Tabla streasina

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dadaca2
    Incepator
    • 21.iul.2010
    • 1

    Tabla streasina

    Stie cineva cam cat costa ml de tabla pentru streasina de deasupra polistirenului (la izolatie exterioara)???
    Ma intereseasa sa fac comparatii, intre tabla sau materiale PVC. Care sunt mai bune? Care sunt mai rentabile? si care au durata de viata mai mare?
    Multumesc frumos
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Plasticul are durata de viata mai mica, dupa deterioare se inlocuieste profilul.
    Tabla necesita intretinere periodica, durata de viata mai mare in conditile intretinerii corecte.
    Daca se folosesct profile similare cu cele de la invelitoare nu este nevoie de intretinere dar pretul creste destul.

    Cum arata zona pe care o inchideti? Casa, bloc?

    Detaliati va rog.

    Comentariu

    • morioka70
      Membru
      • 16.aug.2009
      • 297

      #3
      Re: Tabla pt streasina

      Postat în original de dadaca2
      Stie cineva cam cat costa ml de tabla pentru streasina de deasupra polistirenului (la izolatie exterioara)???
      Ma intereseasa sa fac comparatii, intre tabla sau materiale PVC. Care sunt mai bune? Care sunt mai rentabile? si care au durata de viata mai mare?
      Multumesc frumos
      Banuiesc ca vrei sa-ti pui o mini-streasină care sa-ti apere de ploaie termoizolatia exterioara din EPS (polistiren expandat), asta din cauză că fie te afli la ultimul etaj, fie vecinul de deasupra nu vrea sa-si izoleze (sau ar vrea, dar nu are bani momentan).
      Eu stau la etajul 3 si ma confrunt cu aceeasi situatie, cel de deasupra n-are (destui) gologani (asa zice el). Da' al naibii, acum două saptamani a avut bani sa-si cumpere un Logan nou-nouţ, de culoare rosie!
      Să revenim la ce ne doare pe noi! Am fost pe soseaua de centură a Pitestiului (str. Depozitelor) si-am cules urmatoarele preturi la foile de tablă (atentie, e vorba numai de tabla din aluminiu, cea care mă interesează pe mine):
      - 0,4 mm x 1.000 mm x 2.000 mm = 38 lei/foaie
      - 0,5 mm x 1.000 mm x 2.000 mm = 47 lei/foaie
      - 0,8 mm x 1.000 mm x 2.000 mm = 79 lei/foaie
      - 1,0 mm x 1.000 mm x 2.000 mm = 89,50 lei/foaie
      - 1,5 mm x 1.000 mm x 2.000 mm = 139 lei/foaie
      - 2,0 mm x 1.000 mm x 2.000 mm = 186 lei/foaie
      Exista si alte geometrii ale foii (de exemplu 1,5 x 1,5 metri sau 1 x 1,5 metri), dar acestea au fost cele mai mici preturi pe care le-am văzut (mă refer la preţul unitar, adică la lei/metru pătrat). Mai erau si alti comercianti pe-acolo, dar ei vindeau tabla din aluminiu oleacă mai scump.
      Apropo, dacă te intreresază si vrei sa-ti faci cazan de ţuică - o pălincă ghe la Cluuuj, cum zic ardelenii- tanti asta avea si foi de tabla din cupru, de 1, 2 si 3 mm grosime. Nu mai stiu dimensiunile foilor, dar am retinut că aia de 1 mm sărea lejer de 300 de lei bucata, iar aia de 3 mm se invârtea pe la 6...700 si ceva, parcă (era in magazin un nene de la ţară care se intresa de asa ceva, dar cand a auzit pretul, i s-au înmuiat picioarele si i-a pierit tot elanul pionieresc).
      Pentru ce vrei tu s-o folosesti (ca mini-streasină de protectie a termoizolatiei), tabla din aluminiu nu are moarte!!! Doar tabla de fier necesita intretinere, fiindcă rugineste, insă la aluminiu n-are ce sa ruginească. Aluminiul formeaza la suprafaţă un strat de oxizi (trioxid de aluminiu) care este foarte rezistent la coroziunea atmosferică. Doar daca te-apuci sa torni acid sau bază pe el, abia atunci se corodează. Coroziunea in cazul ploilor acide nu intră in discutie, fiind nesemnificativă. Spre deosebire de PVC, aluminiul rezistă excelent la frig si la caldură, dar si la radiatiile UV. Cam într-un an-doi PVC-ul crapă si devine casant.
      Din foaia de tabla se taie la un atelier fâşii lungi de 1 sau 2 metri (depinde cum ti-e mai usor sa le cari acasa si cat de comod sunt de manevrat pe schelă, de catre muncitori - trebuie sa te gandesti si la acest lucru!). Laţimea fasiilor depinde de grosimea izolatiei (trebuie s-o acopere si sa mai si ramana 1 cm in afara izolatiei). Daca tablelor vrei sa le faci la exterior perete vertical de scurgere (este obligatoriu!), plus lăcrimar (e facultativ), să se scurgă apa mai bine, fără să se prelingă pe izolatie, va trebui sa mai adaugi un 1,5...2 cm. Daca vrei sa le prinzi in zid cu holşuruburi si dibluri de plastic, va trebui ca aceste fasii sa mai aiba o rebordurare verticală (un perete vertical) de 2...2,5 cm latime. In functie de aceste lucruri se calculează lătimea la care trebuie tăiate fâşiile, spre a fi ulterior indoite (la un atelier de confectii metalice) la dimensiunile cerute de tine. Pentru a intelege termenii, vezi desenul de mai jos.
      Tabla de aluminiu pana la 1 mm grosime este foarte maleabila si se poate indoi si "pe genunchi", acasă, dar iese mult mai frumos la un atelier care are un aparat special de indoit tablă (ies muchiile mult mai drepte, iar precizia de indoire este mult mai mare, cu rază constantă).

      1. Varianta prinderii cu holsuruburi este recomandata in cazul in care vrei sa asiguri o asamblare demontabilă, cand peste un an, sa zicem, vecinul de sus se hotaraste sa-si izoleze si el apartamentul. In acest caz se demonteaza holsuruburile, se scot tablele si se continua cu lipirea polistirenului pe faţada blocului.
      Insă atat timp cat joacă rol de mini-streasină, pentru a preintampina infiltrarea apei, se dă cu silicon pe zona de contact dintre zid si tablă. Eventual, se pot imbraca cu silicon si capetele holsuruburilor, sa nu rugineasca in ploaie. Iar la o adică, atunci cand vecinul de deasupra vrea sa-si izoleze si el, siliconul se desface foarte repede, iar foile de tabla si holsuruburile se pot recupera.
      Atentie (!!!) că in acest caz tabla nu trebuie lipită pe polistiren, altfel, la dezlipire, risti sa deteriorezi polistirenul.

      2. In cazul in care stai la ultimul etaj si doresti o asamblare nedemontabilă , foile de tabla se pot lipi direct pe polistiren cu kit montaj Moment Fix (e un adeziv special, atat pentru interor, cat si pentru exterior, care nu atacă polistirenul, nu are solvenţi care sa-l dizolve).
      Acel kit adeziv lipeste aproape orice pe orice (cu mici exceptii), iar adezivul rezista la temperaturi intre -20...+70 grade Celsius. Odată lipite, acolo mor foile de tablă, nu se mai pot desface decat prin ruperea polistirenului (sau prin taierea lui cu un cuţit).
      Această solutie de lipire este mult mai trainică decat prima (tabla nu se miscă deloc la rafale de vant), dar prezintă dezavantajul că este o asamblare nedemontabilă.
      La fel, rostul dintre tabla si zid se poate umple de data asta tot cu kit montaj (in loc de silicon), din moment ce asamblarea este nedemontabila.

      Observatii:
      - Si-n cazul 1 si-n cazul 2 foile de tabla se petrec una peste alta pe o lungime de vreo 4-5 cm, iar zona respectivă se etanseza fie cu silicon (in primul caz), fie cu kit adeziv (in cazul al doilea).
      - Mini-streasina din tabla de aluminiu poate sa rămână si nevopsita. Vopsirea se face doar in cazul folosirii ei ca streaşină sau glaf exterior pentru fereastră, caz in care se vopseste (e de dorit să se vopsească!) in aceeasi culoare ca si rama ferestrei (vopseaua are aici mai degrabă un rol estetic, de asortare, decat unul de protectie anticorozivă). În acest caz e de prefereat ca tabla din aluminiu sa se vopseasca in camp electrostatic (vopseaua e mai rezistentă, nu se cojeşte in timp).
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • andreutzu
        Incepator
        • 10.nov.2009
        • 92

        #4
        Super raspuns, exact acelasi lucru il cautam si eu si nu stiam ce sa fac pt ca vecinul de deasupra are deja temoizolatie si nu ma lasa sa dau gauri pentru a prinde tabla. Am sa folosesc adeziv asa cum ati spus. Multumesc.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #5
          Daca are termoizolatie la ce iti mai trebuie tabla?
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            #6
            Postat în original de andreutzu
            Super raspuns, exact acelasi lucru il cautam si eu si nu stiam ce sa fac pt ca vecinul de deasupra are deja temoizolatie si nu ma lasa sa dau gauri pentru a prinde tabla. Am sa folosesc adeziv asa cum ati spus. Multumesc.
            Izolati fatada in dreptul apartamentului dvs., in continuarea izolatiei existente la etajul superior?
            Utilizati alta grosime pentru polistiren?

            Comentariu

            • morioka70
              Membru
              • 16.aug.2009
              • 297

              #7
              Postat în original de Gemini
              Postat în original de andreutzu
              Super raspuns, exact acelasi lucru il cautam si eu si nu stiam ce sa fac pt ca vecinul de deasupra are deja temoizolatie si nu ma lasa sa dau gauri pentru a prinde tabla. Am sa folosesc adeziv asa cum ati spus. Multumesc.
              Izolati fatada in dreptul apartamentului dvs., in continuarea izolatiei existente la etajul superior?
              Utilizati alta grosime pentru polistiren?
              Eu cred că da, altfel nu mai avea rost sa-si puna mini-streasină de protectie.
              Probabil că vecinul de deasupra domniei-sale are izolatia de 5 cm grosime, iar d-l (d-na, d-şoara) andreutzu vrea sa-si izoleze cu polistiren gros de 10 cm, asa cum fac toti oamenii normali la cap.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15141

                #8
                Orice presupunere trebuie confirmata si de aceea avem nevoie de sprijinul autorului.
                Acel profil din tabla poate fi eliminat chiar daca avem doua zone placate cu polistiren de grosimi diferite. Se poate face trecerea de la polistirenul mai gros la cel subtire (existent) prin reducerea grosimii placii (tesirea). Va arata mult mai bine fara acel profil.

                Cat priveste normalitatea celor ce pun sau nu 10cm de polistiren, nu ma pot pronunta nefiind medic.

                Comentariu

                • andreutzu
                  Incepator
                  • 10.nov.2009
                  • 92

                  #9
                  Motivul pt care sunt nevoit sa montez streasina e ca la parter unde locuiesc eu pe exterior exista tencuiala decorativa sub forma de caramizi aplicate iar cand am pus izolatia m-a aruncat in fata cam cu 3-4 cm fata de vecinii de deasupra. Plus de asta am fost nevoit sa las loc pt teava de gaz pe care nu o pot ingropa si pe acolo intra apa. Stiu ca apa se infilitreaza in timp prin orice loc si pe termen lung afecteaza izolatia.

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15141

                    #10
                    Era normal sa eliminati caramida decorativa inainte de a aplica termosistemul.

                    Comentariu

                    • morioka70
                      Membru
                      • 16.aug.2009
                      • 297

                      #11
                      Postat în original de andreutzu
                      Super raspuns, exact acelasi lucru il cautam si eu si nu stiam ce sa fac pt ca vecinul de deasupra are deja temoizolatie si nu ma lasa sa dau gauri pentru a prinde tabla. Am sa folosesc adeziv asa cum ati spus. Multumesc.
                      Vedeti că in cazul acesta treaba se complică putin. Ba chiar puţin mai mult!
                      Adică una este ca vecinul de deasupra să nu aibă deloc izolat apartamentul pe dinafara (caz in care montati tabla tip ministreaşină exact ca-n desenul meu de mai sus), si alta este ca vecinul de sus să aibă pus deja polistiren in dreptul său (de o grosime mai mică decât al Dvs), caz in care tabla pentru ministreasina va avea o altă formă (vezi desenul de mai jos).
                      Problema se complică deoarece:
                      - ministreasina trebuie să aibă o inclinatie de scurgere a apei, pantă care să inceapă exact de unde se termină polistirenul vecinului (sau putin de sub el - cam cu maxim 5 mm sub el si niciodata in afara lui!!!, altfel apa poate s-o ia inapoi si, in loc să se scurgă in afară, să vă ude EPS-ul Dvs)
                      - pentru o mai bună rigidizare, tabla trebuie lipită si deasupra si dedesubt (se va lipi si pe polistirenul vecinului si pe-al Dvs)
                      - polistirenul de dedesubt trebuie teşit exact la unghiul si cotele la care e indoită tabla protectoare
                      - polistirenului care vine lipit dedesubt trebuie sa-i rigidizati suprafata care vine in contact cu tabla, asta inainte de-a fi lipit sub ministreaşină (altfel nu va avea rezistenţă si se va rupe in timp - EPS-ului nerigidizat i se vor desprinde biluţele, iar tabla se va dezlipi); pentru asta el trebuie incărcat cu masă de spaclu in care s-a introdus plasă de fibră de sticlă; masa de spaclu trebuie lăsată să se usuce bine inainte ca polistirenul Dvs să fie lipit sub streasină cu kit montaj, altfel masticul adeziv nu face priză; se va folosi numai un mastic adeziv de exterior (!!!) care nu atacă polistirenul (Bison PolyMax sau Moment ProfiFix PL60)
                      - partea verticală de sus a tuturor plăcilor de EPS care vin in contact cu ministreasina trebuie finisate in totalitate, inainte de-a le lipi sub streasină; fiind ascunse sub lăcrimar, odată lipite, ele nu mai au cum să fie finisate in zona respectivă (vezi zona mov din desen)
                      - plasa de fibra de sticlă cu care ati rigidizat partea de sus (cea care vine-n contact cu tabla) trebuie tăiată mai lungă, astfel incat sa poată acoperi ulterior toată placa.

                      Operatiunile trebuie urmate in această ordine:
                      0. se lipeste mai intai ministreasina de EPS vecinului de sus, pe şustache , să nu vă vadă si să-nceapă să facă gât "că-i stricaţi polistirenul"
                      1. se teşesc la dimensiunile necesare toate placile care urmează să fie lipite sub ministreaşină, conform unghiului de inclinare al acesteia
                      2. se incarcă aceste plăci (atentie, pe partea care vine in contact cu tabla si pe partea desenată cu mov) cu masă de spaclu in care se inglobează plasă de fibră de sticlă; plasa se va tăia insă mai lungă, astfel incat să acopere ulterior toată placa
                      3. dacă panta ministresinii e foarte mică (maxim 5 grade), se poate ingloba si colţar (profil de colt cu plasă de fibră de sticlă inclusă) pe muchia exterioară a EPS-ului, pentru o si mai bună rigidizare si protectie la rupere!
                      4. partea mov se va finisa inainte de lipire, exact la forma si culoarea pe care o va avea întreaga faţadă la final (tinci + lavabilă, strop, etc)
                      5. inainte de lipire se lasă plăcile cateva ore să se usuce (maxim o zi), altfel masticul adeziv (Bison sau Moment) nu face priză cum trebuie)
                      6. după uscare, se dă cu mastic adeziv (kit montaj) pe sub ministreasină si pe toată zona plăcii care va veni in contact cu tabla, in special pe marginile plăcii de EPS si la colţuri
                      7. se va adăuga mortar adeziv pe partea plăcii de EPS care va veni in contact cu peretele
                      8. se va lipi placa de EPS pe zid si se va trage niţel in sus, printr-o usoară alunecare, astfel incat partea ei superioară să vină in contact cu ministreaşina; se va impinge placa in sus, astfel incât să preseze ministreaşina, iar kitul montaj să facă contact cat mai bine
                      9. se bate apoi placa de EPS cu mana, astfel incat mortarul adeziv să se intindă cat mai uniform intre perete si polistiren
                      10. de aici incolo se continuă clasic: dibluire, inglobarea plasei de fibră de sticlă in masa de şpaclu, tinciuire, vopsire, etc

                      Observatie
                      Atentie mare că tablele ministreşinii trebuie petrecute una peste alta (si lipite!) pe o distanţă de minim 5 cm (50 mm). De aceea se preferă pentru ministreasină o tablă de grosime de 0,4 sau maxim 0,5 mm, care in zona îmbinarii, datorită grosimii mici a foii de tablă, să nu se abată prea mut de la formă (la grosimi mici, in zona imbinării, bucăţile de streaşină de deasupra nu se vor ridica prea mult, astfel incat el nu vor permite infiltrarea accidentală a apei spre interior).


                      E, privind acest pomelnic ale cărui operatii trebuie executate numai in ordinea de mai sus, aratati-mi mie vreun bizon cocoţat pe schelă care e dispus să facă o asemnea muncă titanică, că-l mănânc cu fulgi cu tot!
                      O astfel de operatiune nu e joacă, ea cere timp si răbdare - foarte mult timp si extrem de multă rabdare. Iar băietii cu schela sunt mereu grăbiti, fac numai lucruri de mântuială. Poate numai să vă faceti Dvs singur aceste operatiuni, altfel nu. Tipii de la montaj nu se uită decat cum să tragă chiulul, să facă munca mai repede (si mai prost!) si să vă ia banul. Atât!
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • vineri13
                        Incepator
                        • 17.sep.2010
                        • 2

                        #12
                        Postat în original de morioka70
                        Postat în original de andreutzu
                        Super raspuns, exact acelasi lucru il cautam si eu si nu stiam ce sa fac pt ca vecinul de deasupra are deja temoizolatie si nu ma lasa sa dau gauri pentru a prinde tabla. Am sa folosesc adeziv asa cum ati spus. Multumesc.
                        Vedeti că in cazul acesta treaba se complică putin. Ba chiar puţin mai mult!
                        eu as pune asa streasina
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • morioka70
                          Membru
                          • 16.aug.2009
                          • 297

                          #13
                          Postat în original de vineri13
                          Postat în original de morioka70
                          Postat în original de andreutzu
                          Super raspuns, exact acelasi lucru il cautam si eu si nu stiam ce sa fac pt ca vecinul de deasupra are deja temoizolatie si nu ma lasa sa dau gauri pentru a prinde tabla. Am sa folosesc adeziv asa cum ati spus. Multumesc.
                          Vedeti că in cazul acesta treaba se complică putin. Ba chiar puţin mai mult!
                          eu as pune asa streasina
                          Da, numai ca in cazul acesta treaba se complică si mai rau!
                          V-ati gandit cum o să prindeti diblul in perete si cat de greu o sa infiletati holsuruburile de fixare? Că daca ar fi numai 8-10 dibluri, ar mai fi ce-ar fi, dar o sa fie cateva zeci, aproape de sută (depinde cat de lung este conturul exterior al apartamentului - la mine are vreo 10 m, că e pe colţ).
                          Hai, să zicem că găurile in foile de tablă le dati de jos, ca să vă fie mai usor. Apoi marcati pe perete locurile unde trebuie date gaurile corespondente. După aceea gauriti peretele cu ciocanul rotopercutor. Apoi prindeti tablele in perete cu dibluri si holsuruburi. E cam greu de convins un holsurub să se infileteze dintr-o asemenea pozitie. Axul holsurubului loveste in marginea verticală exterioara a ministreşinii, asa că o veti indoi cu unealta de înfiletat. E inevitabil.
                          In plus, daca veti face aripa verticala (de prindere in perete) nitel mai lată, astfel incat axul gaurii sa pice mai jos si sa nu mai loviţi cu manerul surubelniţei (sau masinii de infiletat) in rebordurarea verticală exterioră, nu stiu cat de fermă va mai fi prinderea. In principiu o să mergă, fiindcă ministreasina va fi rigidizată ulterior de catre polistiren (va fi facuta sandviş, cum s-ar spune). Dar o să consumati mai mult material (tablă). Bănuiesc că Dvs v-ati gandit să ancoraţi ministreasina numai in holsuruburi si atat. Consider că prinderea prin lipire cu adeziv Bison PolyMax este suficientă si-si va face treaba multi ani de zile de-aici inainte. Tabla nu va putea fi trasă in afară cu una, cu două. Dacă este, se va smulge cu tot cu polistiren. Si cu-atat mai putin va cădea de una singură!
                          Apropo de prinderea cu holsuruburi! Aveti idee cam ce dimensiuni trebuie să aibă diblurile si holsuruburile folosite, pentru a putea prinde in peretele exterior o ministreaşină? (ma intereseaza diametrul si lungimea diblului si-a holsurubului). Nu pentru mine, ci pentru ceilalti cititori care ar dori să adopte o asemenea soluţie.

                          Comentariu

                          • vineri13
                            Incepator
                            • 17.sep.2010
                            • 2

                            #14
                            Ai dreptate intradevar. E un pic mai complicat asa. Se poate aseza streasina si in acest mod insa va trebui cu siguranta marita partea de tabla ce se prinde de perete a.i. sa permita acces atat unui burghiu cat si a unei surubelnite.
                            Va trebui sa-mi fac curand si eu o streasina deasupra polistirenului prin prinderea pe care ai exemplificat-o tu. Cat despre dibluri si distanta intre ele nu pot sa ma pronunt. Eu as merge pe dibluri scurte si de diametru mic ( Eu ma gandesc sa pun dibluri de 4 la 30 de cm ) . Distanta dintre ele variaza in functie de grosimea tablei deoarece pe langa prinderea propriu-zisa diblurile mai au si rolul de etansare : cu cat e tabla mai subtire cu atat distanta intre dibluri trebuie sa fie mai mica.
                            Dupa ce ma voi apuca de montat streasina o sa pun un post cum am facut.

                            Comentariu

                            • morioka70
                              Membru
                              • 16.aug.2009
                              • 297

                              #15
                              Postat în original de vineri13
                              Ai dreptate intradevar. E un pic mai complicat asa. Se poate aseza streasina si in acest mod insa va trebui cu siguranta marita partea de tabla ce se prinde de perete a.i. sa permita acces atat unui burghiu cat si a unei surubelnite.
                              Va trebui sa-mi fac curand si eu o streasina deasupra polistirenului prin prinderea pe care ai exemplificat-o tu. Cat despre dibluri si distanta intre ele nu pot sa ma pronunt. Eu as merge pe dibluri scurte si de diametru mic ( Eu ma gandesc sa pun dibluri de 4 la 30 de cm ) . Distanta dintre ele variaza in functie de grosimea tablei deoarece pe langa prinderea propriu-zisa diblurile mai au si rolul de etansare : cu cat e tabla mai subtire cu atat distanta intre dibluri trebuie sa fie mai mica.
                              Dupa ce ma voi apuca de montat streasina o sa pun un post cum am facut.
                              Atentie, că o astfel de prindere a ministresinii (cu aripa de fixare in perete indreptată in jos, asa cum ati desenat-o Dvs) se face numai in cazul in care vecinul de sus are placat apartamentul pe dinafară cu izolatie mai subtire decat a Dvs.
                              Daca vecinul de sus n-are deloc izolatie exterioară, atunci o astfel de prindere, cu aripa de fixare indreptată in jos, e gresită, fiindcă apa se poate infiltra mai usor in zona dintre perete si izolatia Dvs.
                              In cazul acesta ministreaşina trebuie să aibă aripa verticală de fixare in perete indreptatăi în sus (vezi primul meu desen, mă refer la cel atasat in primul comentariu). Zona de imbinare dintre tablele ministresinii si perete trebuie etansată foarte bine, cu un mastic adeziv rezistent la conditii dure (radiatii UV, caniculă, ger, compensarea dilataţiilor, etc). M-as indrepta mai degrabă către Bison PolyMax, decat către un silicon acrilic universal. Însă daca stiţi că vecinul isi va izola si el la anul, puteţi folosi linistit si-un silicon obişnuit (acrilic universal), n-are rost să daţi de 5 ori mai mult pe un mastic adeziv profesional.

                              Comentariu

                              Procesare...