Cum leg 10 spoturi si 6 neoane

            Postat în original de bogd
            ,de evitat cel electronic [exclus marca vito],
            Am montat corpuri neon Philips cu balast electronic (1x36W),acum 5 ani pe un hol intr-o institutie din Arad si inca nu am schimbat nici unul pana acum.Nici tub neon macar.
            Si inca un lucru demonstrat ...
            Consumul unui corp de neon 36W echipat cu balast electromagnetic+starter este de 41-42W;
            Consumul unui corp de neon 36W echipat cu balast electronic este de 27-29W.
            Am testat lucrul acesta cu un watt-metru si l-am probat pe mai multe marci de corpuri .
            Rezultatul a fost acelasi.
            Am facut lucrul acesta dupa ce am vazut pe un panou demonstrativ diferenta de curent absorbit de un corp cu drosel fata de unul cu balast electronic,cu acelasi model de tub neon.
            Deci atentie la calcule atunci cand dimensionati circuite de iluminat cu lampi neon echipate cu balast electromagnetic.Luati un procent de 10-12% in plus la puterea instalata fata de suma totala a puterii corpurilor de neon.
            Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

            Comentariu

            • bassu
              Membru Marcant
              • 25.nov.2008
              • 475

              #7
              Mare adevar Ovi referitor la consum. Eu leg spoturile in paralel. Si pe cele de la transformator.

              Comentariu

              • apanoiu
                Membru Marcant
                • 10.mai.2010
                • 643

                #8
                Si eu folosesc cu succes igniter eectronic de la Osram, cumparat din brico.
                Mi se pare ca duce 2 neoane in paralel, m-a costat 50-60 RON.
                Neoane exista cu randare mai buna a culorilor, si OSRAM si Philips.
                La philips se cheama ceva gen TLD 7 sau 8, urmat de temp de culoare, de ex 845, cu 4500k temperatura.
                Vezi ca exista circuite de control al luminii x10, cu actionare din telecomanda sau din PC, inclusiv cu programare orara, etc. Folosesc asa ceva de 2 ani cu un mare succes, telecomanda controleaza toate electronicele din casa, inclusiv PC-ul. Nu este SF si nici la pret prohibitiv.
                DIY

                Comentariu

                • electricman
                  Membru Marcant
                  • 26.iul.2009
                  • 691

                  #9
                  Exista o parere generalizata despre balastul electronic ca nu ete indicat,dar asta se datoreaza puzderiei de produse no name ,piratate,etc,dar produsele firmelor consacrate in domeniu sunt ok.
                  Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                  Comentariu

                  • apanoiu
                    Membru Marcant
                    • 10.mai.2010
                    • 643

                    #10
                    Sunt de acord. In plus cele electronice functioneaza la o frecventa mai mare deci sunt mai putin obositoare.
                    De ce oare in cladirile comerciale, birouri sunt instalatii de iluminat cu drosel standard?
                    Sa nu mai vorbim ca un corp de iluminat de calitate scoate de 2 ori mai multa lumina dintr-un neon decat un corp no-name sau ceva ieftin.
                    DIY

                    Comentariu

                    • Consultant electrice
                      Moderator
                      • 08.nov.2005
                      • 3240

                      #11
                      Revenind la problema colegului forumist, sincer va recomand sa apelati la un electrician ca sa nu aveti nici probleme si nici sa nu va supuneti unor riscuri.
                      Curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • electricman
                        Membru Marcant
                        • 26.iul.2009
                        • 691

                        #12
                        Asa si trebuie.
                        Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                        Comentariu

                        Procesare...