Cum se dau gaurile de evacuare intr-un toc de PVC

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vdingo11
    Membru Marcant
    • 07.iul.2006
    • 620

    Cum se dau gaurile de evacuare intr-un toc de PVC

    Buna ziua tuturor.
    Am vazut ca problema mea este este un pic asemanatoarea cu un subiect mai vechi, dar prefer sa deschid un nou topic.
    In primul rand precizez ca am montat o usa de termopan la exetrior cu deschidere in interior cu o firma de "incompetententi" ca altfel nu se poate explica cum la prima ploaie mi-a intrat apa in toc si apoi in casa. In acsete conditii prefer sa nu mai apelez la ei pentry remedierea problemei si sper sa gasesc o rezolvare cu ajutorul sfaturilor d-voastra.
    Deoarece usa nu preseaza bine garnitura din toc, apa care se scurge de pe usa intra in toc, care nu are gauri de evacuare si nici nu este inclinat si apoi imi curge in casa.
    Din cate am citit pana acum este clar ca usa nu este bine regleta de permite apei sa intre in toc.
    Acum vine prima itrebare:
    1. unde trebuie sa umblu pentru ca usa sa preseze perfect si sa nu mai intre apa in toc.

    Chiar daca voi realiza pasul 1, cred ca exista posibilitatea sa mai ajunga mici piaturi in toc (nu ca la mine ca este plin cu apa) si de aceea cred ca trebuie date gaurile de evacuare.
    Pe partea interioara a tocului le dau simplu exact la imbinare. Problema este cum imi dau seama unde dau pe exterior gaurile de evacuare astfel incat sa nimeresc exect la baza acelei camere?
    Daca nu dau pe exterior unde trebuie apa va sta in toc si va evacua numai cat ajunge pana la nivelul gaurii.

    Sper sa imi rezolv problema cu ajutorul d-voastra.
    Multumesc anticipat.
  • vdingo11
    Membru Marcant
    • 07.iul.2006
    • 620

    #2
    Am atasat si o imagine pentru problema mea.
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • Ranettius
      Membru Marcant
      • 18.oct.2005
      • 592

      #3
      Eu am o problema conexa si sper ca nu se supara initiatorul topicului daca postez tot aici.

      La mine au calculat gresit usa care da in terasa si astfel, pe exterior, dupa ce s-a pus izolatia, sapa si gresia, aceasta a acoperit total tocul usii.

      Iar cum usa nu cred ca preseaza bine pe garnitura, se infiltreaza apa in toc si apoi in casa, sau cred ca se scurge prin gaurile date in toc (aflate deci sub gresie) si uda pe acolo pana se umezeste si in casa.

      Deci, se mai poate regla cumva usa sa preseze mai mult pe garnitura, sau e normal sa mai intre apa in toc? Precizez ca manerul se inchide complet.

      Comentariu

      • vdingo11
        Membru Marcant
        • 07.iul.2006
        • 620

        #4
        Pe mine nu ma deranjeaza si sper sa obtinem un raspuns, deoarece in principiu problema este legata de garnitura.
        Eu nu am nici gauri in toc.
        Totusi am vazut ca se pot monta niste stresini pe usa deasupra locului unde usa se imbina cu garnitura dar nu stiu foarte multe in acest sens si astept pareri mai autorizate.
        La mine am vazut astazi cu ploile de acum ca se infiltreaza apa si prin panouri si apoi curge in casa. Pot pune oare niste silicon pe peste garnitura de la panouri ca sa scap de aceasta problema? Exista alta solutie?

        Comentariu

        • totolino
          Membru
          • 02.sep.2008
          • 201

          #5
          nu stiu exact ce tip de usa aveti, dar va pot spune cum se face reglajul asta la gemurile si la usile de balcon pe care le am eu:
          in functie de tipul de prindere, pe circumferinta usii (sus, jos, spre toc si spre partea cu clanta) se gasesc niste "cuie" care culiseaza pe sinele usii atunci cand manerul este actionat si astfel se face prinderea pe toc.
          acele cuie au capete imbus. rotirea acestor cuie nu se face exact in jurul axului lor, ci elicoidal, astfel ca rotindu-le, se apopie sau se departeaza de toc si astfel preseaza mai mult sau mai putin pe cheder.
          unii "termopanisti" spun ca de aici se regleaza geamul de vara (mai lejer, presiune mai mica) sau de iarna (presiune mai mare).
          acel cui are in capul lui si un semn, un punct si va puteti ghida dupa el cand faceti reglajul.

          in afara de aceste reglaje, mai exista doua reglaje, pe latura balamalelor, sus si jos, tot cu imbus. un reglaj, cel de jos, este pt a inalta/lasa usa in plan vertical, iar celalalt, de sus, pentru a "lasa" usa din balamaua de sus.

          din pacate nu stiu denumirea tuturor reperelor...sper sa ajute...
          eu m-am jucat la ele si am descoperit tot ce se poate face.

          Comentariu

          • vdingo11
            Membru Marcant
            • 07.iul.2006
            • 620

            #6
            Reglajele de la balamale le-am gasit si eu, dar de celelalte nu stiam. O sa vad ce pot face cu ele. Oricum am un lucru prost facut. Am observat ca problemele sunt doua:
            1. o parte din apa intra pe la garnitura panoului de jos si iese pe partea cealalta si curge in casa
            2. o parte din apa de pe usa ajunge in toc, dar nu iese dinel pe partea cealalta ci prin lucul unde este imbinat jos tocul se scuge sub el si intra in casa. Deci chiar daca dau gauri de scurgere se pare ca tocul nu este bine imbinat si tot va ajunge in casa.

            Chiar ma gandec sa intorc usa inves si sa fie cu deschiderea afara si atunci scap de toata bataia de cap.
            Dar mai astept sfaturi.

            Comentariu

            • vdingo11
              Membru Marcant
              • 07.iul.2006
              • 620

              #7
              astfel ca rotindu-le, se apopie sau se departeaza de toc si astfel preseaza mai mult sau mai putin pe cheder
              - sa inteleg ca pentru a presa mai tare usa pe garnitura acele surubele trebuie sa fie mai aproape de toc sau mai departate.
              Eu am umblat la ele dar nu mi se pare ca ar presa mai tare usa dupa aceste operatii.

              Comentariu

              • anduvirgil
                Membru Marcant
                • 25.feb.2006
                • 527

                #8
                usa cate puncte de prindere are?
                este o usa clasica de balcon care se dechide si pe batant sau o usa de exterior din pvc?
                anda panda din ...

                Comentariu

                • vdingo11
                  Membru Marcant
                  • 07.iul.2006
                  • 620

                  #9
                  Postat în original de anduvirgil
                  usa cate puncte de prindere are?
                  este o usa clasica de balcon care se dechide si pe batant sau o usa de exterior din pvc?
                  Are 4 puncte de prindere si este o usa de exterior din PVC.
                  Pana acum am dat cu silicon la imbinarea tocului ca sa nu mai se infiltreze pe acolo si sa nu imi iasa in partea cealalta
                  Problema este ca astazi a plouat la mine foarte putin si deja 1/4 din tocul de jos are apa (dar asta nici nu se poate numi ploaie). Vad ca apa acum sta in toc si nu se mai infiltreaza pe la imbinarile tocului, ceea ce este bine dar trebuie sa vad cum fac sa se elimine sau sa nu patrunda.
                  Ideea este clara, garnitura nu preseaza bine de loc. Stiti unde se gasesc acele stresini de usa si daca se pot lipi fara a da gauri. Ma gandesc chiar sa caut un canal de plastic in forma de U si sa il lipesc cu silicon dar nu stiu cat va tine si nici nu vreau sa dau gauri sa stric usa ca poate nu are efect.
                  Alta idee care mi-a venit in cap a fost sa dau gauri in toc si sa bag doua furtunase direct afara ca sa fiu sigur ca apa nu se scurge in jos prin toc ci se duce afara, ca trebuie cumva eliminata apa din toc ca doar nu o sa o sterg o viata cu carpa.

                  Intre timp mai astept pareri si idei , dar daca as reusi sa fac garnitura sa preseze perfect nu m-as complica cu alte adaptari.

                  Comentariu

                  • anduvirgil
                    Membru Marcant
                    • 25.feb.2006
                    • 527

                    #10
                    pana la solutia finala dublati cu o garnitura de cauciuc pentru o entansare mai buna.
                    anda panda din ...

                    Comentariu

                    • vdingo11
                      Membru Marcant
                      • 07.iul.2006
                      • 620

                      #11
                      Postat în original de anduvirgil
                      pana la solutia finala dublati cu o garnitura de cauciuc pentru o entansare mai buna.
                      Trebuie acelasi tip de garnitura ca cea care este deja? Se gaseste in comert sau tot la o firma de termopane?
                      Se va putea prinde de cea existenta?

                      Credeti ca solutiile mele de mai sus sunt bune?

                      Comentariu

                      • anduvirgil
                        Membru Marcant
                        • 25.feb.2006
                        • 527

                        #12
                        garniturile se gasesc la orice magazin de materiale de constructii.

                        la panouri se poate folosi silicon, dar mai intai se da jos panelul, se pune silicon pe garnitura (din belsug), se pune panelul la loc, se lasa sa se intareasca siliconul dupa care se curata surplusul.

                        ce fapt divers, usa e facuta de "incompetenti"? daca da nu aveti si factura?
                        nu aveti decat de facut un retur si banii inapoi sau alta usa.
                        anda panda din ...

                        Comentariu

                        • vdingo11
                          Membru Marcant
                          • 07.iul.2006
                          • 620

                          #13
                          Postat în original de anduvirgil
                          garniturile se gasesc la orice magazin de materiale de constructii..
                          - cum o prind de vechea garnitura?
                          Pentru a da jos panelul trebuie sa scot acele baghete din jurul panelului ?
                          Cu siguranta este facuta de incompetenti si am si factura. Alta usa nu are sens, deoarece cred ca toate sunt la fel facute, dar depinde si de locul de amplasare. A mea este in spatele casei si acolo bate ploaia puternic tot timpul. In plus deja am inceput sa refac glafurile si sper sa o scot la capat pana la urma fara ai mai vedea vreodata in viata mea pe acesti "meseriasi"

                          Comentariu

                          • anduvirgil
                            Membru Marcant
                            • 25.feb.2006
                            • 527

                            #14
                            daca aveti factura si este in garantie cereti banii inapoi sau daca nu vor sa va dea banii atunci o alta usa mai buna insa fara costrui suplimentare. daca nu OPC...., eventual si o reclamatie scrisa la firma producatoare in cazul in care baietii doar au montat-o, nu are rost sa umblati la ea (gauri si alte lucruri) pana nu incercati si aceasta varianta
                            anda panda din ...

                            Comentariu

                            • gabi.ion
                              Incepator
                              • 03.aug.2010
                              • 18

                              #15
                              Re: Cum se dau gaurile de evacuare intr-un toc de PVC

                              Aplicarea feroneriei pe tot perimetrul usii poate rezolva problema.
                              Daca nu este deja oscilo-batanta nu vad ce reglaje deosebite se pot face.
                              Puteti verifica si daca tocul nu este stramb montat.

                              E culmea sa dai bani pe termopane noi si sa-ti bata vantul si sa-ti intre apa in casa mai rau ca la gemurile vechi. Si sa trebuiasca sa aplici tot felul de garnituri suplimentare ce corecteaza niste erori de proiectare sau de montaj.

                              Comentariu

                              Procesare...