Pompe de caldura

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • yo8sbg
    Membru
    • 18.feb.2009
    • 139

    Răspuns la: Pompe de caldura

    Este foarte posibil, eu doar am informat; totusi trebuie sa fie si ceva gheata, nu degeaba acest tip de PDC se mai numeste si cu stalp de gheata. Asa cum unii fac bani din piatra altii scot caldura din gheata!
    Mii de multumiri OAMENILOR...

    Comentariu

    • lisapet
      Membru marcant
      • 02.ian.2012
      • 467

      Răspuns la: Pompe de caldura

      Postat în original de yo8sbg
      Este foarte posibil, eu doar am informat; totusi trebuie sa fie si ceva gheata, ..

      Postat în original de yo8sbg
      ..nu degeaba acest tip de PDC se mai numeste si cu stalp de gheata.
      Acest tip de PDC nu '"se mai numeste cu stalp de gheata'", ci exista unele PDC aer/apa care sunt cu stalp de gheata. Mai sunt cu vaporizatoare gen baterie din CU cu ariopoare din aluminiu, mai sunt cu vaporizatoare gen panourile solare, etc..

      Postat în original de yo8sbg
      Asa cum unii fac bani din piatra altii scot caldura din gheata!
      ""Atata timp ca mai avem ce sa nimicim/ardem din jurul nostru - nu suntem interesati de astfel de tehnologii.. '"
      Trist, dar adevarat.

      Comentariu

      • GeorgeGMT
        Incepator
        • 19.sep.2017
        • 16

        Răspuns la: Pompe de caldura

        Daca aveti gaz sau posibilitate de incalzire cu lemne.peleti atunci nu este o solutie viabila din punct de vedere economic. costurile cu forajele sunt foarte ridicate

        Comentariu

        • anti77
          Incepator
          • 12.apr.2012
          • 49

          Răspuns la: Pompe de caldura

          Doresc instalarea unei pompe de caldura pt. incalzire apa-apa. Programul casa verde imi va acoperi costurile cu pdc-ul, insa trebuie sa fac unele pregatiri pentru a reduce costurile de instalare. Pompa de caldura consuma apa 1000-1300 l/h.

          Detin o fantana in curte de 4-5 m adancime, la care apa este la vreo 10-30 cm fata de cota 0. Aceasta apa oricum nu se poate folosi la treburi casnice. Pe de alta parte panza freatica e foarte sus, as mai usca un pic zona folosind apa din aceasta fantana pentru incalzire.

          Trebuie sa duc cumva aceasta apa in pivnita de sub casa aflata la 12m distanta, pivnita unde am momentan centrala de lemne, care urmeaza a fi inlocuita.
          Intentionez sa pun teava PEHD de 6 sau 10 bari, diam. 25 sau 32 direct in fantana doar printr-un sorb. Sap un sant de 12 metri lungime 80 cm adancime unde pozez aceasta teava, ii pun si izolatie. Pentru siguranta il infasor si cu cablu de incalzire, nu cumva sa inghete.
          Cu o simpla pompa de recirculare Wilo 32/6 montat la capatul tevii, dar in interior o sa trag apa din fantana si-l imping in pompa de caldura. Apa "folosita" din PDC ii dau drumul in paraul din strada, care e mai jos fata de nivelul actual al apei din fantana.
          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	pdc.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	9,8 KB 
ID:	629326
          Probleme/intrebari:
          - pivnita este sub nivelul apei din fantana, cum sap santul, mi e frica ca o sa am infiltratii de apa daca perturb pamantul asezat dealungul anilor
          - s-ar putea ca in 4 ore de functionare sa-mi foloseasca toata apa din fantana (aceasta vara am reusit intr-o ora sa golesc fantana cu o pompa de max. 6000l/h - pana a doua zi s-o reumplut complet)
          - daca trebuie autorizatie de constructie pt. asa ceva ca in legea 50/1991 nu apare la excepii, in caz de ilegalitate s-ar putea sa fiu obligat sa dau inapoi finantarea nerambursabila din programul casa verde
          - daca trebuie autorizatie ISCIR, avand in vedere ca se lucreaza cu presiuni peste 0.5 bari pe baza legii 64/2008, in caz de ilegalitate s-ar putea sa fiu obligat sa dau inapoi finantarea nerambursabila din programul casa verde

          Comentariu

          • calin.diaconu
            Administrator
            • 21.nov.2005
            • 395

            Salut, anti77 și vă mulțumim pentru postare (continuarea topicului cu un studiu de caz e întodeauna interesantă).

            Mulțumim și pentru schiță, ea clarifică intenția Dumneavoastră.
            1. Infiltrații de apă în pivniță: Dacă pivnița este sub nivelul apei din fântână și există îngrijorări cu privire la posibilele infiltrații de apă în timpul săpăturii șanțului, este esențial să se ia măsuri de precauție. S-ar putea folosi pompe de drenaj pentru a menține nivelul apei scăzut în timpul lucrărilor de instalare. O alternativă ar fi utilizarea de metode de construcție fără săpătură, cum ar fi forajul orizontal dirijat, care ar minimiza perturbarea solului și riscul de infiltrații.
            2. Riscul de epuizare a apei din fântână: Este posibil ca, în urma unei funcționări extinse, pompa de căldură să consume întreaga cantitate de apă disponibilă în fântână. Pentru a evalua acest risc, trebuie realizat un studiu hidrologic care să estimeze rata de reîncărcare a fântânii. Pe baza acestui studiu, va trebui să se ajusteze frecvența și durata de utilizare a pompei de căldură pentru a preveni suprasolicitarea sursei de apă.
            3. Necesitatea autorizației de construcție: Conform legislației la nivel european, orice construcție care modifică structura sau configurația terenului poate necesita o autorizație. Este important să se consulte un avocat sau o autoritate locală pentru a determina necesitatea unei autorizații. Neglijarea acestui aspect poate duce la sancțiuni și la necesitatea de a returna finanțarea primită...
            4. Necesitatea autorizației ISCIR: În funcție de specificațiile tehnice și presiunile implicate în funcționarea sistemului, poate fi necesară obținerea unei autorizații ISCIR sau a unei autorizații similare, conform legislației locale privind instalațiile sub presiune. Aceasta este o măsură de siguranță și conformitate, pentru a asigura că instalația respectă standardele de siguranță.

            În concluzie, este esențial să se evalueze cu atenție toate aspectele tehnice și legale înainte de a începe instalarea unei pompe de căldură. Se recomandă consultarea cu profesioniști în domeniul instalării pompelor de căldură, hidrologi pentru evaluarea sursei de apă, și consultanți legali pentru a asigura conformitatea cu toate cerințele și reglementările locale. 😌

            Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de clarificări suplimentare, vă stăm la dispoziție.

            www.calindiaconu.com

            Comentariu

            Procesare...