Puffer, rezervor caldura, acumulator caldura

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3606

    #31
    Răspuns la: ct pe gaz + puffer ?

    Postat în original de muscarul
    Buna ziua
    Am de incalzit 125 de mp, necesar termic cca 16 kwh. Am o centrala pe gaz Viessmann Vitopend 100 de31 de kw. Aceasta dezvolta 31 de kw, dar la putere maxima are o eficienta de 93%, deci raman 28.8 kw ( am presupus ca producatorul a dat puterea fara a lua in calcul randamentul). Momentan centrala e setata la 18 kw , din presiunea gazului, deci e ca si cum as avea un motor de 2000 de cmc pe un matiz. Presupun ca si randamentul de 93% nu mai e ...

    Ce ma gandeam: iau un puffer nepresurizat (asa am posibilitatea sa il fac) de 1000 de litri care vor fi incalziti de centrala setata pe 31 kw, printr-o serpentina dimensionata ca atare, si in paralel o alta serpentina ce va fi legata in circuitul caloriferelor, impreyna cu o pompa, vas de exp si ce mai trebuie, iar pompa va fi comandata de termostatul de ambient. * M-am gandit ca daca folosesc centrala la adevarata ei capacitate fac economie la gaz. Cochetez si cu ideea de a monta o ct pe lemn, dar nu stiu cu cat ar fi mai economicos.
    Intrebari:
    1. *in cat timp mi-ar incalzi centrala pufferul, prin serpentina de cupru fi 18 de 30 de metri (cam atat am calculat eu ca ar trebui sa fie) la o duferenta de temperatura de: a) 60 de grade **b) 30 de grade? Stiu ca centrala mea consuma 3,53 mc gaz pe ora la capacitate maxima, si as vrea sa fac un mic calcul financiar.
    2. Ar fi o varianta pufferul la ct pe gaz sau mai bine sa ramana la cele pe lemne?
    3. Are rost sa fac miscarwa, sau mai bine beau un spritz sa ma racoresc?
    4.In 2011, costul total al gazului a fost de 3.300 lei ( ianuarie-decembrie). Pot spera la o reducere de 20 30% in formula cu puffer? * adica stiu ca pot spera, dar.., stiti voi ce vreau sa spun.
    Multumesc pt atentie
    Economia facuta prin montajul unui puffer intr-o instaltie cu o centrala pe gaz nu este foarte mare, mai ales daca pufferul nu este unul de calitate aceasta economie se poate risipi prin pierderile de temperatura la nivelul pufferului. Plus ca montajul pufferului inseamna si montarea unei pompe de circulare in plus ceea ce duce la un consum de energie electrica.

    In general pufferelu sunt folosite in sisteme cu care caldura nu este produsa in mod constant - centrale pe lemne, peleti, panouri solare, etc.

    Comentariu

    • bmx
      Incepator
      • 04.dec.2007
      • 81

      #32
      racord din puffer

      Buna tuturor! As dori sa aflu cateva pareri legate de modul cat mai eficient de racordare,a unui sistem de incalzire combinat-radiatoare + pardoseala-,dintr-un puffer.Mai concret; daca avem un vas de acumulare,iesirea din partea superioara a vasului va fi racordata la circuitul radiatoare.Cat de eficient ar fi,ca legatura pentru circuitul de incalzire in pardoseala,sa fie facuta undeva sub jumatatea vasului de acumulare,avand in vedere faptul ca temperatura apei va fi mai apropiata de necesarul I.P.Evident ca se va folosi pompa de amestec la I.P.
      S-auzim numai de bine!!

      Comentariu

      • cheluakame
        Living Legend
        • 27.oct.2012
        • 2394

        #33
        Răspuns la: Puffer, rezervor caldura, acumulator caldura

        Pentru IP trebuie vana termica de amestec reglabila. Odata montata nu mai conteaza de unde se face racordul.
        iTermice --- Sursa ta de caldura

        Comentariu

        • Consultant climatizare
          Moderator
          • 17.oct.2007
          • 3606

          #34
          Răspuns la: racord din puffer

          Postat în original de bmx
          Buna tuturor! As dori sa aflu cateva pareri legate de modul cat mai eficient de racordare,a unui sistem de incalzire combinat-radiatoare + pardoseala-,dintr-un puffer.Mai concret; daca avem un vas de acumulare,iesirea din partea superioara a vasului va fi racordata la circuitul radiatoare.Cat de eficient ar fi,ca legatura pentru circuitul de incalzire in pardoseala,sa fie facuta undeva sub jumatatea vasului de acumulare,avand in vedere faptul ca temperatura apei va fi mai apropiata de necesarul I.P.Evident ca se va folosi pompa de amestec la I.P.
          S-auzim numai de bine!!
          Se face o singura iesire din care se merge la un distribuitor si de acolo se pleaca cu 2 circuite separate pana la casetele de distribuite - una pentru radiatoare si una pentru incalzirea in pardoseala si in caseta de distributie pentru incalzirea in pardoseala se va monta si vana de amestec.

          Comentariu

          • budaciprian2011
            Incepator
            • 01.aug.2012
            • 24

            #35
            Răspuns la: Puffer, rezervor caldura, acumulator caldura

            doresc un pic de ajutor,
            tocmai am terminat constructia unei care iat pt incalizire este aprox 180 m.p., din care livingul ca inaltime este pe 1,5 nivele si are 30 m.p. (casa stela) intrebari: doresc montare centrala gazeificare viessman 40 kw...ajunge?
            mointare puffer 1000 litrii, boiler curent 200 litri si incalzire in pardoseala pe parter inclusiv calorifere. ex in living sunt 2 calorifere de aluminiu 20 elemente fiecare calorifer de 500.
            este ajuns de mare centrala viessman
            budaciprian2011@yahoo.com

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3606

              #36
              Răspuns la: Puffer, rezervor caldura, acumulator caldura

              Postat în original de budaciprian2011
              doresc un pic de ajutor,
              tocmai am terminat constructia unei care iat pt incalizire este aprox 180 m.p., din care livingul ca inaltime este pe 1,5 nivele si are 30 m.p. (casa stela) intrebari: doresc montare centrala gazeificare viessman 40 kw...ajunge?
              mointare puffer 1000 litrii, boiler curent 200 litri si incalzire in pardoseala pe parter inclusiv calorifere. ex in living sunt 2 calorifere de aluminiu 20 elemente fiecare calorifer de 500.
              este ajuns de mare centrala viessman
              budaciprian2011@yahoo.com
              Sincer ma mir cum de la o casa atat de mare nu aveti un proiect de instalatii mai ales ca doriti si incalzire in pardoseala. Nu avem cum sa va spunem cat de mare trebuie centrala deoarece ne lipsesc multe informatii si oricum era doar o aproximare. Pufferul trebuie montat si ar trebui sa aiba in jur de 1000-1500 l dar boilerul electric este inutil intr-o instalatie ce utilizeaza agent termic produs de o centrala, eventual puteti monta o rezistenta electrica pentru tipul verii, dar nu 100% electric.
              Ultima editare de Consultant climatizare; 19.iun.2013, 19:28.

              Comentariu

              • Bulba Grig
                Membru Marcant
                • 27.oct.2011
                • 361

                #37
                Puffer

                As dorii niscai ceva oferte de material pentru un puffer sau chiar puffere , deci cazanul sau boilerul de cca 600 , 1000 l .multam. a si nu doresc sa ating valori astronomice de 4 cifre , ceva care se poate sa mai fac /aranjez si eu cate ceva la el .

                Comentariu

                • ramurel
                  Incepator
                  • 30.iun.2015
                  • 64

                  #38
                  Răspuns la: Puffer, rezervor caldura, acumulator caldura

                  Bună ziua !
                  Am o instalatie de încălzire in pardoseală in casă [ suprafaţă totală cca 300 mp pardoseală ] şi, pentru suprafaţa aceasta am un puffer de 1250 litri, model Eco Combi 2 !
                  Asta este situaţia, aici nu mai se schimbă nimic !

                  Aş dori sa ştiu, pentru aceste puffer de 1250 litri de apă, ce putere de centrală termică pe gaz să cumpăr ? Şi, dacă merită un plus de investiţie ca să cumpăr una în condensaţie ? ...

                  Agentul termic in puffer merge până la maxim 45-50 de grade Celsius, mai mult nu ... Ce m-ar interesa, binenţeles, cam care ar fi cea mai economică variantă de centrală pentru instalaţia mea, dpdv al consumului ?! [ tip şi putere kw ]

                  Mulţumesc anticipat de răspunsuri !

                  Edit : Întrebarea cu centrala in condensatie pică, acum m-am edificat că numai in condensatie pot cumpăra, după legea nouă
                  .
                  Ultima editare de ramurel; 29.sep.2015, 11:14.

                  Comentariu

                  • Bulba Grig
                    Membru Marcant
                    • 27.oct.2011
                    • 361

                    #39
                    Răspuns la: Puffer, rezervor caldura, acumulator caldura

                    Centrala termica pe GAZ si puffer ???? stiam ca pufferul se pune numai la cazanele pe lemne , carbuni ... cazane /centrale la care nu ai un control asupra focului . poate ma insel . a si mai aveti si instalatia prin pardoseala , unde betonul care este peste conducte joaca un rol de puffer !!!

                    Comentariu

                    • rex
                      Membru
                      • 21.apr.2015
                      • 220

                      #40
                      Răspuns la: Puffer, rezervor caldura, acumulator caldura

                      Dupa legea noua puteti cumpara si o centrala fara condensare .
                      Ultima editare de rex; 29.sep.2015, 13:38.

                      Comentariu

                      • ramurel
                        Incepator
                        • 30.iun.2015
                        • 64

                        #41
                        Răspuns la: Răspuns la: Puffer, rezervor caldura, acumulator caldura

                        Postat în original de rex
                        Dupa legea noua puteti cumpara si o centrala fara condensare .
                        Huh ? Păi... De la 26 Septembrie am inţeles că nu se mai pot cumpăra centrale fără condensare... Cum e acum varianta corectă ?

                        Comentariu

                        • ramurel
                          Incepator
                          • 30.iun.2015
                          • 64

                          #42
                          Răspuns la: Puffer, rezervor caldura, acumulator caldura

                          Postat în original de bulba grig
                          Centrala termica pe GAZ si puffer ???? stiam ca pufferul se pune numai la cazanele pe lemne , carbuni ... cazane /centrale la care nu ai un control asupra focului . poate ma insel . a si mai aveti si instalatia prin pardoseala , unde betonul care este peste conducte joaca un rol de puffer !!!
                          Aşa am tot căutat răspunsul la întrebarea asta şi concluzia a fost că mi-ar fi util acest puffer pentru incălzirea in pardoseală, mai ales că pe perioada verii voi folosi prin el si incălzirea cu panourile solare [ clar, dificil de controlat, nu ? ]...

                          Pufferul este model cu două serpentine...



                          .
                          Ultima editare de ramurel; 29.sep.2015, 15:29.

                          Comentariu

                          • rex
                            Membru
                            • 21.apr.2015
                            • 220

                            #43
                            Răspuns la: Puffer, rezervor caldura, acumulator caldura

                            Varianta corecta e : se pot cumpara , monta si beneficiaza de garantie centralele aflate in magazine sau depozite . Nu se vor mai importa . Crezi ca aruncam la gunoi stocurile ?

                            Comentariu

                            • ramurel
                              Incepator
                              • 30.iun.2015
                              • 64

                              #44
                              Răspuns la: Puffer, rezervor caldura, acumulator caldura

                              Da, m-am mirat si eu de situatia asta ! Dacă e asa e ok ! Nu tin neapărat de varianta cu condensatie... Important e să găsesc cea mai bună variantă de putere si economie pentru incălzirea acestui puffer de 1250 de litri...

                              .

                              Comentariu

                              • ramurel
                                Incepator
                                • 30.iun.2015
                                • 64

                                #45
                                Răspuns la: Puffer, rezervor caldura, acumulator caldura

                                Apropo, aș avea o intrebare de principiu : am găsit un calculator al puterii necesare pentru incălzirea unei suprafețe și îmi rezultă un anumit număr de kilowați.
                                [ de exemplu, aici : http://www.instalatiishop.ro/addons/..._incalzita.php ]
                                Spuneți-mi, vă rog, faptul că am incălzire in pardoseală, deci agentul termic e obligatoriu la temperatură mai joasă decât la cea prin calorifere, înseamnă ca pot să iau centrala de putere un pic mai mică ?
                                Sau nu are importanță, puterea e aceeași, indiferent de modul de radiere, calorifer sau pardoseală ?
                                Mulțumesc !
                                Ultima editare de ramurel; 17.oct.2015, 14:59.

                                Comentariu

                                Procesare...