Puffer, rezervor caldura, acumulator caldura

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • conu marius
    Incepator
    • 14.iul.2010
    • 1

    Puffer, rezervor caldura, acumulator caldura

    am o centrala pe lemne,marca Atmos 32 s,care deserveste o casa de aproximativ 200 m utili.Cosumul total pentru iarna trecuta (temp. de -33 grade ) a fost de 14 tone - fag.Asi dori informatii despre un rezervor de caldura sau cum s-o numi el,EVENTUAL O SCHEMA (doresc sa-mi construiesc asa ceva in regie proprie).ce sfaturi imi puteti da (legat de volumul necesar;cum sa-l izolez....)?
  • ggelu
    Membru marcant
    • 28.apr.2009
    • 394

    #2
    Deocamdata eu doar le-am facut ( nu eu cu mana mea ) si le-am cocotat .
    Sunt din tabala de 4 mm, au fost roluite si au iesit cu diametrul de 1 m si inaltimea de 1,5 m; capacitatea calculata e de aproape 1000 l.
    Le voi izola cu vata minerala , in doua straturi de 10 cm.
    O schema de legare a lor se gaseste in manualul ATMOS; despre volum tot acolo sunt informatii.

    Comentariu

    • ggelu
      Membru marcant
      • 28.apr.2009
      • 394

      #3
      Iar problema cu pozele. Vasul mai are un frate in dreapta.
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • Arha
        Membru
        • 24.iul.2007
        • 260

        #4
        Re: Puffer, rezervor caldura, acumulator caldura

        Postat în original de conu marius
        am o centrala pe lemne,marca Atmos 32 s,care deserveste o casa de aproximativ 200 m utili.Cosumul total pentru iarna trecuta (temp. de -33 grade ) a fost de 14 tone - fag.Asi dori informatii despre un rezervor de caldura sau cum s-o numi el,EVENTUAL O SCHEMA (doresc sa-mi construiesc asa ceva in regie proprie).ce sfaturi imi puteti da (legat de volumul necesar;cum sa-l izolez....)?
        Putei sa-mi spune-ti cat au costat cele 14 tone de fag ? In mod normal lemnul nu se vinde la metru cub ?

        La prima vedere pare mult 14 tone de fag.

        Comentariu

        • Consultant climatizare
          Moderator
          • 17.oct.2007
          • 3639

          #5
          eu nu as recomanda constructia unui asemenea rezervor in regim propriu, e destul de periculos daca ne gandim ca avem 2 mc cubi de apa de 70 de grade celsius.

          Comentariu

          • nicuaab
            Incepator
            • 27.aug.2009
            • 3

            #6
            Postat în original de ggelu
            Iar problema cu pozele. Vasul mai are un frate in dreapta.
            Cat a costat si cum ai facut izolatia ? Pret final, ca imi trebuie si mie si oscilez intre a cumpara si a construi unul de 1000 litri.
            Ceva detalii de executie te rog.Eventual o schema cu dimensiuni.

            Si mai am o problema. Unde gasesc un robinet termostatat care sa deschida la o temperatura de aproximativ 60-70 grade ca sa poata trece apa din centrala in puffer(care va fi montat deasupra centralei)?
            Multumesc.

            Comentariu

            • ggelu
              Membru marcant
              • 28.apr.2009
              • 394

              #7
              Nu am izolat inca - abia acum urmeaza operatiunea asta.
              Cu vata minerala , sper ca doua staturi de 10 cm sa fie suficiente.
              Pentru 980 litri ( aproximativ) am folosit o coala de tabla de 1500 x 3000 mm + ceva cazaturi pentru capace + mufe filetate pentru racorduri. Vasul a iesit la D=980 mm H = 1500 mm.
              Costurile nu le mai stiu pe toate ( si oricum s-au modificat zdravan ) dar ai materialele mai sus.
              Termoventilul cu trei cai nu e bun pentru aplicatia respectiva ?

              Comentariu

              • mcbos
                Membru
                • 04.aug.2009
                • 142

                #8
                @Ggelu
                Oare daca se mergea pe niste tevi mai groase la stuturile pufferelor, tevile legatura cazan- puffer nu se putea realiza termosifonarea cazan- puffere si renunta la vana de amestec (pompa) ?

                Comentariu

                • ggelu
                  Membru marcant
                  • 28.apr.2009
                  • 394

                  #9
                  Eu am mers pe Dn 40 intre cazan si puffer. Nu stiu daca mergea si termosifonarea ; nu am incercat pentru ca nu le-am montat eu cu mana mea - am adus instalatori- si sincer e destul de incomod : nu merge - as mai pierde inca o zi cu modificarile.. Daca functioneaza termosifonarea cu atat mai bine - pompa va consuma mai putin. Diferenta de nivel e destul de mare - cam 2 m.

                  Comentariu

                  • mcbos
                    Membru
                    • 04.aug.2009
                    • 142

                    #10
                    La data cand le-ai facut ai consultat si varianta din tabla de inox ?

                    Comentariu

                    • ggelu
                      Membru marcant
                      • 28.apr.2009
                      • 394

                      #11
                      Ba da , dar m-am potoli repede. Cu manopera, izolatie....ieseam cam la pretul unuia de firma .

                      Comentariu

                      • mcbos
                        Membru
                        • 04.aug.2009
                        • 142

                        #12
                        Am gasit la un magazin tabla de inox de 1x2x0,002 m la 600 ron .Ai dreptate, ajungi la valoarea celui din magazin dar e nemuritor

                        Comentariu

                        • ggelu
                          Membru marcant
                          • 28.apr.2009
                          • 394

                          #13
                          Ai dreptate.....dar eu am recurs la varianta DIY din motive financiare . Oricum si cele de firma sunt din tabla neagra , eventual pasivizata la interior. Daca nu ai scapari importante odata iesit oxigenul gazos din apa nu mai e problema de ruginit si vasele au o viata lunga ; de ce crezi vechile instalatii de incalzire se faceau din teava neagra ?

                          Comentariu

                          • lastingg
                            Incepator
                            • 31.mar.2006
                            • 2

                            #14
                            Nu stiu cat e de corect termenul "puffer", cred ca este vorba de "buffer", acumulator, zona tampon in engleza (citit bafăr).

                            Comentariu

                            • ggelu
                              Membru marcant
                              • 28.apr.2009
                              • 394

                              #15
                              Ai dreptate, nu stii.

                              Comentariu

                              Procesare...