Teren cu probleme

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • zboo
    Incepator
    • 16.iul.2010
    • 2

    Teren cu probleme

    Buna,
    Am o si eu o problema....cineva a ridicat o mica constructie(dimensiunile unui chiosc) din zidarie BCA cu fundatie de beton....pe un teren in panta, cu o umiditate ridicata (alaturi, la 2m, creste papura) fara a o hidroizola in nici un fel. Astfel, dupa un an, dupa ce am finisat peretii la interior, a aparut mucegai in partea de jos, in interior. Vecinii au spus ca in timpul ploilor din vara asta apa de pe panta se scurgea direct in perete. Am sters mucegaiul si a ramas peretele ud. Ma gandeam sa rezolv problema sapand un sant in partea de sus a pantei langa cladire care sa adune apa si s-o duca in balta de alaturi...si sa sap langa fundatie si sa pun o hidroizolatie verticala de jur imprejur, indoita jos in pamant spre exteriorul cladirii....nu stiu daca e suficient intrucat zona de sub fundatie va ramane descoperita si ma intreb daca nu va trage umezeala pe acolo....Ce sfaturi ati putea sa-mi dati? Multumesc! (mentionez ca nu exista nici termoizolatie pentru ca incaperea nu va fi niciodata incalzita/ locuita si ca cei care au construit-o au pus geamuri cu tamplarie dublutermoizolanta(termopan) care nu se deschide, iar usa a stat mai bine de 6 luni inchisa, cladirea fiind neaerisita si creandu-se astfel condens si mucegai sus pe pereti )
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    In plus, puteti adauga un strat de membrana pe pardoseala si sa adaugati stratul de rupere al capilaritatii intre BCA si fundatie.

    Daca se mai adauga si un drenaj pe fundatie si eventual se dirijeaza apele in exterior ar fi mult mai bine.

    Comentariu

    • zboo
      Incepator
      • 16.iul.2010
      • 2

      #3
      re

      multumesc pt raspuns..o sa fac stratul de rupere a capilaritatii...din pietris...insa nu cred ca o sa fie dispus comanditarul sa mai puna si membrana...la interior peste betonul de fundare va fi un finisaj din gresie (pt exterior)...e grav daca nu pune membrana?

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        Este stratul ce poate opri infiltratiile de apa.

        Comentariu

        Procesare...