Incalzire in plinta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • crazy_doru
    Incepator
    • 28.iul.2010
    • 5

    Incalzire in plinta

    Tocmai am terminat casa si as vrea ca pana in toamna sa incep montarea unui sistem de incalzire.
    Ma tenteaza foarte tare sa optez pentru noul tip de incalzire existent pe piata si anume incalzirea in plinta.
    Dupa cum este prezentata ar avea multe avantaje precum un consum mult mai redus de energie, economie de spatiu, incalzire mult mai rapida a locuintei etc...
    Din cate am putut sa ma interesez pana acum ar fi 3 mari competitori pe piata, ClimaBoard, BestBoard si ThermaSkirt.
    Primii doi au niste preturi foarte piperate, in schimb ThermaSkirt au niste preturi decente si ca design arata mult mai ok.
    Ma poate sfatui cineva in acest sens? Ce sa aleg?
  • apanoiu
    Membru Marcant
    • 10.mai.2010
    • 643

    #2
    Si marmota ce facea? Reclama sau incalzire prin plinta?

    Parerea mea este ca acest sistem este unul dintre cele mai neinspirate moduri de a incalzi locuinta.
    DIY

    Comentariu

    • crazy_doru
      Incepator
      • 28.iul.2010
      • 5

      #3
      Nu inteleg nici ce vrei sa zici cu marmota...si cu atat mai putin raspunsul tau....o parere simpla, fara nici o argumentare.
      Daca chiar vrei sa ma ajuti, pt ca vreau sa-mi montez cat de curand asa ceva in casa ai putea sa imi zici plusuri...minusuri...etc....altfel ne pierdem timpul aiurea...

      Comentariu

      • PowerMC
        Administrator
        • 02.mai.2007
        • 2210

        #4
        Un inceput http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...t=7004&start=0
        Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

        Community Manager MC

        Comentariu

        • Consultant climatizare
          Moderator
          • 17.oct.2007
          • 3639

          #5
          parerea mea e ca acest sistem ar trebui suplimentat cumva sub suprafatele vitrate.

          Comentariu

          • crazy_doru
            Incepator
            • 28.iul.2010
            • 5

            #6
            Power MC: Am citit postul respectiv si nu vorbeste nimeni despre Thermaskirt, sistemul de care sunt eu interesat. As dori sa stiu mai multe detalii despre el, daca a montat cineva, cum se simte....ce riscuri implica ...etc....

            Consultant Climatizare : Nu ma pricep sincer, explica-mi mai pe larg la ce te referi te rog.Multumesc.

            Comentariu

            • anduvirgil
              Membru Marcant
              • 25.feb.2006
              • 527

              #7
              Postat în original de crazy_doru
              Consultant Climatizare : Nu ma pricep sincer, explica-mi mai pe larg la ce te referi te rog.Multumesc.
              in practica in dreptul suprafetelor vitrate aerul este mai rece, aparand astfel disconfortul termic si condensul.

              sistemul incalzirei in plinta nu asigura singur puterea termica necesara in dreptul suprafetelor vitrate pentru a se evita disconfortul termic si condensul.

              acest lucru poate fi inlaturat cu montarea de geamuri triple ( sau geamuri cu un coeficent de transfer termic apropiat peretilor).

              se pare ca diferenta esentiala intre Thermaskirt si clima board o reprezinta practic modul de functionare al acestora.

              Thermaskirt - plinta din aluminiu extrudat (fara elemente radiante) pe care sunt aplicate tevile pentru agent termic.... (element monobloc)

              clima board - elementi din teava de cupru cu aripioare radiante (asemanatri clasicului calorifer de incalzire de la dacie)
              anda panda din ...

              Comentariu

              • crazy_doru
                Incepator
                • 28.iul.2010
                • 5

                #8
                pai si pana la urma ce sa aleg, care ar fi cea mai inteleapta alegere, raportand binteles calitatea la pret, pt ca repet.....unii dintre ei au niste preturi de ma doare capul...

                Comentariu

                • termoadi
                  Membru Marcant
                  • 21.ian.2007
                  • 984

                  #9
                  Postat în original de crazy_doru
                  pai si pana la urma ce sa aleg, care ar fi cea mai inteleapta alegere, raportand binteles calitatea la pret, pt ca repet.....unii dintre ei au niste preturi de ma doare capul...
                  daca va doare capul renuntati la acest sistem de incalzire care este destul de scump si ...fitos
                  O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                  Comentariu

                  • apy
                    Incepator
                    • 10.aug.2010
                    • 1

                    #10
                    Stie cineva cam care sunt preturile pentru acest sistem? Am intels ca exista mai multe modele de incazire in plinta?

                    Multumesc
                    Când te bagi în praful de cărămidă devii roşu.

                    Comentariu

                    Procesare...