Pompe de caldura

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gringo
    Incepator
    • 21.apr.2006
    • 5

    #16
    Postat în original de Forte
    Eu tocmai am ales o centrala Buderus pe gaz de 5000Euro! Oare nu ar fi mai convenabil sa dau dublu si sa am o cheltuiala minima apoi?!
    in cazul dumneavostra, nestiind costurile anuale ce revin incälzirii si apei calde greu de spus, dar la o casa noua unde trebuie calculate si costurile de racordare si tinand cont de faptul ca costurile pentru incalzire si apa calda nu depasesc 400 euro pe an, cred ca da

    Comentariu

    • gringo
      Incepator
      • 21.apr.2006
      • 5

      #17
      Postat în original de cuciuch daniel
      eu zic ca momentan este o varianta foarte scumpa, si timpul de rambursare al banilor iondelungat, mai bine banii aia ii investiti in termoizolatie.
      dar cine vrea sa aiba un buncar unde grosimea peretilor ajunge la 1m?

      Comentariu

      • Forte
        Incepator
        • 21.nov.2005
        • 76

        #18
        Puturile pentru apa ce adancime au? Cate sunt? Si cat au costat?
        Ce model de pompa ai?

        Eu am auzit ca sub 20m nu sunt sanse sa se gaseasca debitul de apa necesar.
        Ce distanta trebuie sa fie intre putul tur si putul retur? Minim 15m?
        Foratul costa 100euro metru liniar?

        Multumesc pentru raspunsuri!

        Comentariu

        • gringo
          Incepator
          • 21.apr.2006
          • 5

          #19
          Postat în original de Forte
          Puturile pentru apa ce adancime au? Cate sunt? Si cat au costat?
          Ce model de pompa ai?

          Eu am auzit ca sub 20m nu sunt sanse sa se gaseasca debitul de apa necesar.
          Ce distanta trebuie sa fie intre putul tur si putul retur? Minim 15m?
          Foratul costa 100euro metru liniar?

          Multumesc pentru raspunsuri!
          pompa ökotherm cu vaporizare directa

          la mine colectorii nu stau in pinza freatica, deci nu am forat pe verticala, ci colectorii sunt asezati pe orizontala la 1,50-2 m sub pamant si iau o suprafata de 180m2. in total sunt 4 colectori, deci din pompa ies 4 tururi si intra 4 retururi. distanta dintre colectori este de 80 cm si au o lungime cam de 25 m.
          forarea pe verticala, din cauza costurilor ridicate, se face numai atunci cand nu exista posibilitatea de a se amplasa pe orizontala.durata de lucru pentru amplasarea colectorilor este de 1 zi si ai nevoie de un escavator.

          Comentariu

          • flo8200
            Membru
            • 01.nov.2005
            • 253

            #20
            Eu am gasit pe cineva care foreaza manual. Ma costa 250.000 metrul si mai trebuie sa platesc sase oameni pe care ii gasesc eu si care trebuie sa invarta masinaria. Forarea se poate face pana la 30m adancime daca nu se da de piatra si intr-o zi se poate realiza un put. Eu am nevoie de 4-5 asemenea puturi in care sa introduc serpentina verticala pentru o pompa de 9 kw care sa incalzeasca un spatiu de 142 mp, casa fiind izolata.
            Deci investitia nu este foarte mare, probabil ca puturile ma vor costa 50 mil. iar pompa mai costa si ea aproximativ 6000 EUR si mai trebuie sa imi pun si ventiloconvectoare. Aici imi este putin teama pentru ca zgomotul produs de acestea sa nu deranjeze pe timpul noptii, mai ales cand incep sa se incarce cu praf paletele ventilatorului.
            Avand in vedere ca pretul la gaze creste si ca mai pot rusii sa ne faca unele surprize, eu cred ca merita aceasta investitie. Avantajul care nu trebuie uitat este si racirea pe timp de vara in toata casa.

            Comentariu

            • Forte
              Incepator
              • 21.nov.2005
              • 76

              #21
              Am inteles ca trebuie montat si un filtru special pentru impuritati si calcar! Costa minim 1000euro!

              Comentariu

              • flo8200
                Membru
                • 01.nov.2005
                • 253

                #22
                Postat în original de Forte
                Am inteles ca trebuie montat si un filtru special pentru impuritati si calcar! Costa minim 1000euro!
                Acel filtru este in sistemele deschise, adica cand tragi apa dintr-un put si versi in altul. Daca iti faci serpentina in pamant pe orizantala sau verticala nu este nevoie de acel filtru.

                Comentariu

                • gc_ro
                  Incepator
                  • 16.apr.2006
                  • 2

                  #23
                  si totusi cat v-a costat curentul in ianuarie?

                  Comentariu

                  • dan4orto
                    Incepator
                    • 16.apr.2006
                    • 5

                    #24
                    Postat în original de gringo
                    ...aerisirea casei se face printr-un aparat de aclimatizare care recupereaza energia termica in proportie de 98%. asta inseamna ca pe timp de iarna la aprox 0 pana la -10 grade daca aerul degajat din casa are cam 23 grade , aerul care intra are cam 21-22 grade.aparatul de aclimatizare nu foloseste nici o rezistenta termica care ar fii un consumator mare de curent.
                    consumul aparatului de aclimatizare este de 80 w la viteza medie a ventilatoarelor. la acesta viteza se recircula cam 500 m3 de aer in 4 ore.avantajul unui asemenea aparat este ca pe timp de iarna nu se pierde energia termica prin deschiderea geamurilor.
                    V-as ruga sa ne dati detalii despre sistemul de ventilatie cu recuperare de caldura (de unde, cit, cum, etc). Daca nu este prea mult, aceleasi intrebari si despre sistemul pompa geotermala - incalzire pardoseala (ce cit cum de unde). Multumiri.
                    Intreb... cind nu stiu. Altfel, pierdem vremea.

                    Comentariu

                    • flo8200
                      Membru
                      • 01.nov.2005
                      • 253

                      #25
                      Postat în original de gc_ro
                      si totusi cat v-a costat curentul in ianuarie?
                      In ianuarie 2004, anul cand am folosit permanent centrala electrica, dar si o soba de teracota intr-un dormitor si am incalzit numai 127 mp si nu aveam casa izolata cu polistiren expandat de 5cm, curentul m-a costat 9 mil. ROL.
                      Iernile urmatoare am avut de incalzit 142 mp, casa era izolata si am avut soba la parter si cea de la etaj. M-am incalzit cu lemne toata iarna si m-au costat 10 mil. ROL.

                      Comentariu

                      • astan
                        Incepator
                        • 18.oct.2005
                        • 5

                        #26
                        [quote="gringo"]buna seara, citind diferitele intebäri si räspunsuri din acest forum m-am hotarit sa fac putina lumina in ceea ce priveste pompele de caldura geotermala.eu locuiesc intr-o casa cu o suprafata de 170m2 la care incalzirea se realizeaza cu o pompa de caldura geotermala si incalzire prin pardosea.

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 12977

                          #27
                          Postat în original de astan
                          [buna seara, citind diferitele intebäri si räspunsuri din acest forum m-am hotarit sa fac putina lumina in ceea ce priveste pompele de caldura geotermala.eu locuiesc intr-o casa cu o suprafata de 170m2 la care incalzirea se realizeaza cu o pompa de caldura geotermala si incalzire prin pardosea.
                          Chiar te rugam sa ne impartasesti din experienta unui beneficiar al acestui sistem.

                          Te asteptam cu detalii tehnice si economice.
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • astan
                            Incepator
                            • 18.oct.2005
                            • 5

                            #28
                            Postat în original de viorel.stanculescu
                            Postat în original de astan
                            buna seara, citind diferitele intebäri si räspunsuri din acest forum m-am hotarit sa fac putina lumina in ceea ce priveste pompele de caldura geotermala.eu locuiesc intr-o casa cu o suprafata de 170m2 la care incalzirea se realizeaza cu o pompa de caldura geotermala si incalzire prin pardosea. randamentul pompei este de aprox 4,6 ceea ce inseamna ca la 1kw curent, ea livreaza 4,6kw caldura.pentru a imbunatatii randamentul pompei aerisirea casei se face printr-un aparat de aclimatizare care recupereaza energia termica in proportie de 98%. asta inseamna ca pe timp de iarna la aprox 0 pana la -10 grade daca aerul degajat din casa are cam 23 grade , aerul care intra are cam 21-22 grade.aparatul de aclimatizare nu foloseste nici o rezistenta termica care ar fii un consumator mare de curent.
                            Chiar te rugam sa ne impartasesti din experienta unui beneficiar al acestui sistem.

                            Te asteptam cu detalii tehnice si economice.
                            Buna seara, imi cer scuze ptr eroarea de compunere din mesajul anterior, doream sa pun o intrebare ptr gringo referitoare la costurile de implementare ptr sistemul de incalzire prezentat.

                            Comentariu

                            • soring
                              Incepator
                              • 20.nov.2006
                              • 4

                              #29
                              aparat de aclimatizare

                              puteti da mai multe detalii despre aparatul de aclimatizare la care faceti referire.

                              Comentariu

                              • taz21
                                Membru
                                • 20.feb.2006
                                • 297

                                #30
                                Postat în original de dan4orto
                                V-as ruga sa ne dati detalii despre sistemul de ventilatie cu recuperare de caldura (de unde, cit, cum, etc). Daca nu este prea mult, aceleasi intrebari si despre sistemul pompa geotermala - incalzire pardoseala (ce cit cum de unde). Multumiri.
                                Si pe mine m-ar interesa acelasi aspect.
                                Multumesc

                                Comentariu

                                Procesare...