Instalatie sanitara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mmarius
    Incepator
    • 20.mar.2005
    • 87

    Instalatie sanitara

    Sunt la faza de instalatii sanitare. Este vorba de o casa, deocamdata nu exista canalizare. Un instalator spunea ca la wc-ul de la etaj trebuie scoasa afara o teava, din cite am inteles pt aerisire si pt ca atunci cind se trage apa sa traga aer etc (eu nu ma pricep dar cine stie cunoaste despre ce e vorba)
    Cel care a facut instalatia nu a mai facut acest lucru, a spus ca nu e nevoie si ca nu o sa am probleme. Instalatia este compusa dintr-o teava de 110 cred, care pleaca de sub WC-ul de la etaj, coboara la parter (acolo este legat lateral celalalt WC) apoi la subsol si iese sfara pe sub pamant pina la fosa. Fosa nu este inca construita.
    Este corect?
  • cr1stache
    Incepator
    • 16.nov.2005
    • 57

    #2
    daca merge este corect

    Comentariu

    • KATALIN
      Membru marcant
      • 25.ian.2006
      • 405

      #3
      instalatie sanitara

      nu este corect
      trebuie lasata aerisire altfel depresiunea creata pe colector va "trage"apa din garda hidraulica si vei avea "miresme"in casa.
      daca nu mai poti scote afara o teava de aerisire atunci la punctul cel mai de sus pune o supapa care sa traga aer din interior(min 40mm diametru)
      KATA

      Comentariu

      • klaus
        Membru Marcant
        • 24.iun.2005
        • 960

        #4
        Am pus eu un document oarecum tehnic pe tema sifonajului si barbotarii la
        Viata e complexa si are multe aspecte...

        Comentariu

        Procesare...