Izolare intre tavan etaj si pod

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • boghy
    Incepator
    • 05.apr.2010
    • 18

    Izolare intre tavan etaj si pod

    Salutare.Tavanul de la etaj spre pod este alcatuit din grinzi la distanta ok,iar sub grinzi placa de rigips si vata minerala pe rigips. Stiu ca trebuie batut si un pod de scanduri...va fi in urmatoarea perioada.
    Intrebarea este daca vata minerala este bine sa stea direct pe placa de rigips de deasupra dormitoarelor?are nevoie de o folie de condens sub ea? exista posibilitatea ca in timp sa umezeasca tavanul camerei? In aceasta forma, vata minerala poate dauna sanatatii? se pote faramita si trece de tavanul de rigips ?
    Sper ca nu sunt intrebari stupide.....
    multumesc
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #2
    Stupide sau nu este important sa intrebati daca nu cunoasteti aceste raspunsuri si acest lucru nu este o rusine,
    Configuratia unui tavan de genul celui mentionat de dvs. poate fi astfel (de jos in sus):
    -gipscarton
    -bariera vapori
    -structura metalica
    -primul strat izolatie in interiorul structurii metalice
    -al doiela strat de izolatie intre grinzile de lemn ale planseului
    -structura pardoseala pod izolata sau nu

    Functie de grosimea celor doua straturi de vata minerala, se mai poate face o izolatie in structura pardoselii asadar nu va grabiti cu inchiderea cu scandura in pod pana nu lamuriti acest aspect.
    Nu deranjeaza daca vata este in contact cu placile de gipscarton, bariera de vapori amplasat intre placile de gipscaton si vata minerala este obligatorie. In cazul in care nu exista va puteti confrunta cu problemele legate de condens si mucegai.
    Vata minerala nu poate dauna sanatatii in aceasta solutie.

    Comentariu

    • boghy
      Incepator
      • 05.apr.2010
      • 18

      #3
      Multumesc pt raspuns...dar...ce inseamna bariara de vapori intre placa de gipscarton si vata minerala ?La mine vata minerala e asezata direct pe placile de gipscarton de la tavanul dormitorului.
      Eu ma gandeam sa sa pun o folie de condens( de care se pune sub parchet) intre placile de gipscarton si vata, nu stiu daca e bine...
      Cum se realizeaza bariera de vapori?
      multumesc

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15019

        #4
        Bariera de vapori este o suprafat ce nu trebuie sa permita migratia vaporilor catre stratul de izolatie. Se realizeaza dintr-o folie de aluminiu sau polietiena.
        Stratul de izolatie poate fi caserat cu folia de aluminiu din fabrica sau nu, caz in care folia se aplica separat, putand fi cumparata la rola din comert.
        Daca nu aveti o astfel de folie vor fi probleme in timp, vaporii din interior vor migra in izolatie si vor condensa - acest fenomen se intampla cu precadere in anotimpul rece.

        Comentariu

        • star11
          Incepator
          • 12.apr.2014
          • 94

          #5
          Nu stiu daca fac bine ca redeschid acest topic, insa am si eu o problema asemanatoare.
          Tavanul meu de la bucatarie este din rigips peste care a fost pus aiurea doar un strat de vata de minerala de 5, cred(a stat asa vreo 5 ani si s-a lasat). Acum cateva luni am completat eu cu vata de 10 fara sa o elimin pe cea veche. Abia dupa aceea am citit pe internet si mi-am dat seama ca treaba trebuia facuta altfel.
          Din ce m-am informat ar trebui sa scot toata vata minerala, dupa care sa pun o folie bariera de vapori, dupa care sa pun doua randuri de vata de 10 pe doua directii. Este gresit ?
          Si in legatura cu folia, este aceea care se pune sub tigla metalica? Intreb pentru ca in continuarea tavanului in cauza este un pod acoperit cu lindab, de unde mai am ramasa ceva folie.
          Ultima editare de Gemini; 17.dec.2014, 20:32.

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6866

            #6
            Răspuns la: Izolare intre tavan etaj si pod

            Pui vata si apoi pui folia si apoi pui gips cartonul . Asta e ordinea . O folie de polietilena nu costa asa mult .
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • star11
              Incepator
              • 12.apr.2014
              • 94

              #7
              Răspuns la: Izolare intre tavan etaj si pod

              Deci fara sa dau jos gips cartonul nu merge? Si folia cu ce fel de banda se lipeste ?

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15019

                #8
                Răspuns la: Izolare intre tavan etaj si pod

                Nu este folie/membrana de acoperis ci este o folie de tip bariera de vapori. POzare aprin partea superioara este posibil daca accesul este cat de cat bun pe la partea superioara si nu se fragmenteaza prea tare bariera de vapori, etansand toate imbinarile si strapungerile.
                In rest, este in regula ceea ce doriti sa faceti din punct de vedere al necesitatii unei izolatii bune.
                Aveti pod deasupra? Cum este inchis planseul la partea superioara si ce structura are?

                Comentariu

                • star11
                  Incepator
                  • 12.apr.2014
                  • 94

                  #9
                  Nu inteleg la ce faceti referire in a 2-a fraza. Asa arata folia pe care o am. Da, deasupra este un pod destul de mare, care acopera si restul camerelor(ca cele de la bloc). La planseu banuiesc ca va referiti daca peste vata minerala mai este pus ceva, nu, este doar vata, iar structura este metalica, pe grinzi.
                  Nu sunt foarte mare cunoscator, asa ca o sa incerc maine sa fac cateva poze sa inteleget mai bine.

                  Iata si pozele cu situatia de fata: Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSCN1283.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	211,0 KB 
ID:	619964Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSCN1285.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	215,7 KB 
ID:	619965
                  Ultima editare de Gemini; 19.dec.2014, 11:03.

                  Comentariu

                  • sisica_si
                    Membru Marcant
                    • 19.dec.2013
                    • 937

                    #10
                    Răspuns la: Izolare intre tavan etaj si pod

                    Ai spatiu, mai pune 10 cm ca nu strica.
                    Spor la treaba.

                    Comentariu

                    • star11
                      Incepator
                      • 12.apr.2014
                      • 94

                      #11
                      Răspuns la: Izolare intre tavan etaj si pod

                      De pus pot sa pun, dar problema e ca nu are folie dedesupt si nu stiu daca as putea sa pun in situatia asta.

                      Comentariu

                      • sisica_si
                        Membru Marcant
                        • 19.dec.2013
                        • 937

                        #12
                        Răspuns la: Izolare intre tavan etaj si pod

                        Nici stratul asta nu are?
                        Daca nu ia cu folie si il pui pe asta sus.

                        Comentariu

                        • star11
                          Incepator
                          • 12.apr.2014
                          • 94

                          #13
                          Răspuns la: Izolare intre tavan etaj si pod

                          Cu folie de aluminiu?

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15019

                            #14
                            Răspuns la: Izolare intre tavan etaj si pod

                            Puteti face o foto cu ce sea fla sub primul rand de vata?
                            Puteti adauga o folie acum dar numai cu conditia sa o montati etans la imbinari si sa adaugati peste ea inca 20cm de vata.
                            gasiti la magazin o folie aluminizata, scrie pe ea bariera de vapori.
                            Altfel, puteti utiliza si folie de polietilena de 0.14mm.

                            Comentariu

                            • sisica_si
                              Membru Marcant
                              • 19.dec.2013
                              • 937

                              #15
                              Răspuns la: Izolare intre tavan etaj si pod

                              O poate etansa pe grinzi decat fara sa bage si sub ele?

                              Comentariu

                              Procesare...