Instalatie baie apa si canalizare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • g3orgiana
    Incepator
    • 07.iul.2010
    • 1

    Instalatie baie apa si canalizare

    Ce teava pot baga in placa de beton pentru apa?Pot folosi pexal?
  • andrei_radu
    Membru
    • 24.mai.2008
    • 242

    #2
    Prin placa nu se baga nimic. Dupa turnarea placii, cand ajungeti la instalatii, trageti tevile prin sapa. Mai exact le asezati pe jos apoi turnati sapa peste ele. Ppr este cel mai indicat pt bagat in sapa. Eu am tras apa prin tevi de cupru ingropate putin pe perete. Dupa care urmeaza tencuit. Prin sapa am doar teava de scurgere de 40 de la chiuveta pana in sifon. Restul sunt facute pe tavanul baii de jos. Tevile de cupru dau bine si daca sunt puse aparent.

    Comentariu

    • apanoiu
      Membru Marcant
      • 10.mai.2010
      • 643

      #3
      Vezi ca exista PEX pipe in pipe, nu este scump si este gandit sa il ingropi.
      De preferat sa fie si izolat.
      DIY

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6360

        #4
        Postat în original de andrei_radu
        Prin placa nu se baga nimic. [...]
        Corect!

        Postat în original de andrei_radu
        [...] Ppr este cel mai indicat pt bagat in sapa. [...]
        Sigur?

        Postat în original de andrei_radu
        [...] Eu am tras apa prin tevi de cupru ingropate putin pe perete. [...]
        De ce aţi ales cuprul şi nu materialul "cel mai indicat pentru băgat în şapă"?
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • andrei_radu
          Membru
          • 24.mai.2008
          • 242

          #5
          Deoarece, cum am spus, am pozat tevile ingropate in perete, si nu in sapa. Mi se pare o prostie sa bagi tevi si trasee de instalatie electrica prin sapa. Cine stie cand si de ce ai nevoie sa dai o gaura pt un diblu sau eu stiu ce.
          Eu unul asa am auzit de la unii meseriasi, ca ppr este cel mai indicat sa fie bagat in sapa. Acum...nu garantez pentru "meseria" lor. Astept alte raspunsuri cu explicatii de ce e indicat si de ce nu.

          Comentariu

          • apanoiu
            Membru Marcant
            • 10.mai.2010
            • 643

            #6
            La blocul meu din '89 traseele electrice trec prin sapa. La fostul apartament din '60 traseele merg doar prin pereti
            DIY

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6360

              #7
              Postat în original de andrei_radu
              Deoarece, cum am spus, am pozat tevile ingropate in perete, si nu in sapa. [...]
              Şi Dvs. credeţi că pentru "în şapă" recomandarea este una, iar pentru "în perete" este alta?

              Postat în original de andrei_radu
              [...] Mi se pare o prostie sa bagi tevi si trasee de instalatie electrica prin sapa. [...]
              Fiecare cu părerea lui... dar cred că aţi fi extrem de surprins să aflaţi cît de mult se foloseşte această variantă.

              Postat în original de andrei_radu
              [...] Astept alte raspunsuri cu explicatii de ce e indicat si de ce nu.
              Pentru instalaţiile "îngropate" nu se recomandă ca traseele să aibă îmbinări "îngropate". Iar acest lucru este imposibil la o instalaţie pe PPR.


              Toate cele bune!
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • da_n
                Banned
                - Exclus de pe forum -
                • 10.mai.2009
                • 1226

                #8
                Postat în original de RaduCA
                Pentru instalaţiile "îngropate" nu se recomandă ca traseele să aibă îmbinări "îngropate". Iar acest lucru este imposibil la o instalaţie pe PPR.
                Cred ca este un pic complicat sa faci toate imbinarile "afara" la o instalatie "ingropata" facuta din tub/teava care nu se poate indoi.
                La mine in casa am tubulatura de apa cu tub ppr ingropata, de altfel multe case construite dupa 90 au instalatia facuta asa in zona.

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6360

                  #9
                  Postat în original de da_n
                  Cred ca este un pic complicat sa faci toate imbinarile "afara" la o instalatie "ingropata" facuta din tub/teava care nu se poate indoi. [...]
                  Nu este "un pic complicat", ci imposibil.

                  Postat în original de da_n
                  [...] La mine in casa am tubulatura de apa cu tub ppr ingropata, de altfel multe case construite dupa 90 au instalatia facuta asa in zona.
                  Să o folosiţi cît mai mulţi ani fără nici un fel de probleme!
                  Dar ştiţi că durata de "viaţă" a PPR este invers proporţională cu temperatura lichidului care circulă prin ea?
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • da_n
                    Banned
                    - Exclus de pe forum -
                    • 10.mai.2009
                    • 1226

                    #10
                    Postat în original de RaduCA
                    Să o folosiţi cît mai mulţi ani fără nici un fel de probleme!
                    Dar ştiţi că durata de "viaţă" a PPR este invers proporţională cu temperatura lichidului care circulă prin ea?
                    Multumesc.
                    Asta nu am stiut-o.
                    Tevile galvanizate au rezistat mai bine de 20 de ani, ppr-ul vom vedea, 10 stiu sigur ca rezista, mai departe ...

                    Comentariu

                    • Mircea G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12085

                      #11
                      Tevile galvanizate si-au demonstrat rezistenta , chiar in medii ostile , umezeala , temperatura .
                      Punctul lor sensibil , este reprezenta de imbinari . Zona in care se da filet , rugineste , fitingurile trebuie alese de calitate . Cele mai multe defecte , dar la imbinari de peste 20-30 de ani sint sectionarea tevii in zona de inceput a filetului , prin ruginire .
                      Daca s-ar da filet si apoi asigura o protectie a zonei , s-ar putea spune ca acest tip de tevi rezista -o viata -!
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • da_n
                        Banned
                        - Exclus de pe forum -
                        • 10.mai.2009
                        • 1226

                        #12
                        Se spune ca si depunerile nu au aderenta asa buna la peretele din plastic, nu stiu, vom vedea.

                        Comentariu

                        Procesare...